Na pomoc
We wtorek, 15 października 2024r. odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert Agencji Artystycznej “Pozytywka” pt. “Na Pomoc!”, podczas którego mali słuchacze zostali wprowadzeni w XVII wiek. Przybliżono im historię bitwy pod Wiedniem, a także zwyczajów panujących na dworze królewskim. Uczniowie poznali dawne tańce dworskie tj. menuet oraz taniec ludowy – gawot. Przedstawiono brzmienie trąbki oraz jej budowę.
Jak zwykle odbył się konkurs ze znajomości instrumentów. Wzięli w nim udział: Antoni Kaczmarczyk, Igor Borowy oraz Anna Załęska.. Najlepsza w muzycznej rywalizacji okazała się Anna Załęska, która otrzymała kubek Pozytywki, a pozostali uczniowie książki.
ADŁ
23
Nowa Rada Samorządu Uczniowskiego
Wrzesień to w szkołach czas wyborów w samorządach uczniowskich. Tak było i w naszej szkole. Do 15 września wybrano samorządy klasowe i kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego. Powołano komisje wyborczą a ta zapoznała wyborców z zasadami głosowania. Kandydaci do RSU przygotowali plakaty promujące swoją kandydaturę w środowisku szkolnym, przedstawiając siebie i swoje pomysły. 30 września odbyły się wybory do RSU. Komisja skrupulatnie przeliczyła głosy, podała wyniki wyborów. Tydzień później RSU odbyła pierwsze zebranie w nowym składzie i ukonstytuowała się. Wybrano Zarząd SU i przewodniczących sekcji, wybrano nowy skład pocztu sztandarowego. Przydzielono zadania i rozpoczęła się… praca. A w dniu 11 października, w obecności dyrekcji szkoły i opiekunów Samorządu Uczniowskiego nowa Rada Samorządu Uczniowskiego złożyła ślubowanie na sztandar szkoły. Pan Dyrektor Mariusz Bobiński gratulując obecnym zaufania, którym obdarzyli ich koledzy życzył otwartości, przebojowości i zapału do działania na rzecz uczniów i szkoły. Owocnej współpracy z Radą Pedagogiczną i Dyrekcją, wytrwałości w realizacji złożonych obietnic. Wzajemnego szacunku i kultury oraz troski o dobre imię szkoły. (SU)
Zarząd Rady Samorządu Uczniowskiego tworzą:
Łucja Glinka – przewodnicząca RSU
Lena Ochtera – zastępca przewodniczącej
Maria Zduniak – skarbnik
Michał Koterwas – sekretarz
Amelia Zduniak – członek
Michalina Ochenkowska – członek
25
Dzień Nauczyciela
„Kto nabytą wiedzę pielęgnuję, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych” – Konfucjusz
14 października 1773 roku, z inicjatywy króla Stanisława II Augusta, powstała Komisja Edukacji Narodowej. Aby uczcić to wydarzenie, co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich pracowników oświaty. W naszej szkole tegoroczne obchody odbyły się 11 października 2024 roku. Tego dnia, na uroczystym apelu, zgromadzili się: uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, M. Nidzgorska i K. Kosińska (przedstawicielki Rady Rodziców) oraz ks. M. Chojnowski. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca SU Łucja Glinka meldując gotowość całej społeczności szkolnej. Następnie na salę wkroczył poczet sztandarowy. Uczestnicy apelu powstali oddając mu cześć. Wszyscy zebrani odśpiewali hymn szkoły, co podkreśliło podniosłą atmosferę wydarzenia.
W części oficjalnej Pan Dyrektor Mariusz Bobiński serdecznie powitał wszystkich zebranych na akademii.
Złożył życzenia nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, doceniając ich wysiłek włożony w edukację i wychowanie uczniów. Wyraził wdzięczność nauczycielom za ich zaangażowanie, cierpliwość oraz kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Z kolei pracownikom administracji i obsługi podziękował za ich oddanie i wielkie serce okazywane w codziennej pracy z dziećmi. Życzył wszystkim satysfakcji i radości z wykonywanej pracy oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Podziękował również uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali część artystyczną i dekoracje: M. Czarneckiej, W. Kuprajtys, W. Dziąba, A.Szczpańskiej, W. Mydło, A. Błaszkowskiej, B. Dudek a także Sz. Kołakowskiemu. Następnie Dyrektor wręczył nauczycielom wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej Nagrody Dyrektora. Otrzymali je: M.Czarnecka, Sz.Kołakowski, A. Maluchnik, W. Kuprajtys, I. Chełchowska, M. Kowalczyk, W. Mydło, R.Pawłowski, A. Sierak, M. Sierak, I. Ziemska. Nagrody otrzymali też pracownicy obsługi i administracji: A. Koziołek, K. Skoroda, A.Bojarska, K. Gołębiewska, M. Dzik, B. Radomska. Głos zabrała również Przewodnicząca Rady Rodziców – Małgorzata Nidzgorska, która podziękowała nauczycielom za ich cierpliwość i poświęcenie oraz życzyła wytrwałości w pracy. Następnie przedstawiciele uczniów złożyli życzenia i przekazali kwiaty na ręce Dyrekcji. Natomiast uczniowie z samorządu obdarowali nauczycieli drobnymi upominkami.Po części oficjalnej uczniowie klas V–VII pod kierunkiem Pań: W. Dziąba, M. Czarnecka, W. Kuprajtys oraz klasy III pod opieką wychowawczyni – A. Szczepańskiej, zaprezentowali swoje umiejętności śpiewając, recytując i tańcząc. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii głos zabrała Pani Wicedyrektor A. Krukowska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela, przeczytała życzenia przesłane przez Pana Wójta Pawła Ruszczyńskiego oraz podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom za przygotowanie tak wspaniałej uroczystości.
MS
55
Kiermasz ciast
W miniony czwartek, 10 października, Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował Kiermasz ciast. Oczywiście nic bez Was- drodzy rodzice. To dzięki Waszej przychylności dla naszych poczynań kiermasz okazał się działaniem trafionym w gust całej szkolnej społeczności. Każdą klasę poprosiliśmy o upieczenie słodkości- babeczek, rogalików, rurek, muffinek, bułeczek czy dowolnych ciast z przeznaczeniem na kiermasz. Chętnych do pieczenia było wielu. Ale i sam kiermasz przyciągnął chyba wszystkie klasy. Niemało było też dorosłych łasuchów. I wybór był niełatwy- asortyment jak w najlepszej cukierni świata. Popatrzcie tylko. I wszystko rozeszło się błyskawicznie do południa. Dochód z kiermaszu przeznaczymy na uczniowsko-samorządowe potrzeby: konkursy, nagrody, materiały plastyczne czy dofinansowanie wycieczek. Dziękujemy bardzo wszystkim - i cukiernikom, i kupującym. Zostaliście twórcami tego sukcesu. Brawo dla Was.
(SU)
9
Ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentruje się na:
-
uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
-
wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
-
promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
-
promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Inauguracja kampanii odbędzie się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Również nasza szkoła dołączyła do Kampanii. Będziemy na bieżąco informować o naszych działaniach.
~`IZ
-
Dzień Drzewa
Jesienią polskie drzewa wyglądają szczególnie pięknie i kolorowo, nie bez powodu nazywamy tę porę roku „polska złota jesień”. 10 października obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Dzień Drzewa. Pomysłodawcą tego święta jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat roli drzew dla funkcjonowania naszej planety i nas samych. Dlatego też przygotowaliśmy wystawę książek o drzewach oraz prezentowaliśmy prace plastyczne „Drzewa w jesiennej odsłonie”.
Przez cały dzień czytaliśmy opowiadania z książki M. Telikowskiej Drzewo do samego nieba. Wykorzystywaliśmy też dary jesieni – kasztany , żołędzie i wykonywaliśmy kasztanowe ludki i zwierzaki.
as
11
Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych
8 października na terenie Makowskiego Parku Sapera odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Bardzo dobrze w poszczególnych biegach zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. W kategorii dzieci(klasy IV-VI) dziewczęta i chłopcy stanęli na II miejscu podium. W kategorii młodzież(klasy VII-VIII) dziewczęta uplasowały się na II pozycji a chłopcy zajęli III miejsce. Gratulacje!!!
Składy poszczególnych sztafet :
• Dziewczęta klasy IV-VI
Katarzyna Maliszewska, Magdalena Rykaczewska, Natalia Lewandowska, Chanel Ludwiczak, Emilia Zabielska, Julia Kosińska, Anna Gołojuch
• Chłopcy klasy IV-VI
Oliwier Małachowski, Piotr Krawczak, Paweł Pragacz, Miłosz Ruziecki, Igor Polakowski, Rafał Czajkowski, Wiktor Sierak
• Dziewczęta klasy VII-VIII
Michalina Ochenkowska, Aleksandra Zabielska, Karolina Janowska, Nadia Sęk, Maria Zduniak, Aleksandra Zduniak, Julia Beczak
• Chłopcy klasy VII-VIII
Albert Sendal, Radosław Grabowski, Bartłomiej Bąkowski, Maciej Jaworski, Damian Lewandowski, Franciszek Lewandowski, , Michał Koterwas.
Opiekunowie: Andrzej Maluchnik, Szymon Kołakowski
Nadopiekuńczość
Nadopiekuńczość to nadmierna troska o czyjeś bezpieczeństwo, komfort i zdrowie.To nieproporcjonalnie duże poświęcanie uwagi potrzebom swojego podopiecznego.
Nadopiekuńczość rodziców to postawa nadmiernie chroniąca dziecko, wyręczanie w wykonywaniu obowiązków, ograniczanie samodzielności.Zamierzenia rodziców pełne miłości i troski są podszyte lękiem i kontrolą, i mogą powodować negatywne konsekwencje dla rozwoju dziecka oraz wpływać dezorganizująco na dorosłe życie.
~`IZ
Spotkanie ze specjalistką do spraw jakości
08.10.2024 r. uczniowie klas VII a i VII b w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczestniczyli w spotkaniu z p. Ewą Chodkowską - specjalistką do spraw jakości w firmie Zieliński Pasze & Agro.
Uczniowie poznali charakterystykę i specyfikę zawodu oraz plusy i minusy pracy w trybie 1, 2 i 3 zmianowym. Siódmoklasiści mieli możliwość uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Na koniec spotkania otrzymali drobne upominki i słodki poczęstunek, za co bardzo dziękujemy Pani Ewie oraz firmie Zieliński Pasze & Agro.
M. Kowalczyk
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 10 października 2024 r.
13Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest co roku 10 października. „Uczyń zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne wszystkich globalnym priorytetem” – to tegoroczne hasło. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego na całym świecie, zmobilizowanie wysiłków na rzecz wsparcia osób doświadczających problemów psychicznych i uczynienie świata lepszym miejscem.
pedagog i psycholog szkolny
Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka
Ponad setka uczniów klas starszych bawiła się 3 października na pierwszej w tym roku szkolnym dyskotece, zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka. Humoru i ochoty do poruszania się w rytm muzyki nie brakowało- tańczono solo, w parach i kółeczkach. Były też tańce integracyjne - pociąg i niestarzejąca się Belgijka. Koledzy z klas siódmych czuwali nad sprzętem grającym a dziewczęta zachęcały mniej odważnych do wspólnej zabawy. Żal było kończyć. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i dobry nastrój a nauczycielom za opiekę. (SU)
19
Wycieczka klas drugich
W dniu 1-go października 2024 roku uczniowie klasy II a i II b wraz z wychowawczyniami pojechali na wycieczkę do Ostrołęki. Uczniowie zwiedzili MUZEUM KULTURY KURPIOWSKIEJ oraz wzięli udział w warsztatach malowania magnesu „Strój Kurpiowski”. Następnie miały miejsce warsztaty BON TON z savoir vivreu. Był to projekt edukacyjny skierowany do uczniów, mający na celu propagowanie dobrych manier, etykiety oraz szeroko pojętej kultury stołu w różnych kontekstach kulturowych. Nie zabrakło także ciekawostek związanych z elementami mowy ciała oraz anegdot o kulturze jedzenia na przestrzeni wieków. Zajęcia zostały przygotowane w atrakcyjnej – interaktywnej formie, dostosowanej do grupy wiekowej uczniów klas drugich. Podczas specjalnie przygotowanego dla dzieci posiłku, czyli pysznego obiadu składającego się z trzech dań: zupy, dania głównego, deseru oraz napoju, uczniowie mogli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę oraz umiejętności. Na zakończenie każdy uczestnik zdobył imienny certyfikat ukończenia kursu.
AB
24
Poznajemy zawód farmaceuty
01.10.2024 r. klasa 7 b w ramach realizacji doradztwa zawodowego, udała się z wizytą do pobliskiej apteki.
Pan M. Libchaber opowiedział o pracy farmaceuty, ścieżce edukacyjnej oraz plusach i minusach prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
M. Kowalczyk
Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym czasie wiele bibliotek pokazuje swój dorobek, pozycje w społeczności szkolnej, znaczenie. To dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności. Hasło tegorocznego miesiąca to – Poznajmy się w bibliotece!
Na początek zapraszamy do udziału w naszych konkursach. W pierwszym fotograficznym – Jesień z książką! Zapraszamy Was do zaprezentowania swoich umiejętności fotograficznych w uchwytywaniu uroków jesieni w połączeniu ze swoją ulubioną lekturą.
W drugim konkursie, tym razem plastyczno-literackim – Idzie jesień! zachęcamy do podzielenia się umiejętnościami ilustratorskimi.
Zapraszam do odwiedzin Biblioteki Szkolnej i udziału w konkursach.
as
Spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim
W dniu 30 września 2024 odbyło się spotkanie autorskie z Panem Jackiem Łapińskim pt.: „Dlaczego warto czytać”. Pan Jacek Łapiński to pisarz, prawnik, przedsiębiorca, pasjonat psychologii pozytywnej, , podróżnik po Polsce, pływak (i mors), piłkarz (rekreacyjnie kopiący piłkę), autor książek: „ Z uśmiechem Ci do twarzy”, „Dlaczego warto czytać?!”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”!!!
W spotkaniu wzięły udział klasy siódme i ósme. Organizatorem spotkania była Publiczna Biblioteka Samorządowa w Krasnosielcu.
as
35
Ślubujemy! - uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu
Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. Pierwszy miesiąc to czas na poznanie szkoły, jej zwyczajów, zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Wszystkie te działania mają przygotować dzieci do wielkiego wydarzenia – ślubowania. Ten szczególny dzień odbył się w naszej szkole 27 września 2024 r.
Na początku uroczystości Przewodnicząca Szkoły Łucja Glinka przywitała przybyłych gości w osobach Pana Pawła Ruszczyńskiego – Wójta Gminy Krasnosielc, ks. Janusza Prusinowskiego, przedstawicieli Rady Rodziców – Panią Małgorzatę Nidzgorską oraz Panią Kingę Kosińską, Dyrekcję naszej szkoły, Grono Pedagogiczne, a także rodziców i uczniów klas pierwszych. Następnie uczniowie klas starszych skierowali słowa powitania i złożyli życzenia na dalsze lata nauki w naszej szkole.
Pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości, uczniów klas I – IV oraz swoich najbliższych rozpoczęli występ pt. „Podróż w pierwszej klasie”. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz wykazali się znajomością obowiązkowego tekstu „Kto Ty jesteś?” - wszystkie dzieci udowodniły, że znają swoją Ojczyznę i są gotowe do zdobywania świata. Zgromadzona publiczność bez wahania zdecydowała, że pierwszaki świetnie zdały egzamin i mogą przystąpić do aktu ślubowania. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrym i uczciwym, szanować rodziców i nauczycieli, uczyć się tego, co piękne i mądre oraz kochać i czcić swoją Ojczyznę. Następnie Dyrektor Szkoły Pan Mariusz Bobiński dokonał aktu pasowania każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu. Małym bohaterom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz kuferki z pamiątkami tego wydarzenia.
Po oficjalnej części uczniowie z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek.Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila. A rodzicom gratulujemy tak zdolnych pociech!
Występ został przygotowany pod kierunkiem wychowawcy klasy Ia -Aliny Błaszkowskiej, wychowawcy klasy Ib -Anity Dąbek-Łada.Dziękujemy wszystkim za przybycie i upominki, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
A.Dąbek-Łada
45
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie