PRZEMOC I AGRESJA
- 25.11.2021 11:57
Przemoc stanowi szczególna formę zachowań agresywnych. Pojęcia „ agresja” i „przemoc” często używane są zamiennie.
Agresja - to świadome, celowe działanie zmierzające do wyrządzenia komuś krzywdy – fizycznej, psychicznej lub materialnej.
Agresja może być związana z uczuciem złości i być jednym ze sposobów jej wyrażania. Może też przerodzić się w przemoc.
Przemoc – to wykorzystywanie swojej przewagi nad drugim człowiekiem (fizycznej, emocjonalnej, społecznej, duchowej). Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy osoba słabsza (ofiara) poddana jest przez dłuższy czas negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych (sprawcy przemocy).
Rodzaje przemocy:
- Przemoc fizyczna – może być bezpośrednia- gdy sami jesteśmy jej sprawcami lub pośrednia- gdy skłaniamy do tego innych.
- Przemoc słowna i niewerbalna – dokuczanie, przezywanie, wyśmiewanie, wyszydzanie, obrażanie, ośmieszanie, przeszkadzanie, grożenie, rozpowszechnianie plotek i oszczerstw (osobiście lub za pomocą Internetu), pokazywanie nieprzyzwoitych gestów.
Ofiary przemocy przeżywają poczucie poniżenia i upokorzenia, lęk, rozpacz i smutek. Czują się winne, że nie potrafią sobie poradzić. W szkole wpływa to negatywnie na koncentrację i w konsekwencji na wyniki w nauce. Długotrwałe pozostawanie w takiej sytuacji może prowadzić do zaburzeń , często poważnych schorzeń.
Sprawcy przemocy to nierzadko dzieci, które same pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych lub rodzin stosujących nacisk i presję , a we własnym domu bywają często ofiarami przemocy. Często czują się zagrożone i mają potrzebę udowadniania swojej siły i swoich racji. Często przeżywają złość i napięcie. Mają problemy z empatią i kontrolowaniem swoich emocji.
KODEKS SZKOŁY BEZ PRZEMOCY
1. Szkoła jest wspólnotą.
2. Wszyscy się szanujemy.
3. Wspólnie działamy przeciw przemocy.
4. Niczego nie ukrywamy.
5. Zawsze reagujemy.
6. Nauczyciel nie jest sam.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły