Od lutego 2024 r. obowiązują w naszej szkole Standardy Ochrony Małoletnich. Jest to dokument opracowany w celu zwrócenia uwagi całej społeczności szkolnej na problem przemocy wobec dzieci i młodzieży.
IZ
Od lutego 2024 r. obowiązują w naszej szkole Standardy Ochrony Małoletnich. Jest to dokument opracowany w celu zwrócenia uwagi całej społeczności szkolnej na problem przemocy wobec dzieci i młodzieży.
IZ
Kolejne cudeńka wykonane przez uczestników zajęć laboratoria przyszłości - malowane kamienie. Na warsztatach plastycznych uczniowie przekonali się, że akryle to nie tylko farby do płótna. Poznali kolejne kroki, które pozwoliły uzyskać najlepsze efekty podczas malowania powierzchni kamieni. Malowanie to nie wszystko. „Wędrujące kamienie” - cała frajda jest w zabawie, która polega nie tylko na stworzeniu własnej pracy, ale także na wypuszczeniu swojego dzieła w świat za pomocą strony Facebook. Można w ten sposób śledzić kamyczkowe podróże i podziwiać ich burzliwe, pełne przygód życie.
Nina Grabowska
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlości
Marzysz o wielkich, pełnych przygód podróżach. Zacznij może od podróży poprzez książki. Poprzez lekturę można wybrać się do różnych baśniowych ale i całkiem realnych krain. Można poznawać różne kultury, zabytki i kraje. Pomocne w tym będą książki naszego dzisiejszego jubilata – podróżnika, pisarza Arkadego Fiedlera.
Arkady Fiedler był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy w historii, autorem zarówno „Dywizjonu 303” jak i niezliczonych oraz cenionych książek podróżniczych, które rozpalały wyobraźnię uwięzionych za żelazną kurtyną rodaków. Roztaczał przed czytelnikami plenery nieosiągalne w tamtych czasach, odwiedzał miejsca, w których szary obywatel komunistycznego kraju nie miał szans się znaleźć – dlatego jego książki i relacje były tak ważne dla kilku pokoleń. Polecamy m.in.: Przez wiry i pohory Dniestru, Kanada pachnąca żywicą, Ryby śpiewają w Ukajali, Jutro na Madagaskar, Dywizjon 303, Orinoko.
Z okazji 130. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera, najsłynniejszego polskiego podróżnika, reportera wojennego, eksploratora amazońskich dżungli i kanadyjskich lasów oraz miłośnika i znawcy kultury Indian zapraszamy do obejrzenia wystawy i lektury jego książek.
as
W Szkole Podstawowej w Krasnosielcu tradycyjnie już od kilku lat obchodzimy Święto Pluszowego Misia, tak też było i w tym roku. W poniedziałek 25 listopada 2024r. od samego rana na korytarzach szkolnych, w klasach było pełno misiów.
W naszej szkolnej bibliotece można było obejrzeć wystawę książek o misiach: Kubuś Puchatek, Przygody i wędrówki Misia Uszatka, Miś Paddington i wiele innych. Oglądaliśmy tez ekranizacje przygód światowej sławy Misiów, takich jak Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Yogi. Słuchaliśmy także piosenek z misiowych filmów. Odbył się też konkurs na klasę przyjazną Misiom. Pierwsze miejsce zajęła klas II a , drugie kl. I b, I a i kl. III a. Przez cały dzień można było zrobić sobie zdjęcie z Misiem i misiowymi książkami. Miś Pluszowy odwiedził też Przedszkole w Krasnosielcu i przeczytał historyjkę o Misiu Paddingtonie.
Pluszowy Miś , który w tym dniu obsługiwał czytelników opowiedział im o znanych Misiach i wielkich dziełach literackich poświęconych Misiom. Każdy wypożyczający otrzymał kolorowankę i zakładkę z cytatem znanego Misia.
as
W ramach prowadzonych w naszej szkole zajęć edukacyjnych o tematyce przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, przechowywania, postępowania z odpadami spożywczymi i kuchennymi oraz zasadach rolnictwa ekologicznego, w tym znakowania produktów ekologicznych. W naszej szkolnej bibliotece na półkach pojawił się nowy wspaniały Gang : Produkciaki! Mieszkają na półkach tak jak wszystkie inne książki, lecz gdy tylko w pobliżu pojawiają się dzieci, wydarza się magia : telefon z aplikacją zmienia się w Apkę Biedronkę, Ziemniak Ziemowit pilnuje porządku, Groszki - Grześ i Grażynka - przepychają się w strączku, a Malina Malwina, Czekolada Celinka i Muffinka Marylka osładzają wszystko swoją słodyczą. Tak oto wyjście do sklepu zmienia się w wyprawę, a zakupy stają się fajną przygodą! Produkciaki uczą, jak kupować mądrze i na co trzeba zwracać uwagę w sklepie. Dzięki tej wspólnej wyprawie spojrzycie na zakupy inaczej niż dotychczas. Zapraszamy do lektury.
as
W powiatowej hali sportowej przy LO im. Marii Skłodowskiej Curie w Makowie Mazowieckim 20 listopada odbyły się zajęcia promujące wszechstronną aktywność fizyczną, czyli projekt edukacyjno-sportowy, którego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI z terenu powiatu makowskiego. Wydarzenie składało się z dwóch części - edukacyjnej i sportowej.
W ramach części pierwszej uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia ze świata lekkiej atletyki, obejrzeli filmy i prezentacje z największych imprez lekkoatletycznych.
Następnie nadszedł czas na najbardziej oczekiwaną przez dzieci część wydarzenia czyli ćwiczenia uczniów w skoku wzwyż, biegu przez płotki, skoków na dmuchanych robaczkach oraz konkurencji ćwiczących refleks i celność. Na koniec uczniowie wzięli udział w sztafecie dziewcząt i chłopców w której nasi uczniowie zajęli trzecie miejsce.
Sz.K.
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. Także uczniowie naszej szkoły postanowili być solidarni ze wszystkimi dziećmi na całej ziemi i przyszli ubrani na niebiesko - cyjan to kolor UNICEF i stanowi symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
A. Dąbek-Łada
20 listopada w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce odbył się VIII Turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych, które brały udział w projekcie „Szachy w mazowieckiej szkole”. Na miejscu stawiło się ponad 70 zawodników z 18 szkół z całego okręgu. Także szóstka uczniów uczęszczających na koło szachowe prowadzone w naszej szkole, pod opieką p. Anity Dąbek-Łada, wzięło udział w tym wydarzeniu. Byli to: Marcelina Gołąb, Michał Majewski, Anna Załęska, Filip Sierak, Iga Kowalczyk, Jakub Kołodziejczyk. Młodzi zawodnicy rozegrali siedem partii systemem szwajcarskim, każda po 15 minut. Do samego końca atmosfera była napięta, ponieważ każdy uczestnik chciał wykazać się mistrzostwem w tej starożytnej grze. Po zakończeniu zawodów wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz wręczono medale, dyplomy i nagrody. Naszą szkołę godnie reprezentowali wszyscy uczestnicy turnieju, a na VI Finałowy Turniej Szachowy, który odbędzie się w Warszawie 4 grudnia 2024r. zakwalifikowało się dwóch zawodników: Michał Majewski zajmując I miejsce w kategorii chłopcy klas II oraz Filip Sierak z III miejscem w kategorii chłopcy kl. III. Wszystkim zawodnikom gratuluję i życzę sukcesów w kolejnych turniejach!
A. Dąbek-Łada
19 listopada został rozstrzygniety konkurs plastyczno-fotograficzny "Szczęśliwe Dzieciństwo". Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Kampanii "Dzieciństwo bez Przemocy" i konkurs ten był jej zwieńczeniem.
W kategorii klas I - III nagrodzeni zostali:
I miejsce - Szymon Żebrowski klasa III a
II miejsce - Małgorzata Stachniak klasa I a
III miejsce - Anna Załęska klasa III b
W ktegorii klas IV - VIII nagrodzeni zostali:
I miejsce - Katarzyna Maliszewska klasa VI a
II miejsce - Blanka Kuplicka klasa VI a
III miejsce - Iga Kowalczyk klasa IV a
Wyróżnienia:
Adam Beczak II b, Bartosz Koziołek V a, Zofia Żebrowska VII a i Joanna Rozicka VII b.
Konkurs przeprowadziły panie: Nina Grabowska, Iwona Ziemska i Anita Jankowska.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i podjęcie się trudnego zadania, jakim jest przekazanie swoich odczuć, refleksji i wrażeń w tej artystycznej formie wyrazu.
Nagrodzeni uczniowie otrzymują dyplomy i słodki upominek.
~ I.Z.
14 listopada 1907 r. w Vimmerby przyszła na świat Astrid Lindgren – szwedzka pisarka, autorka szeregu popularnych powieści dla dzieci i młodzieży, m.in. Fizia Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn, Mio, mój Mio, Karlsson z Dachu, Emil ze Smalandii, Bracia Lwie Serce, Ronja, córka zbójnika. Laureatka Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, odznaczona Orderem Uśmiechu. Od 2003 roku przyznawana jest międzynarodowa Nagroda Literacka im. Astrid Lindgren za wybitną twórczość dla dzieci i młodzieży.
Tego dnia w szkolnej bibliotece uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością pisarki oglądając pokaźną kolekcję jej książek oraz słuchając fragmentów książki Pippi Pończoszanka i Dzieci z Bullerbyn.
Zapraszamy po książki Astrid Lindgren do naszej biblioteki. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o życiu pisarki to polecam książkę Ch. Bjork Przygody Astrid – zanim została Lindgren.
as
Z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Kartka dla Niepodległej. Pocztówkowe wyznanie ma ponadczasową symbolikę: niesie szczere wyrazy pamięci i miłe pozdrowienia. Hasłem akcji jest dzielenie się radością, bo przecież Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione na pamiątkę jednego z najradośniejszych wydarzeń w historii Polski. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej ozdobili kolorowanki patriotyczne, zaś młodzież z klas IV-VIII własnoręcznie zaprojektowała pocztówki, na których zamieściła życzenia dla Niepodległej Polski. Dzieła naszej szkolnej młodzieży można podziwiać na szkolnym korytarzu przy wejściu do szkoły. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia i przeczytania pocztówek!
A. Dąbek-Łada
Z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II pod kierunkiem p. Wioletty Kuprajtys oraz p. Anny Kardaś wykonali kilka pieśni. Jedną z nich była "Barka" - ulubiona pieśni papieża-Polaka. "Barka" to utwór, który papież śpiewał z radością, wspominając swoje młode lata i czas spędzony na wędrówkach po górach. Słowa pieśni o powołaniu i bliskości z Bogiem mają szczególne znaczenie w kontekście pontyfikatu Jana Pawła II, który całe swoje życie poświęcił służbie bliźniemu.
Wspólny śpiew to nie tylko sposób na uczczenie pamięci papieża, ale też piękna lekcja dla młodego pokolenia, które w ten sposób uczy się wartości, jakie głosił ich patron – miłości, pokoju, wzajemnej pomocy i wiary. W taki sposób uczniowie oddali hołd swojemu patronowi, który inspirował ludzi na całym świecie swoim życiem, pełnym miłości i oddania innym.
Zapraszamy do obejrzenia nagrań.
W.K.
11 listopada 2024r. w Baranowie, odbył się koncert laureatów XVI Międzyregionalnego Przeglądu Pieśni i Piosenek Patriotycznych. Przegląd, od początku swego istnienia, ma na celu upowszechnianie pieśni i piosenek wojskowych oraz utworów patriotycznych, kształtowanie patriotyzmu u ludzi w każdym wieku poprzez zainteresowanie historią i wspólne przeżywanie Święta Niepodległości.
Na scenie zaprezentowali się najlepsi z najlepszych. Wystąpili soliści, solistki i zespoły chcąc w ten sposób uczcić 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia. Wśród nich znalazł się uczeń naszej szkoły – Julian Borowy, który zaprezentował zgromadzonym piosenkę „Niepodległa, Niepokorna”. Do konkursu przygotowywała go p. Anna Kardaś.
Gratulujemy sukcesu i czekamy na następne.
A. Kardaś
„Niepodległość jest w nas, świętujemy ją razem!”
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Święto Niepodległości skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiących istotny składnik narodowej tożsamości. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, uczniowie klasy IV a wraz z zuchami i harcerzami z naszej szkoły w dniu 8 listopada 2024 roku przedstawili wzruszającą lekcję historii. Podczas akademii nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych. Młodzi aktorzy przypomnieli, że po 123 latach niewoli Polski, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat była pod zaborami – Rosji, Prus i Austrii. Dzięki tej lekcji patriotyzmu uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto kultywować pamięć o przodkach. Niepodległość jest czymś, co wymaga ciągłego pielęgnowania i zaangażowania, a świętowanie jej razem jest okazją do refleksji nad tym, co wspólnie osiągnęliśmy i jak dbamy o wolność w codziennym życiu. Godło, flaga i hymn są zaś od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.
Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca RSU, Łucja Glinka, uczennica klasy VIII a, meldując gotowość całej społeczności szkolnej. Następnie, po wprowadzeniu pocztu flagowego, wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego, w ramach akcji „Szkoła do hymnu” 2024. Nasi uczniowie w ten sposób włączyli się we wspólne świętowanie 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po hymnie rozpoczęło się patriotyczne śpiewanie. Wszystkie klasy wzięły udział w Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Uczniowie klas I-III wspólnie zaśpiewali pieśń „Niepodległa, niepokorna”, natomiast uczniowie starszych klas przygotowali i odśpiewali wybraną pieśń patriotyczną. Usłyszeliśmy m. in. „Marsz, marsz, polonia”, „Jak to na wojence ładnie”, „Legiony”, „Rota”, Wojenko, wojenko” i inne.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał Pan dyrektor, Mariusz Bobiński, który podziękował wszystkim występującym uczniom, zaangażowanym nauczycielom oraz opiekunom drużyn harcerskich za przygotowanie tak wspaniałej lekcji patriotyzmu. Nawiązując do hasła przewodniego, „Niepodległość jest w nas, świętujmy ją razem!”, powiedział, że ma nadzieję, iż wszyscy będziemy pamiętać o tych, którzy przelewali krew za naszą Ojczyznę. Wyraził również przekonanie, że dzień 11 listopada będzie dla nas dniem dumy i radości z bycia Polakiem. Podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze – musimy o nią troszczyć się i pielęgnować ją każdego dnia.
MS
W dniu 6 listopada 2024r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnosielcu odbył się Powiatowy Turniej Szachowy, w ramach Powiatowych Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej, o Puchar Starosty Makowskiego.
Organizatorem turnieju było Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim, a współorganizatorem Szkoła Podstawowa w Rakach. W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkół z powiatu makowskiego: z Karniewa, Sypniewa, Gąsewa, Makowa Mazowieckiego, Amelina, Raków i Krasnosielca. Uczniowie rywalizowali drużynowo w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci (klasy VI i młodsi) oraz młodzież (kl. VII – VIII). W każdej kategorii wystąpiło po sześć drużyn, po czterech uczestników. Zawody odbywały się systemem kołowym. Rywalizacja miedzy drużynami była zacięta. Rozgrywkom towarzyszyły duże emocje. Drużyny z naszej szkoły stanęły na podium, zajmując trzecie miejsce zarówno w kategorii drużyn młodszych, jak i starszych zawodników.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Anna Brzozowa
Z okazji dnia Wszystkich Świętych uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami wzięli udział w wyjątkowej akcji upamiętnienia tych, którzy oddali życie za wolność. Jak co roku udali się na cmentarz parafialny w Krasnosielcu, gdzie z szacunkiem i zadumą zapalili znicze na grobach żołnierzy.
Wyjście na cmentarz było dla dzieci ważnym momentem, by zrozumieć znaczenie pamięci o przeszłości i oddać hołd bohaterom, którzy walczyli podczas wojny. Dla uczniów była to również okazja do krótkiej lekcji historii. Dzieci miały możliwość wysłuchać opowieści o losach żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu i dowiedzieć się, dlaczego ich pamięć jest tak ważna dla współczesnych pokoleń. Zapalając znicze, uczniowie uczcili pamięć żołnierzy i pokazali, że młode pokolenie jest gotowe do troski o narodowe dziedzictwo i pamięć historyczną.
A.D-Ł.
31 października w naszej szkole odbył się kolejny koncert Agencji Artystycznej „Pozytywka”, który wprowadził uczniów w czas zadumy i przybliżył historię starożytnej Grecji. Dzieci poznały mit o Odyseuszu, jego przebiegłym pomyśle zbudowania konia trojańskiego, a także pełną przygód drogę powrotną do Itaki. Uczniowie mogli posłuchać fletu poprzecznego, specjalnie zbudowanej na występy liry oraz Syrinksa (fletnia Pana). Na zakończenie odbył się konkurs, w którym wzięli udział Antoni Lesiński, Marcelina Gołąb i Michał Majewski, który wygrał pamiątkowy kubek „Pozytywki”. Zwycięzcy gratulujemy, a my już z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert!
A. D.Ł.
W dwóch pierwszych miesiącach roku szkolnego 2024/2025 nowa grupa uczniów na zajęciach robotyki oswajała roboty Photon. Poznawała różne sposoby sterowania robotami oraz wykonywała zadania polegające na zmianie oświetlenia, zmianie kierunku ruchu i wydawaniu odpowiedniego dźwięku. Ponadto uczniowie pisali programy zawierające procedury warunkowe i pętle. W październiku powstały pierwsze roboty zbudowane z zestawów Jimu.
R. Pawłowski
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlości
W październiku z okazji rocznicy inauguracji pontyfikatu papieża Jana Pawła II , patrona naszej szkoły, został ogłoszony konkurs plastyczny. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody książkowe a wyróżniowych prac: różańce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
W kategorii klas I-III nagrodzeni zostali:
I miejsce- Amelia Zduniak kl. II b;
II miejsce- Aleks Perzanowski kl. II b;
III miejsce – Igor Napierkowski kl. II b.
Wyróżnienia otrzymali:
Iga Małachowska kl. II a, Agata Pragacz kl. II b, Adam Beczak kl. II b.
W kategorii klas IV-VIII nagrodzeni zostali:
I miejsce- Blanka Kuplicka kl. VIa;
II miejsce – Katarzyna Maliszewska kl. VI a;
III miejsce- Adam Kiliańczyk kl. VI a.
Wyróżnienia otrzymali:
Julia Kosińska kl. V b, Julia Okoniewska kl. V b, Oliwier Małachowski kl. VI b.
Konkurs przeprowadziły panie: Nina Grabowska, s, Jolanta Szymańska, Bożena Zaleska.
Bożena Zaleska
Powered by aSc EduPage