Jasełka • Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek
„I rzekł do nich anioł:
Nie bójcie się, bo oto zwiastuję Wam radość wielką, która będzie udziałem wszystkiego ludu, gdyż dziś narodził się Wam Zbawiciel, którym jest Chrystus Pan”
(Łuk. 2, 10-11.)
19 grudnia w naszej szkole wystawiono przepiękną inscenizację z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Program Jasełek, przedstawiający historię biblijną w czasach teraźniejszych, pokazał w sposób oryginalny Objawienie Daru Bożego Narodzenia.
Występujący aktorzy uczniowie klasy II a pod opieką p. Anny Brzozowej z zaangażowaniem wcielili się w swoje role, aby przekazać nam najważniejsze wartości, płynące z narodzin Jezusa. Swym występem podbili serca całej publiczności i wprowadzili wszystkich w iście świąteczny nastrój. Uroku jasełkom dodały kolędy i pastorałki, śpiewane przez uczniów klasy drugiej. Odczuliśmy, że każdy z nas otrzyma Dar Bożego Narodzenia, a Święta będą najpiękniejszymi dniami w naszym życiu.
Następnie zuchy i harcerze przekazali p. Dyrektorowi – Mariuszowi Bobińskiemu Betlejemskie Światełko Pokoju i złożyli życzenia całej społeczności szkolnej. Potem odbył się Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek, w którym wzięły udział wszystkie klasy. Pan Dyrektor podziękował wszystkim występującym oraz ich opiekunom za przygotowanie tak pięknego programu i złożył całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne i noworoczne.
MS
57
Świąteczne Skrzaty - #LaboratoriaPrzyszłości
Świąteczne Skrzaty, to jedna z najciekawszych i najpopularniejszych ozdób bożonarodzeniowych. Te zabawne dekoracje przywędrowały do nas z krajów skandynawskich i zagościły na dobre, dodając wnętrzem charakteru. Uczniowie uczestniczący w zajęciach laboratoria przyszłości podjęli się wykonania takiej pracy. Myślę że efekt końcowy jest wspaniały.
N. Grabowska
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości
5
Boże Narodzenie w bibliotece szkolnej
Święta Bożego Narodzenia to dni pełne tradycji i zwyczajów, bardzo rodzinny i radosny czas, na który czekają zarówno dzieci, jak i dorośli.
Na czytelników w bibliotece czekała również wystawa świątecznych książek opisujących obyczaje i tradycje bożonarodzeniowe, pokazujących, jak przygotować ozdoby i dekoracje świąteczne oraz prezentujących wiersze i opowiadania inspirowane magią Bożego Narodzenia. Wśród ulubionych przez dzieci książek znalazły się również opowiadające o zimie i świętach.
Wszystkie utwory znajdują się w zbiorach naszej biblioteki. Oto niektóre tytuły:
1. Boże Narodzenie w poezji polskiej.
2. Zwyczaje i obrzędy - rok polski.
3. Tradycje i obyczaje.
4. Bożonarodzeniowe dekoracje.
5. Historie o Bożym Narodzeniu.
6. Koszmarny Karolek i prześwietne święta.
7. Święta u Zuzi.
8. Bajki pod choinkę.
9. Dziewczynka z zapałkami.
10. Franklin i prezent świąteczny.
11. Opowieść wigilijna.
12. Świąteczna pobudka.
13.Gwiazdkowy prosiaczek.
14. Boże Narodzenie w Bullerbyn.
15. Patrz, Madika, pada śnieg !
16. Wieczór wigilijny.
17.Kolędy.
Polecamy również linki, pod którymi można znaleźć przegląd ciekawych pozycji książkowych, których temat lub akcja związane są z Bożym Narodzeniem:
https://www.makiwgiverny.pl/2015/11/boze-narodzenie-w-ksiazkach-dla-dzieci.html
http://wnaszejbajce.pl/ponad-40-ksiazek-o-swietach-bozego-narodzenia-nasze-rodzinne-zestawienie/
http://www.noszerazykilka.pl/swiateczne-ksiazki-dla-dzieci/
Odwiedzający bibliotekę szkolną uczniowie mieli możliwość podzielenia się swoimi wyborami czytelniczymi na - Zimowym drzewku czytelniczym. Wśród ulubionych przez dzieci książek znalazły się również opowiadające o zimie i świętach.
Nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili również akcję „Wypożycz książkę na Święta”.
Uczniowie chętnie korzystali ze świątecznej wystawy, jak również samodzielnie dokonywali wyborów na półkach bibliotecznych.
Radosny czas oczekiwania na Święta, proponujemy wypełnić czytaniem, a tym, którym zwykle czasu brakuje, życzymy, by udało się znaleźć chwilę na spotkanie z książką.
Życzymy ponadto wszystkim naszym czytelnikom szczęśliwych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz przyjemnej lektury!
as
21
Konkurs plastyczny „Kartka świąteczna bożonarodzeniowa”
Świetlica szkolna ogłosiła konkurs plastyczny pt. „Kartka świąteczna bożonarodzeniowa”. Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej uczniów, posługiwanie się różnymi technikami artystycznymi oraz upowszechnianie wiedzy związanej z historią i tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs skierowany był do uczniów klas: I–III oraz IV–VI. Na konkurs wpłynęło 37 prac. Spośród nich komisja konkursowa w składzie: M. Sierak, E. Olkowska, H. Flejszer oraz A. Dąbek-Łada nagrodziła następujących uczniów:
Klasy I
I miejsce: Krzysztof Orzeł, kl. Ib
II miejsce: Gabriela Gołota, kl. Ib
III miejsce: Jakub Kwiatkowski, kl. Ib
Klasy II
I miejsce: Michalina Cychowska, kl. IIa
II miejsce: Oliwia Zaniewska, kl. IIa
III miejsce: Marcelina Gołąb, kl. IIa
Klasy III
I miejsce: Wiktor Rawa, kl. IIIb
II miejsce: Miroslava Danilova, kl. IIIb
III miejsce: Jan Mizerek, kl. IIIb
Klasy IV–VI
I miejsce: Antonina Mizerek, kl. Va
Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie.
Świetlica szkolna dziękuje wszystkim uczniom za tak liczny udział w konkursie.
N-ciele świetlicy szkolnej
12
Dekorowanie pierników w klasie II B
Święta tuż, tuż… czas więc na dekorowanie świątecznych pierników. Wtorek był dniem, gdzie w Szkole Podstawowej w Krasnosielcu unosił się zapach przypraw korzennych. W dniu 17 grudnia dzieciaki z klasy II b zgodnie z przedświąteczną tradycją dekorowały pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą rodziców – bo to dzięki nim - gdyż mamy po raz kolejny upiekły dla całej klasy pierniczki - dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Wszyscy mieli doskonałą okazję, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każde ciasteczko według własnego pomysłu. Możliwości było mnóstwo. Smaczne pierniczki były malowane lukrem i polewą czekoladową, ozdabiane posypkami i kolorowymi wzorkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Każdy z pierników był zupełnie inny, miały one bowiem różne kształty, były także udekorowane rozmaitymi polewami i posypkami. Po udekorowaniu, każde z dzieci miało okazję skosztować swojego dzieła. Ta kulinarna zabawa sprawiła uczniom wiele radości i wzmocniła koleżeńskie relacje.
I. Chełchowska
14
Warsztaty Pierwszej Pomocy dla dzieci z klas I - III
W dniu 16 grudnia w naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadzili Pan Łukasz Pragacz oraz Pan Dominik Daliga . Było to niezapomniane doświadczenie dla uczniów, które nie tylko wzbogaciło ich wiedzę, ale również nauczyło praktycznych umiejętności, mogących w przyszłości uratować życie.
Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, jak:
- Wezwać pomoc, skutecznie korzystając z numerów alarmowych.
- Rozpoznać stany zagrażające życiu, takie jak utrata przytomności czy zatrzymanie oddechu.
- Wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) na fantomach.
- Udzielić pomocy w przypadku zadławienia.
- Zachować spokój i współpracować ze służbami ratunkowymi w sytuacjach kryzysowych.
Warsztaty były prowadzone w formie interaktywnych ćwiczeń, które angażowały wszystkich uczestników. Dzieci miały okazję przećwiczyć ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz obsługę automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).
Dlaczego warto uczyć pierwszej pomocy już od najmłodszych lat?
Dzieci są często świadkami różnych zdarzeń i mogą odegrać kluczową rolę w ratowaniu życia. Wczesna edukacja w tym zakresie buduje pewność siebie, rozwija empatię i uczy odpowiedzialności. Znajomość podstawowych procedur ratunkowych pozwala zredukować stres w sytuacjach nagłych i zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego.
Warsztaty wzbudziły ogromne zainteresowanie. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w ćwiczeniach. Nie zabrakło również wielu pytań do prowadzących, na które prowadzący warsztaty chętnie odpowiadali.
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za profesjonalizm i zaangażowanie. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom nasi uczniowie będą lepiej przygotowani do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Warsztaty z pierwszej pomocy to cenne doświadczenie, które z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na bezpieczeństwo naszych dzieci w przyszłości.
A. Dąbek-Łada
7
Święta tuż, tuż…
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. W związku z tym magicznym czasem, w piątek 13 grudnia 2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, które poprowadzili nauczycieli świetlicy szkolnej. Uczniowie klas siódmych, ósmych i piątych wykonali kolorowe witraże z motywami świątecznymi. Przygotowanymi witrażami udekorowane zostały okna w świetlicy. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie, kreatywność i miło spędzony czas. Warsztaty wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.
N-ciele świetlicy szkolnej
26
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „pierwsza pomoc – moja supermoc!”
10 grudnia został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Pierwsza pomoc – moja supermoc!”. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do zainteresowania się tematyką radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, a także zwrócenia uwagi dorosłych na potrzebę włączania tej tematyki do rzeczywistości szkolnej i domowej. Popularyzacja edukacji w zakresie pierwszej pomocy jest kwestią niezwykle ważną i warto ją podejmować już we wczesnym etapie edukacji najmłodszych.
Konkurs był zachętą do twórczego i wizualnego zinterpretowania pierwszej pomocy przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Prace mogły być wykonane dowolną techniką plastyczną na papierze w formacie A3. Na konkurs wpłynęło 65 prac ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Krasnosielc.Komisja przyznała nagrody zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie konkursu:
I MIEJSCE Michalina Cychowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu
II MIEJSCE Alicja Olkowska ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Rolskiego w Drążdżewie
III MIEJSCE Tymoteusz Orzeł ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu
WYRÓŻNIENIA:- Maja Krakowiecka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu
- Dominik Wnuk ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Rolskiego w Drążdżewi
- Dawid Żebrowski ze Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Amelinie
- Diana Ferenc ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach
Podczas uroczystości można było zobaczyć wystawę prac konkursowych.
Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu ufundowali: Wójt Gminy Krasnosielc p. Paweł Ruszczyński, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce z p. Dariuszem Wierzbickim, p. Hanna Kutryb z PZU w Krasnosielcu oraz Rada Rodziców.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Pierwsza pomoc – moja supermoc!”.
A.Dąbek-Łada
43
Loteria Mikołajkowa
W miniony piątek – w Mikołajki – Samorząd Uczniowski przygotował dla naszej społeczności szkolnej Loterię Mikołajkową. W puli znalazła się bardzo duża ilość fantów- słodycze, maskotki, książki, puzzle, gry, gadżety świąteczne. Część z nich przynieśli sami uczniowie, część podarowała nam Rada Rodziców, część zakupił Samorząd Uczniowski. Było również rękodzieło: malowane kamyki, sznurkowe bransoletki i skrzaty- prace uczniów wykonane podczas zajęć z programu Laboratoria Przyszłości. Pozostało nam tylko wszystko posegregować, ponumerować i wyeksponować tak, żeby zachęcić do zabawy. Przygotowaliśmy około 400 losów. No i ruszyliśmy…. Zachęcać nie było trzeba. Loteria cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i fanty znalazły się w rękach szczęśliwych wygranych co do ostatniej sztuki. I to nas bardzo cieszy. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i udział. To była naprawdę udana zabawa.
