Dzisiaj- 6 grudnia, odwiedził naszą szkołę lubiany i jak najbardziej oczekiwany gość- Mikołaj. Zachęcony przez Samorząd Uczniowski, w towarzystwie śnieżynek i elfa przechadzał się po wszystkich piętrach budynku. Zajrzał do gabinetu dyrektora, sekretariatu, kuchni, świetlicy, biblioteki i szatni. Wszędzie świąteczne dekoracje, gazetki, choinki. A w klasach uśmiechnięte buzie w mikołajowych czapach, świątecznych opaskach i czerwonych ubraniach. I jak tu nie częstować słodyczami. Wszak wszyscy już w świątecznych nastrojach, zachwyceni upominkami , którymi obdarowywali się w klasowym gronie. Czuć magię świąt , oj czuć… A rodzice z Rady Rodziców też jakimiś tajemnymi kanałami dogadali się ze świętym i zapewnili, że tu same grzeczne dzieci😊. Więc słodkości było podwójnie. Mikołajki- jeden z najmilszych dni w roku szkolnym. Szkoda, że jeden…… (m)
#LaboratoriaPrzyszłości – techniki tkackie na warsztatach plastyczno - technicznych
Warsztaty plastyczno – techniczne prowadzone w listopadzie pozwoliły uczniom nabywać nowe umiejętności oraz rozwijać kreatywność. Wykorzystując narzędzia i materiały zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości chłopcy zapoznali się z obsługą wiertarko- wkrętarki, dzięki której zmontowali zakupione krosno. Dziewczęta po zapoznaniu się z technikami tkackimi realizowały swoje projekty na dużym i małych krosnach. Efekty ich pracy możemy zobaczyć na zdjęciach.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
3
#LaboratoriaPrzyszłości -- lekcja fizyki - obwody
W pierwszych dniach grudnia klasy VIIIa i VIIIb na fizyce korzystały z pomocy zakupionych w ramach laboratoriów przyszłości. Z modułowych klocków budowali obwody elektryczne zawierające rezystory, silniki i diody. Nauczyli się budować obwody zawierające kilka źródeł światła połączonych równolegle i szeregowo oraz zalety i wady każdego z nich. W praktyce widzieli jak wyglądają obwody zbudowane poprawnie, a jak poprawić te zbudowane błędnie. Poznali zasady, których należy przestrzegać budując obwody, aby nie doprowadzić do zwarcia oraz jak rozpoznać, że w obwodzie ma miejsce zwarcie.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
8
#LaboratoriaPrzyszłości -- Programowanie z robotami Photon - Sztuczna Inteligencja
Podczas zajęć z robotami edukacyjnymi Photon w listopadzie uczniowie uczyli roboty rozpoznawać tekst, warzywa, owoce i inne produkty spożywcze. Następnie sprawdzali czy Photony potrafią rozpoznawać teksty napisane ręcznie oraz napisane w obcych językach. Poznawali technologie pozwalające maszynom na rozpoznawanie znaków, liter, symboli i obrazów oraz dzięki którym potrafią one tłumaczyć teksty z obcych języków, analizować listy produktów, tworzyć listy zakupów, itp. Uczniowie sprawdzali, czy Photony potrafią określić brakujące produkty spożywcze ze stworzonej wcześniej listy oraz, czy rozpoznają sklepy, w których można je kupić. Jak zwykle z wielką ciekawością i zaangażowaniem uczniowie pracowali w zespołach aby poznawać nowe możliwości Photonów, jakie daje sztuczna inteligencja.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
10
#LaboratoriaPrzyszłości -- zajęcia robotyki - ruch
Podczas zajęć robotyki w listopadzie uczniowie skupili się na ruchu budowanych robotów. Z wielkim zaangażowaniem konstruowali oni nowe roboty zasilane silnikami, które napędzały osie jezdne.
Bardziej skomplikowane konstrukcje, z większą liczbą elementów ruchomych, napędzały układy kół zębatych, albo przekładnie ślimakowe. Ponadto działanie silników było uzależnione od odczytów parametrów z czujników montowanych w robotach.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Mikołajki w I a
Dzień mikołajek w klasie 1 a zapowiadał się niezwykle ciekawie. Dzieci poznały historię Św. Mikołaja biskupa z Miry oraz dowiedziały się dlaczego 6 grudnia obchodzimy mikołajki,oglądając filmy edukacyjne. Dzieci odwiedziły elfy i Mikołaje z Rady Rodziców oraz samorządu uczniowskiego obdarowując je słodkimi cukierkami. Elfy działające w wolontariacie Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu pomagały dzieciom ozdobić pierniki upieczone przez mamy uczniów klasy 1 a. Mali kucharze z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Pierniczki były piękne i kolorowe oraz bardzo smakowały małym wykonawcom. Gdy pierniki były już pięknie udekorowane do drzwi zapukał mikołaj z elfami wręczając dzieciom upominki, na które z niecierpliwością oczekiwały. Ten dzień był niesamowity i pełen wrażeń.
