- OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024
- OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023
- OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022
- OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2021
- DZIAŁAJMY RAZEM – OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2020
- DZIAŁAJMY RAZEM – OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2019
- TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018
- RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2017
- LEPSZY INTERNET ZALEŻY OD CIEBIE - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2016
- RAZEM TWORZYMY LEPSZY INTERNET - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2015
- RAZEM TWORZYMY LEPSZY INTERNET - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2014
- SERFUJĘ. RESPEKTUJĘ - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2013
DZIAŁAJMY RAZEM – OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2019
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu DBI obchodziliśmy już po raz siódmy. Tematyka bezpieczeństwa w sieci od wielu lat jest na bieżąco omawiana na lekcjach informatyki oraz podczas lekcji wychowawczych. W ramach akcji w naszej szkole przeprowadzone zostały pogadanki dot. bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu oraz zasad netykiety. Rozmawialiśmy o tym, że tylko wspólne działania mogą sprawić, że Internet będzie coraz lepszy i będziemy czuć się w nim coraz bezpieczniej. Omawialiśmy zagrożenia jakie możemy napotkać w sieci, jak należy korzystać z komputera i Internetu aby być w sieci bezpiecznym, jak postępować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy oraz jakie są zasady kulturalnego zachowania w sieci.
W ramach obchodów przeprowadzone zostały konkursy: Informatyczno-Artystyczny na film, i scenkę tematyczną oraz Informatyczno-Plastyczny na plakat, oba pod hasłem „Działajmy razem”.
Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata i innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności a także w budowaniu reputacji.
Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony. Brak poszanowania siebie i innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Tematyka konkursów miała uświadomić uczniom, że tylko wspólne działania mogą sprawić, że Internet będzie coraz lepszy i będziemy czuć się w nim coraz bezpieczniej.
Uczniowie mieli również zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego, twórczego i przyjaznego środowiska online, mieli dostrzec, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Innym celem konkursów było propagowanie bezpieczeństwa uczniów w sieci i postawy świadomego, odpowiedzialnego i kulturalnego użytkownika Internetu.
Uczniowie klas VI - VIII szkoły podstawowej przygotowali w ramach konkursu krótkie filmy a uczniowie klas IV – V scenki tematyczne, w których zaprezentowali jak powinniśmy działać razem na rzecz poprawy jakości zamieszczanych w sieci treści oraz bezpieczeństwa w Internecie i jak sobie radzić w sytuacjach prześladowania w życiu i w sieci.
Ukazali również możliwe konsekwencje nierozważnego korzystania z Internetu. Przedstawili jak nieprzemyślane decyzje, takie jak otwieranie wiadomości od nieznanych nadawców czy zamieszczanie w sieci prywatnych materiałów, zbyt pochopne zaufanie nowopoznanym osobom, niewystarczające zabezpieczanie swoich prywatnych danych, dostępu do komputera, smartfona czy kont w serwisach społecznościowych może doprowadzić do wycieku lub usunięcia danych a nawet przejęcia nad nimi kontroli.
Zwrócili uwagę na to, że wszyscy mamy wpływ na to czy treści w Internecie są wartościowe i czy możemy czuć się w sieci bezpiecznie, że wspólne reagowanie na złe zachowania mogą pomóc zarówno osobom prześladowanym jak i wszystkim użytkownikom, ponieważ pomogą takie działania ograniczyć w przyszłości.
Zaprezentowali różne niebezpieczeństwa czyhające na nas w sieci, wskazali gdzie i w jaki sposób możemy szukać pomocy. Wszystkie prace są dostępne na stronie internetowej naszej szkoły pod adresem: spkrasnosielc.cba.pl. Naprawdę warto je obejrzeć, ponieważ oprócz wartościowych treści możemy zobaczyć jakie talenty, zdolności i umiejętności ma nasza młodzież. Uczniowie stworzyli też gazetkę ścienną w pracowni komputerowej na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz praw i obowiązków w sieci a także zasad netykiety.
Uczniowie, w ramach konkursu wykonali również plakaty promujące zasady bezpiecznego korzystania z Internetu pod hasłem „DZIAŁAJMY RAZEM” pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Mariusza Bobińskiego i nauczycieli plastyki.
Następnie pod opieką p. Mariusza Bobińskiego i p. Anny Brzozowej uczniowie przygotowali dekorację, która eksponowała na parawanach plakaty wykonane przez uczniów w ramach konkursu.
11 marca 2019 r. dla uczniów naszej szkoły odbył się apel podsumowujący obchody DBI, przygotowany przez p. Mariusza Bobińskiego, p. Roberta Pawłowskiego i p. Annę Brzozową. Na apelu uczniowie w ramach ogłoszonego wcześniej konkursu, zaprezentowali przygotowane scenki tematyczne.
Komisja konkursowa wyłoniła po trzy najlepiej przygotowane klasy w obu kategoriach wiekowych, ogłosiła też wyniki konkursów na plakat i film, wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody oraz zaprezentowała ich prace.
W Konkursie Informatyczno - Plastycznym na plakat promujący zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, wśród uczniów szkoły podstawowej wyłoniono zwycięzców:
- klasy IV i V:
- I miejsce – Marcin Kuplicki, kl. Vb,
- II miejsce – Adam Gołębiewski, kl. IVa,
- III miejsce – Zofia Tadrzak, kl. Vb,
- wyróżnienia: Kalina Rekosz, kl. IVb, Weronika Regulska, kl. Vb,
- klasy VI - VIII:
- I miejsce – Norbert Grabowski, kl. VIIIa,
- II miejsce – Jakub Różacki, kl. VIIa,
- III miejsce – Wanessa Sierak, kl. VIIIa,
- wyróżnienia: Julia Chełchowska, kl. VIIIb, Amelia Modzelewska, kl. VIa.
W Informatyczno - Artystycznym Konkursie na film pod hasłem „DZIAŁAJMY RAZEM” miejsca przyznano uczniom następujących klas:
- I miejsce – kl. VII b;
- II miejsce – kl. VI a;
- III miejsce – kl. VI b.
Nagrodzeni uczniowie klas IV I V za scenki tematyczne:
- I miejsce – kl. IV a,
- II miejsce – kl. IV b,
- III miejsce – kl. V a,
- wyróżnienie: kl. V b.
Nagrody rzeczowe dla zwycięzców zostały ufundowane przez Dyrekcję Szkoły.
Podczas apelu Dyrektor Szkoły wręczył uczniom kamizelki odblaskowe przekazane szkole w ramach projektu objętego patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości.
Należy pamiętać, że wszystko co zamieszczamy w Internecie zostaje tam na zawsze. Szanujmy swoją prywatność, bo jedna nieprzemyślana decyzja może zaważyć na naszym wizerunku i naszej przyszłości. Najpierw możemy czuć się upokorzeni, wstydzić się i żałować tego co zrobiliśmy. W przyszłości może zaszkodzić to naszej karierze zawodowej i założeniu rodziny.
Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony został potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.
Uczniowie z wielkim entuzjazmem przygotowywali się do obchodów DBI, włożyli wiele wysiłku w wykonanie i zaprezentowanie prac konkursowych. Wiedza jaką zdobyli i zaprezentowali świadczy o tym, że główny cel został osiągnięty: uczniowie stali się bardziej świadomymi i mądrymi Internautami.
~Mariusz Bobiński
Galeria zdjęć
Galeria zdjęć dekoracji wykonanej z plakatów konkursowych