A i nasz Mikołaj , w nowym - zakupionym przez SU stroju, nie próżnował i tego dnia odwiedzając wszystkie zakątki szkoły rozdał wszystkim dużym i małym „grzecznym dzieciom” słodkie lizaki. (SU).
Media społecznościowe...
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie "Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo".Fundacja "Dbam o Mój Zasięg", która projekt prowadzi przygotowała super plakaty na temat tego, jak media społecznościowe wykorzystują biologiczne zachowania naszego mózgu. Plakaty te pokazują w 10 punktach istotę tego psychologicznego mechanizmu.
IZ
5
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
6 grudnia 2024 r. uczniowie klas pierwszych zostali pasowani przez panią dyrektor Annę Krukowską na czytelnika biblioteki szkolnej. Wszyscy nasi nowi czytelnicy w ramach Kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, otrzymali wyprawki czytelnicze – „Wnuczka antykwariusza”. Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło : „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”. Projekt ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej znalazła się też broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”, będąca poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali Dyplom Superczytelnika i list do rodziców o znaczeniu książki i czytania w rozwoju młodego człowieka. Książki pierwszakom wręczał sam Mikołaj!!!.
as
35
Mikołajek na Mikołajki
W naszej szkolnej bibliotece po raz kolejny odbyły się Mikołajki z książką .Tym razem zaprezentowaliśmy uczniom książki o Mikołajku, francuskiego autora Rene Goscinnego. Dlaczego Mikołajek? Gdyż dzisiaj obchodzimy ,,Mikołajki’’, czyli tradycyjne święto ku czci świętego Mikołaja. Na wystawie prezentowaliśmy książki o tym wesołym i pomysłowym chłopcu: Mikołajek, Mikołajek i inne chłopaki, Rekreacje Mikołajka, Wakacje Mikołajka, Mikołajek ma kłopoty, Nieznane przygody Mikołajka. Na długiej przerwie czytaliśmy wybrane fragmenty. Podczas czytania było dużo śmiechu, i wszystkim słuchaczom przypadły do gustu przygody sympatycznego łobuziaka. Można też było oglądać krótkie animowane filmy o Mikołajku i jego kolegach. W tym dniu na kilku przerwach czytelników obsługiwał sam Mikołaj – Święty Mikołaj !
as
18
Wycieczka do Fabryki Pomysłów
Szklane ozdoby choinkowe cieszą nasze oczy w każde święta Bożego Narodzenia. Od pokoleń są najpopularniejszą i najpiękniejszą grudniową dekoracją. Jak powstają te wszystkie kruche, szklane cuda? Warto poznać odpowiedź na to pytanie, tym bardziej, że proces wytwarzania bombek jest bardzo ciekawy, wieloetapowy, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości, dlatego z okazji mikołajek 5 grudnia uczniowie klas I-III odwiedzili Fabrykę Pomysłów w Ciechanowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach świątecznych malowania i zdobienia bombek. Dzieci miały okazje zobaczyć na własne oczy proces powstawania szklanej bombki – dmuchanie ze szklanej rurki ogrzewanej płomieniem, srebrzenie, a także pokaz dekorowania bombki. Każde dziecko ozdobiło swoją bombkę, którą później zabrało do domu. Dodatkowo na koniec warsztatów na dzieci czekała sala zabaw.
A. Dąbek-Łada
24
VI Finałowy Turniej Szachowy
4 grudnia 2024 r. w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie odbył się VI Finałowy Turniej Szachowy. Celem turnieju jest popularyzacja gry w szachy oraz integracja szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk szkolnych zaangażowanych w projekt „Szachy w mazowieckiej szkole”.
W turnieju wzięło udział 91 uczniów klas drugich, trzecich i czwartych z całego województwa mazowieckiego. Młodzi szachiści zagrali po 7 partii zgodnie z systemem szwajcarskim, partia trwała po piętnaście minut na gracza. Uczniom z naszej szkoły udało się zdobyć w kat. klas II - 9 miejsce Michał Majewski, natomiast w kat. klas III - 11 miejsce Filip Sierak.
Chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
A. Dąbek-Łada
Prezent od Pana Piotra
3 grudnia po raz kolejny odbył się w naszej szkole koncert Agencji Artystycznej "Pozytywka". Tym razem tematem przewodnim była historia małej Klary o spotkaniu z dziadkiem do orzechów oraz Królu Myszy. Dzieci mogły zapoznać się także z twórczością Piotra Czajkowskiego - znakomitego kompozytora oraz poznać bliżej kolejny instrument muzyczny - klarnet.
A. Dąbek-Łada
5
Powiatowe Igrzyska Młodzieży w Piłce Ręcznej
30 listopada w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Makowie Mazowieckim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej chłopców klas VII-VIII. Do rywalizacji przystąpiło siedem drużyn. Nasi szczypiorniści pewnie przebrnęli eliminacje i zameldowali się w finale. W meczu o złoto nieznacznie ulegli drużynie z Różana, ostatecznie zajmując drugie miejsce.
Skład drużyny: Bartłomiej Bąkowski, Tomasz Gutowski, Hubert Rybacki, Maciej Jaworski, Albert Sendal, Michał Grabowski, Antoni Podgórski, Miłosz Szewczyk, Adam Kołodziejczyk, Damian Lewandowski, Michał Koterwas, Bartłomiej Szymański
Opiekun: Szymon Kołakowski
Dyskoteka Andrzejkowa
W czwartek 28 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował Dyskotekę Andrzejkową. Zabawa odbyła się z podziałem na grupy wiekowe. Zajęliśmy się przygotowaniem sali, sprzętu i listy nagrań. Swoja premierę miały też zakupione przez SU nowe reflektory dyskotekowe. Zadbaliśmy o przygotowanie sklepiku szkolnego z napojami i słodkim co nieco. Do dyspozycji uczniów była też piękna tematyczna fotoramka. Dziewczęta z klasy 7b przygotowały dla każdej grupy wiekowej zabawy i konkursy z nagrodami ufundowanymi przez SU. Chętnych do udziału w konkursach nie brakowało, dlatego żałowaliśmy, że ogranicza nas czas. Podczas zabawy dyskotekowej wszystkim uczestnikom dopisywała energia i dobry nastrój. Dziękujemy. (SU)
72
Zabawa andrzejkowa
W naszej szkole 28 listopada odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Andrzejki, które na stałe wpisały się w scenariusz szkolnego kalendarza, są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a także integracji szkolnej społeczności. Tego dnia na uczniów czekało wiele atrakcji tj. tańce, sklepik oraz gry i konkursy z nagrodami!
A. Dąbek-Łada
13
Dbam o powietrze i naturę
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu wzięli udział w konkursie ekologicznym „Dbam o powietrze i naturę”. Organizatorami konkursu było Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Celem konkursu była popularyzacja właściwych nawyków zapobiegający zanieczyszczeniu powietrza i natury, zainteresowanie młodzieży ochroną środowiska i szeroko rozumianą ekologia oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów i młodzieży z terenu powiatu makowskiego. Z naszej szkoły za estetykę, pomysłowość i oryginalność wykonanej pracy zostały docenione i nagrodzone uczennice: II miejsce - Iga Kowalczyk kl. 4 a, II miejsce - Julia Beczak kl. 7 b i III miejsce - Hanna Janowska kl.4 b.
N. Grabowska