A. Błaszkowska
11
Mikołajki z książką
Instytut Książki rozpoczął trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Kampania „Mała książka – wielki człowiek” ma charakter ogólnopolski i realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mikołaj przynosi prezenty zwykle w Mikołajki, zawitał też do naszej biblioteki. W dniu 6 grudnia 2022 w naszej bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika, każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał Wyprawkę Czytelniczą przeznaczoną do wspólnego czytania z rodzicami w ramach ogólnopolskiej akcji promującej rodzinne czytanie.
as
22
Poczuj chemię do fizyki
Dnia 29.11.2022r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. Poczuj chemię do fizyki prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. Chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może przydać się nam w życiu codziennym.
Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. W programie tej lekcji znalazły się eksperymenty, dzięki którym uczniowie mogli obejrzeć i dowiedzieć się na czym polegają: nietypowe spalanie metanu, piłki Bumber Ball, poduszkowiec, palące kulki, doświadczenia z poliakrylem sodu, zabawy z helem, zabawy z ciekłym azotem. Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu. Atrakcją dla dzieci była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody.
as
49
Dzień Pluszowego Misia
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
W naszej szkole Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy przez cały listopadowy piątek /25 listopada/. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. Pluszowe misie opanowały naszą szkołę. Przybyły ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
W naszej Szkolnej Bibliotece książki wypożyczał w tym świątecznym dniu sam Pluszowy Miś. Każdy odwiedzający bibliotekę otrzymywał pamiątkową zakładkę i kolorowankę ze znanym misiem. Można było oglądać wystawę biografii znanych misiów: Paddington, Miś Uszatek a także przez cały dzień towarzyszyły nam filmy o znanych misiach jak Kubuś Puchatek, Coralgol. Masza i Niedźwiedź. Można też było zrobić sobie zdjęcie z Misiem. Przeprowadziliśmy też ranking na ulubioną książkę o misiach oczywiście. Czołowe miejsca zajęli – Kubuś Puchatek i Masza i Niedźwiedź.
Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
as
50
Dyskoteka Andrzejkowa
W ostatni czwartek listopada uczniowie klas starszych bawili się na Dyskotece Andrzejkowej. Na stołówce szkolnej zebrała się spora grupa, ponad stu, miłośników zabawy. Samorząd Uczniowski zadbał o lubianą przez młodzież muzykę, nagłośnienie i dyskotekowe oświetlenie sali. Zorganizował też sklepik, w którym znalazło się słodkie co nie co i napoje. Od pierwszych do ostatnich brzmień muzyki sala wypełniona była po brzegi. W trakcie imprezy odbyły się również, traktowane z przymrużeniem oka, wróżby andrzejkowe. Uczniom dopisywał dobry humor i rozpierała energia do zabawy. Tańczono w kole, w grupkach i parach, był pociąg i belgijka… Aż trudno było uwierzyć, że to już koniec, kiedy ogłoszono ostatni taniec. I wielu czeka na kolejną dyskotekę. (m.cz.)
20
Franklin czyta kolegom
23 listopada nasza Biblioteka Szkolna gościła uczniów kl. I b z wychowawcą panią Justyną Oleksy. Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek, a także zachęcenie pierwszoklasistów do czytania książek, korzystania ze zbiorów biblioteki oraz dostarczenie dzieciom dobrej zabawy. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Pierwszaki zwiedziły bibliotekę z wielkim zainteresowaniem, przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnym zainteresowaniem obdarzyły dział dla najmłodszych.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pan Andrzej przeczytał dzieciom opowiadanie Franklin czyta kolegom. Na pamiątkę uczniowie otrzymali list do rodziców o zaletach czytania. Pierwszaki wyszły z biblioteki z uśmiechem na twarzy, każdy uczeń wypożyczył wybraną książkę, ale przede wszystkim z obietnicą że wrócą aby korzystać z bogatej oferty dla dzieci. Nabrali również przeświadczenia, że biblioteka – to przyjazne miejsce, w którym są zawsze mile widziani i w którym mogą liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza.
Życzę pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.
as
Hej wesele !
21 listopada 2022r. ponownie gościliśmy Agencję Muzyczną "Pozytywka". Tym razem koncert nosił tytuł "Hej wesele!" i opowiadał historię Oskara Kolberga, który ukochał muzykę i kulturę ludową. Dzieciom zaprezentowane zostały takie tańce, jak: kujawiak, mazur, oberek, czy polonez. Tradycyjnie w rolę aktorów wcielili się nasi uczniowie. Zakończeniem koncertu był konkurs wiedzy, w którym udział wzięli: Natalia Lewandowska, Antoni Grabowski oraz Iga Kowalczyk. Zwyciężczynią konkursu została Iga Kowalczyk.
ab
48
2022 Rokiem Marii Konopnickiej - konkurs plastyczny
18 listopada 2022r. odbyło się w naszej szkole wręczenie nagród i wyróżnień uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym zorganizowanym z okazji obchodów 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Krasnosielcu. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III. Komisja dokonała oceny prac i wśród uczniów biorących udział w konkursie nagrodziła i wyróżniła następujące osoby:
Kategoria - uczniowie klas I:
- II miejsce:
- Magdalena Drewelus kl. I a
- wyróżnienia:
- Adam Siemiatkowski kl. I a
- Kaja Pawłowska kl. I a
- Filip Nidzgorski kl. I a
- Agata Bagińska kl. I a
- Weronika Lipińska kl. I a
Kategoria – uczniowie klas II
- I miejsce:
- Alicja Kuplicka kl. II b
- III miejsce:
- Zuzanna Kołodziejczyk kl. II b
- wyróżnienia:
- Hanna Janowska kl. II b
- Zofia Rutkowska kl. II b
- Jakub Kołodziejczyk kl. II b
- Maja Kalinowska kl. II b
Kategoria – uczniowie klas III
- II miejsce :
- Julia Okoniewska kl. III b
- III miejsce :
- Emilia Zabielska kl. III b
as
as
Utwory patriotyczne - zajęciach nauki gry na ukulele
W bieżącym roku szkolnym uczniowie kl. IV - VI uczestniczą w zajęciach nauki gry na ukulele. Poznają podstawy zasad muzyki, kształtują słuch, rozwijają poczucie rytmu, ćwiczą pamięć i koncentrację. Przede wszystkim mają jednak możliwość łączyć swoje pasje muzyczne z kształtowaniem i nabieraniem pewności siebie podczas publicznego występu i grania w zespole.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod kierunkiem i opieką p. N. Grabowskiej zagrali i zaśpiewali wspólnie utwory patriotyczne „Przybyli ułani pod okienko”, „Białe róże” i „O mój rozmarynie”.
Dzięki kamerze, aparatowi cyfrowemu i statywowi, które nasza szkoła zakupiła w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości mogliśmy to uwiecznić.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
18
Narodowe Święto Niepodległości
Uczniowie klas starszych również uroczyście świętowali 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny. Krótkie słowno- muzyczne wprowadzenie w wydarzenia tamtych lat przygotowali harcerze z 25 Krasnosielckiej Drużyny Harcerskiej „Waleczni” i 27 Krasnosielckiej Drużyny Starszoharcerskiej „Niepokorni”. Oni też poprowadzili to uroczyste spotkanie. Po wprowadzeniu pocztu flagowego o godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni z werwą odśpiewali pełny tekst Mazurka Dąbrowskiego- bo jak co roku szkoła uczestniczy w ogólnopolskiej akcji #szkoładohymnu . A po hymnie rozpoczęło się patriotyczne śpiewanie. Każda klasa przygotowała i odśpiewała wybraną przez siebie pieśń patriotyczną. Klasom wtórowali pozostali uczestnicy spotkania. Na zakończenie wicedyrektor szkoły p. Mariusz Bobiński podziękował wszystkim za udział w świętowaniu Narodowego Święta Niepodległości oraz drużynowym drużyn harcerskich za przygotowanie spotkania.
A w dniu 11 listopada o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Krasnosielcu odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe OSP Krasnosielc i wszystkich szkół z terenu gminy. W obchodach gminnych 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości udział wzięła także nasza szkoła. Po zakończeniu mszy św. zuchy, harcerze i harcerze starsi w asyście władz gminnych: wójta - p. Pawła Ruszczyńskiego, sekretarz gminy – p. Grażyny Rogala i przewodniczącej Rady Gminy p. Ewy Jastrzębskiej a także mieszkańców gminy przemaszerowali pod pomnik na skwerze kościelnym. Tam złożyli kwiaty i zapalili znicze.
m cz
40
Była! Jest! Będzie ! - 11 Listopada
10 listopada 2022r. uczniowie klas trzecich i starszych klas Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu przygotowali montaż słowno-muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o symbolicznej godzinie 11:11 w ramach akcji „Szkoła do hymnu” 2022. W ten sposób nasza społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzięki wysłuchaniu i obejrzeniu montażu słowno-muzycznego mogliśmy dowiedzieć się dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Sto cztery lata temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat była pod zaborami - Rosji, Prus i Austrii. Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy, podniosły klimat tej uroczystości. Dzięki temu można było prześledzić łańcuch wielu pokoleń Polaków, tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów. Dzień 11 listopada 1918 roku, czyli dzień zakończenia I Wojny Światowej na zachodzie Europy jest także istotą Narodowego Święta Niepodległości w Polsce.
Recytacje uczniów uświetniały piosenki i pieśni o tematyce niepodległościowej m.in.: Marsz, marsz Polonia, Jak to na wojence ładnie, Legiony, Rota.
Na zakończenie akademii Dyrektor Szkoły Andrzej Maluchnik podziękował występującym uczniom i nauczycielom: p. A. Chodkowskiej p. A. Kardaś za przygotowanie tak wspaniałej lekcji patriotyzmu.
AS
46
Ilustracja do mojej ulubionej książki
Po raz kolejny październik był Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka zaprosiła swoich czytelników do udziału w konkursie plastycznym Ilustracja do mojej ulubionej książki. Należało dowolną techniką wykonać ilustracje do swojej ulubionej książki. Na konkurs wpłynęło 45 prac. Komisja konkursowa : A. Chodkowska. M. Sierak i A. Sierak, w dniu 3.11.2022r. dokonała oceny prac i nagrodziła 10 osób i 7 wyróżniła. Nagrody otrzymali:
- Julia Kosińska kl. III b
- Błażej Goś kl. III b
- Julia Okoniewska kl. III b
- Emilia Zabielska kl. III b
- Maja Żerańska kl. III b
- Kaja Pawłowska kl. I a
- Ada Kowalczyk kl. II a
- Iga Kowalczyk kl. II a
- Julia Beczak kl. V b
- Adam Kiliańczyk kl. IV a
Wyróżnienia otrzymali:
- Agata Bagińska kl. I a
- Maja Kalinowska kl. I b
- Aleksandra Tymińska kl. III b
- Rafał Czajkowski kl. III b
- Filip Skiba kl. III b
- Julia Łada kl. III b
- Kaja lipska kl. III b
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
as
10
Jesień z książką
Po raz kolejny październik był Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka zaprosiła swoich czytelników do udziału w konkursie fotograficznym Jesień z książką. Należało wykonać zdjęcie , którego tematem przewodnim będzie książka i jesień. Na konkurs wpłynęło 35 prac. Komisja konkursowa : A. Chodkowska. M. Sierak i A. Sierak, w dniu 3.11.2022r. dokonała oceny prac i nagrodziła 13 zdjęć następujących osób:
- Adam Siemiatkowski kl. I a
- Agata Bagińska kl. I a
- Kaja pawłowska kl. I a
- Maria Gołębiewska kl. I a
- Filip Król kl. I a
- Magdalena Okoniewska kl. I b
- Ada Kowalczyk kl. II a
- Iga Kowalczyk kl. II a
- Hanna Janowska kl. II b
- Julia Okoniewska kl. III b
- Adam Kiliańczyk kl. IV a
- Szymon Zduniakkl. IV a
- Adam Szewczak kl. IV b
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
as
8
#LaboratoriaPrzyszłości - pierwsze wydruki modeli 3D
Wydruki pierwszych modeli 3D są już za nami. Były one możliwe, dzięki drukarce 3D, którą nasza szkoła nabyła w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Uczniowie są bardzo zainteresowani wydrukami 3D i z wielką ciekawością przeglądali modele 3D różnych przedmiotów, figur, postaci i zwierząt oraz obserwowali pierwsze ich wydruki. Dzięki zakupionej drukarce będą mogli nabywć nowe umiejętności i kompetencje oraz drukować przygotowane wcześniej projekty modeli na różne przedmioty.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci9