14 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Była to już jedenasta edycja tego wydarzenia. Tematyka kulturalnego i bezpiecznego korzystania z sieci Internet oraz bezpiecznego korzystania z komputera i innych urządzeń komputerowych już od wielu lat jest omawiana, zarówno podczas lekcji informatyki, jak i zajęć z wychowawcą.
Uczniowie, w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, już tradycyjnie uczestniczyli w konkursach przygotowanych z tej okazji. W tym roku wzięli udział w konkursie na plakat oraz na scenkę tematyczną lub piosenkę. Dodatkowo w ramach akcji obchodów nauczyciele, uczniowie i ich rodzice zostali objęci kampanią informacyjną.
Głównym celem obydwu konkursów było przybliżenie uczniom tematyki kulturalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowoczesnych technologii, zaprezentowanie zasad netykiety, zasad świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń komputerowych oraz podstaw dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
Konkursy zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych:
- I kategoria – uczniowie klas czwartych i piątych;
- II kategoria – uczniowie klas szóstych, siódmej i ósmych.
Konkurs Informatyczno – Plastyczny na plakat został przeprowadzony pod opieką p. Niny Grabowskiej, p. Mariusza Bobińskiego i p. Wioletty Kuprajtys. Uczniowie przygotowali plakaty, na których zaprezentowali możliwe zagrożenia z jakimi możemy się spotkać serfując po sieci, wskazali gdzie i w jaki sposób możemy szukać pomocy w takich sytuacjach oraz przedstawili zasady kulturalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.
Komisje konkursowe biorąc pod uwagę kryteria określone w regulaminach konkursów wyłoniły najlepsze prace przygotowane i złożone w ramach konkursu na plakat oraz najlepsze występy w konkursie na scenkę tematyczną lub piosenkę.
W Konkursie Informatyczno - Plastycznym na plakat promujący zasady bezpiecznego korzystania z Internetu wyłoniono następujących zwycięzców:
– I miejsce – Julia Beczak, kl. V b;
– II miejsce – Amelia Drewelus, kl. IV b;
– III miejsce – Wojciech Jóźwik, kl. IV b;
– wyróżnienia – Aleksandra Zduniak, kl. V a, Adam Kiliańczyk, kl. IV a;
- kategoria II: klasy VI - VIII:
– I miejsce – Karolina Janowska, kl. VI a;
– II miejsce – Nadia Sęk, kl. VI a;
– III miejsce – Aleksandra Jóźwik, kl. VI b;
– wyróżnienia – Maja Rawa, kl. VI a, Maria Zduniak, kl. VI b.
Konkurs Informatyczno – Artystyczny na scenkę tematyczną lub piosenkę został przeprowadzony podczas apelu szkolnego poświęconego obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Uczniowie w swoich występach zaprezentowali działania, które możemy wspólnie podjąć na rzecz poprawy jakości zamieszczanych w Internecie treści. Pokazali również w jaki sposób możemy poprawić swoje bezpieczeństwo w sieci oraz jak radzić sobie w sytuacjach prześladowania w życiu i w Internecie. Ukazali także jakie problemy może za sobą nieść nadmierne i nierozważne korzystanie ze smartfonów oraz jakie mogą być tego konsekwencje.
Uczniowie w swoich występach podkreślili też, że wszyscy mamy wpływ na to, co jest zamieszczane w sieci oraz czy treści w Internecie są wartościowe. Ukazali, że od zachowania nas wszystkich zależy czy będziemy mogli czuć się w sieci bezpiecznie, a wspólne reagowanie na złe zachowania może pomóc zarówno osobom prześladowanym jak i pozostałym użytkownikom, ponieważ pomogą ograniczyć takie sytuacje w przyszłości.
W Konkursie Informatyczno - Artystycznym na scenkę tematyczną lub piosenkę promującą zasady bezpiecznego korzystania z Internetu wyłoniono zwycięzców:
– I miejsce – klasa V b;
– II miejsce – klasa IV a;
– III miejsce – klasa IV b;
– I miejsce – klasa VIII b;
– II miejsce – klasa VI a;
– III miejsce – klasa VI b.
Laureaci konkursu na plakat oraz klasy, które zwyciężyły w konkursie na scenkę lub piosenkę otrzymały nagrody, które ufundowała Rada Rodziców. Wszyscy laureaci oraz wszystkie klasy biorące udział w konkursie dodatkowo otrzymali pamiątkowe dyplomy i trofea, które zostały zaprojektowane specjalnie na tę okazję i wydrukowane na naszej szkolnej drukarce 3D.
Zarówno plakaty jak i nagrania występów uczniów są dostępne w galerii na stronie internetowej naszej szkoły.
Akcja informacyjna, którą objęci byli uczniowie została przeprowadzona w różnych formach z uwzględnieniem wieku uczniów.
Wychowawcy najmłodszych uczniów z klas I – III przeprowadzili lekcje, na których zapoznali ich z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad netykiety i bezpiecznego korzystania z Internetu. Na lekcjach zostały wykorzystane nagrania i kreskówki oraz inne materiały edukacyjne dostępne na stronach www.saferinternet.pl, www.sieciaki.pl, www.gov.pl.
Uczniowie starszych klas uczestniczyli w lekcjach informatyki o tej samej tematyce, z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronach saferinternet.pl - Lekcje DBI, 116111.pl/w-sieci, sieciaki.pl oraz innych ogólnodostępnych filmów i materiałów edukacyjnych.
Omówione zostały zasady kulturalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz smartfonów i innych urządzeń komputerowych. Rozmawialiśmy o zagrożeniach jakie możemy napotkać w sieci, jak postępować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy.
Rodzice naszych uczniów w ramach akcji informacyjnej uczestniczyli w spotkaniu szkoleniowym z profesorem Mariuszem Jędrzejko, dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku, prowadzącym Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Nastolatków z Zaburzeniami i Uzależnieniami. Prof. Jędrzejko jest socjologiem, terapeutą, pracownikiem naukowym, wykładowcą, autorem książek oraz ekspertem w dziedzinie uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych. Na spotkaniu z rodzicami w naszej szkole mówił o „Wpływie technologii cyfrowych na rozwój emocjonalny i edukacyjny dzieci”. Rodzicom zostały również wysłane wiadomości z materiałami edukacyjnymi za pomocą dziennika elektronicznego. Materiały edukacyjne skierowane do rodziców zostały też zamieszczone na szkolnej stronie internetowej. W materiałach znalazły się podstawowe informacje i linki do stron internetowych zawierających treści z serii ZOSTAŃ ZNAJOMYM SWOJEGO DZIECKA, dostępne na stronach www.saferinternet.pl, DOMOWE ZASADY EKRANOWE, dostępne na stronach www.domowezasadyekranowe.fdds.pl, informacje zawierające definicje i rodzaje Cyberprzemocy, sposoby jej przeciwdziałania oraz Poradniki dla rodziców, dostępne na stronach fundacja.orange.pl/blog/wpis/cyberprzemoc, Centrum Profilaktyki Społecznej - cps.edu.pl/, akademia.nask.pl.
Opisane powyżej materiały mogą być przydatne również dla pozostałych osób odwiedzających naszą stronę www.
Działania skierowane do nauczycieli naszej szkoły, w ramach obchodów DBI obejmowały m. in. spotkanie szkoleniowe ze wspomnianym już wcześniej profesorem Mariuszem Jędrzejko. Tematem spotkania były Cyberzaburzenia i cyberuzależnienia – zjawisko, uwarunkowania i profilaktyka. Nauczyciele otrzymali również materiały edukacyjne o tematyce bezpiecznej pracy podczas nauki zdalnej, bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu, komputera, smartfona i innych urządzeń służących do komunikowania się na odległość oraz podejmowaniu działań zmierzających do bezpiecznego przetwarzania danych osobowych podczas pracy.
Tematyka przeprowadzonych akcji informacyjnych oraz konkursów miała zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego, twórczego i przyjaznego środowiska online. Miały uświadomić, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Celem akcji było przede wszystkim propagowanie zasad bezpieczeństwa w Internecie, postawy świadomego, odpowiedzialnego i kulturalnego użytkownika Internetu oraz uświadomienie, że tylko wspólne działania mogą sprawić, że Internet będzie coraz lepszy i będziemy czuć się w nim coraz bezpieczniej.
Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony. Brak poszanowania siebie i innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Należy pamiętać, że wszystko, co zamieszczamy w Internecie zostaje tam na zawsze. Szanujmy swoją prywatność, bo jedna nieprzemyślana decyzja może zaważyć na naszym wizerunku i naszej przyszłości. Najpierw możemy czuć się upokorzeni, wstydzić się i żałować tego, co zrobiliśmy, w przyszłości może zaszkodzić to naszej karierze zawodowej i założeniu rodziny.
Uczniowie z wielkim entuzjazmem przygotowywali się do obchodów DBI, włożyli wiele wysiłku w wykonanie plakatów, zaplanowanie i zaprezentowanie scenek tematycznych i piosenek konkursowych. Wiedza jaką zdobyli i zaprezentowali może świadczyć o tym, że stali się oni bardziej świadomymi i mądrymi Internautami.
Podczas apelu odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu ogłoszonego przez Radę Rodziców „Wpłacamy – Wygrywamy”, który trwał od października do ferii zimowych.
Panie Izabela Szewczak - przewodnicząca i Magdalena Tadrzak – zastępca, podziękowały wszystkim uczniom za udział w konkursie, odczytały wyniki oraz wręczyły nagrody klasom, które wykazały się największą mobilizacją przy dokonywaniu wpłat na fundusz Rady Rodziców.
~Mariusz Bobiński
Konkurs na scenkę tematyczną lub piosenkę: