• Mam autyzm, spróbuj mnie zrozumieć.
        • Mam autyzm, spróbuj mnie zrozumieć.

             Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, przejawiający się różnymi sposobami komunikacji z otoczeniem, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnymi rodzajami zachowań.

               Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby z autyzmem rozwijają się inaczej.

          Można to pokrótce opisać w ten sposób:

          1. „Jestem. Bądź ze mną”.
          2. „Czuję tak samo jak Ty, tylko bardziej”.
          3. „Słucham nawet, gdy nie patrzę”.
          4. „Pytaj mnie o zdanie w każdej sytuacji”.
          5. „Nie zmuszaj. Pokaż mi korzyści”.

          Autyzm  to stan, w którym człowiek funkcjonuje BARDZIEJ.

          1. Bardziej analitycznie

          2. Zbyt uparcie

          3. Za bardzo szczerze

          4. Zbyt dosłownie

          5. Ze zwiększonym odczuwaniem

          6. Ze zwiększoną spostrzegawczością

          Autyzm występuje w Polsce u 1 na 100 osób

          Iwona Ziemska

           

          film Autyzm - YouTube

          Borys Chmielewski Głośne NIE - YouTube

        • Pan Poeta

           

          Czy znacie kurę, co tyła na diecie? Albo pawia, co ogon miał z przyjaźni? A może wróbla, co ćwierkał sąsiadów? Tak, znamy – odpowiedzą z pewnością dzieci z klas I – III naszej szkoły , które 30 marca 2022r. wzięły udział w  spotkaniu autorskim z Panem Poetą. Pan Poeta nie tylko opowiadał maluchom swoje bajki, ale też zaprosił je do wspólnych zabaw. I tak dzieci karmiły kurę (pluszową oczywiście ) zdrową żywnością, tworzyły nowy ogon dla pawia. Przebierały się w kolorowe fatałaszki tak jak tytułowa bohaterka jednej z bajek czyli kaczka, co przebrała miarkę. Dzieci wsłuchiwały się w szum morza. Było dużo ruchu, śmiechu, ale także słuchania w skupieniu wierszy Pana Poety, któremu towarzyszyły lalki pacynki z jego książek.

           Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor Ewie Ochtera z Publicznej Biblioteki Samorządowej w Krasnosielcu za zorganizowanie tak ciekawego spotkania.

           

          AS

        • Konkurs Plastyczny  Kolorowa Wiosna

           

          W dniu 28 marca 2022 roku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego Kolorowa Wiosna zorganizowanego  przez Bibliotekę Szkolną.

          Nagrodzone zostały następujące osoby:

           kl. VII – VIII                                                                                                    

          - Kalina Rekosz kl. VII b                                                                                  

          - Zofia Tadrzak kl. VIII b                                                                                  

          kl. IV – VI

          - Julia Beczak kl. IV b

          - Maria Rykaczewska kl. V b

          Kl . I – III

           Kl. I

          - Iga Kowalczyk kl. I a

          - Alicja Kuplicka kl. I b

          - Hanna Janowska kl. I b

          Kl. II

          - Magdalena Dyszlewska kl.II b

          - Kaja Lipska kl. II b

          - Antoni Tadrzak kl. II a

          Kl. III

          - Dawid Żebrowski kl. III b

          - Oliwia Poniatowska  kl. III b

          - Blanka Kuplicka kl. III a

          - Michalina Regulska kl. III a

          Wyróżnienia otrzymują:

          Kl. I

          - Piotr Brużdziak k. I a

          - Julita Majkowska kl. I a

          - Ada Kowalczyk kl I a

          - Dawid Lewandowski kl. I a

          - Maria Regulska kl. I a

          - Wiktor Jakubiak kl. I b

          - Zuzanna Kołodziejczyk kl. I b

          - Zofia Rutkowska kl. I b

          Kl. II

          - Karol Ochenkowski kl. II a

          - Wiktoria Brakoniecka kl. II a

          - Maja Mośćicka kl. II a

          - Andrzej Stachniak kl. II a

          - Dawid Gnys kl. II b

          - Katarzyna Gołojuch kl. II b

          - Julia Okoniewska kl. II b

          - Aleksandra Tymińska kl. II b

          - Rafał Czajkowski kl. II b

          - Maja Żerańska kl. II b

          - Emilia Zabielska kl. II b

          - Filip Skiba kl. II b

          - Julia Łada kl. II b

           - Julia Kosińska II b

          Kl. III

          - Adam Kiliańczyk kl. III a

          - Maria Bojarska kl. III b

          - Chanel Ludwiczak kl. III b

          - Magdalena Rykaczewska kl. III b

          - Amelia Drewelus kl. III b

          - Piotr Krawczak kl. III b

          - Wojciech Jóźwik kl. III b

          - Oliwier Małachowski kl. III b

          AS

        • Nigdy więcej wojny!

            W poniedziałek (21.03.2022) na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej w ramach solidarności z Ukrainą uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez Zespół Szkół w Krasnosielcu - Marszu Pokoju, w który włączyli się przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Marsz rozpoczął się o godzinie 10.00 od spotkania inaugurującego, wydarzenie na boisku szkolnym. Cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.  pod hasłem -Nigdy więcej wojny- przemaszerowała  ulicami Krasnosielca.

                                                                                                                                     A.B i A.S

        • Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu

          Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole odbyły się już po raz dziesiąty. Podczas lekcji informatyki oraz na lekcjach wychowawczych już od wielu lat na bieżąco omawiana jest tematyka bezpieczeństwa w sieci oraz bezpiecznego korzystania z komputera i innych urządzeń komputerowych.
          W ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu już tradycyjnie zostały przeprowadzone wśród uczniów naszej szkoły konkursy przedmiotowe: Konkurs Informatyczno – Plastyczny na Plakat, oraz Konkurs Informatyczno – Artystyczny na Prezentację. Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice zostali objęci kampanią informacyjną.

          Oba konkursy zostały przeprowadzone pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu 2022” a ich głównym celem było ukazanie możliwych zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii oraz zaprezentowanie zasad netykiety, zasad świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń komputerowych oraz podstaw dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

          Konkursy zostały przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych: I grupa – uczniowie klas czwartych i piątych, II grupa – uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych.

          Konkurs Informatyczno – Plastyczny na plakat został przeprowadzony pod opieką p. Niny Grabowskiej, p. Mariusza Bobińskiego i p. Marzenny Sierak. Przygotowane przez uczniów  plakaty ukazywały możliwe zagrożenia z jakimi możemy się spotkać serfując po sieci oraz zasady netykiety i zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

          Konkurs Informatyczno – Artystyczny na prezentację został przeprowadzony pod opieką p. Mariusza Bobińskiego, p. N. Grabowskiej i p. Wioletty Kuprajtys. Uczniowie w swoich pracach zaprezentowali jakie działania możemy wspólnie podjąć na rzecz poprawy jakości zamieszczanych w sieci treści oraz bezpieczeństwa w Internecie i jak sobie radzić w sytuacjach prześladowania w życiu i w sieci. Ukazali jakie problemy może za sobą nieść nadmierne i nieuważne korzystanie ze smartfonów oraz jakie mogą być konsekwencje nierozważnego korzystania z telefonu i Internetu. Przedstawili jak może się skończyć zbyt długi czas spędzany z telefonem oraz nieprzemyślane decyzje, takie jak otwieranie wiadomości od nieznanych nadawców czy zamieszczanie w sieci prywatnych materiałów. Zbyt pochopne zaufanie nowo poznanym osobom, niewystarczające zabezpieczanie swoich prywatnych danych, dostępu do komputera, smartfona czy kont w serwisach społecznościowych może doprowadzić do wycieku lub usunięcia danych a nawet przejęcia nad nimi kontroli.

          Uczniowie w swoich pracach podkreślili, że wszyscy mamy wpływ na to co jest zamieszczane w sieci oraz czy treści w Internecie są wartościowe. Ukazali, że od zachowania nas wszystkich zależy czy będziemy mogli czuć się w sieci bezpiecznie a wspólne reagowanie na złe zachowania może pomóc zarówno osobom prześladowanym jak i pozostałym użytkownikom, ponieważ pomogą ograniczyć takie działania w przyszłości.

          Prace uczniów prezentują różne niebezpieczeństwa czyhające na nas w sieci oraz wskazują gdzie i w jaki sposób możemy szukać pomocy. Prace są dostępne na stronie internetowej naszej szkoły.

          Akcja informacyjna skierowana do uczniów została przeprowadzona w różnych formach z uwzględnieniem wieku uczniów.

          Wychowawcy najmłodszych uczniów z klas 1 – 3 przeprowadzili lekcje, na których uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad netykiety i bezpiecznego korzystania z Internetu. Na lekcjach zostały wykorzystane nagrania i kreskówki oraz inne materiały edukacyjne dostępne na stronach www.saferinternet.pl, www.sieciaki.pl, www.gov.pl.

          Uczniowie starszych klas uczestniczyli w lekcjach informatyki o tej samej tematyce, z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronach saferinternet.pl, 116111.pl/w-sieci, sieciaki.pl oraz innych ogólnodostępnych filmów i materiałów edukacyjnych.

          Omówione zostały zagrożenia jakie możemy napotkać w sieci, jak należy korzystać ze smartfona, tabletu, komputera i Internetu aby być w sieci bezpiecznym, jak postępować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy oraz jakie są zasady kulturalnego zachowania w sieci. Rozmawialiśmy również o tym, że tylko wspólne działania mogą sprawić, że Internet będzie coraz lepszy i będziemy czuć się w nim coraz bezpieczniej.

          Do rodziców uczniów w ramach akcji informacyjnej zostały wysłane wiadomości z materiałami edukacyjnymi za pomocą dziennika elektronicznego. Materiały edukacyjne skierowane do rodziców zostały też zamieszczone na szkolnej stronie internetowej. W materiałach znalazły się podstawowe informacje i linki do stron internetowych zawierających treści z serii ZOSTAŃ ZNAJOMYM SWOJEGO DZIECKA, dostępne na stronach www.saferinternet.pl, DOMOWE ZASADY EKRANOWE, dostępne na stronach www.domowezasadyekranowe.fdds.pl, informacje zawierające definicje i rodzaje Cyberprzemocy, sposoby jej przeciwdziałania oraz Poradnik dla rodziców, dostępne na stronach fundacja.orange.pl/blog/wpis/cyberprzemoc.

          Opisane powyżej materiały mogły być przydatne również  dla pozostałych osób odwiedzających naszą stronę www.

          Akcja informacyjna skierowanej do nauczycieli naszej szkoły przeprowadzona w ramach obchodów DBI obejmowała krótkie szkolenie, nauczyciele otrzymali również materiały edukacyjne o tematyce bezpiecznej pracy podczas nauki zdalnej, bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu, komputera, smartfona i innych urządzeń służących do komunikowania się na odległość oraz podejmowaniu działań zmierzających do bezpiecznego przetwarzania danych osobowych podczas pracy.

          Tematyka przeprowadzonej akcji informacyjnej oraz konkursów miała uświadomić, że tylko wspólne działania mogą sprawić, że Internet będzie coraz lepszy i będziemy czuć się w nim coraz bezpieczniej. Miała również zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego, twórczego i przyjaznego środowiska online, oraz pomóc dostrzec, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

          Celem akcji było też propagowanie bezpieczeństwa w sieci i postawy świadomego, odpowiedzialnego i kulturalnego użytkownika Internetu.

          Komisje konkursowe biorąc pod uwagę kryteria określone w regulaminach konkursów wyłoniły najlepsze prace przygotowane i złożone w ramach konkursów na plakat i na prezentację.

          W Konkursie Informatyczno - Plastycznym na plakat promujący zasady bezpiecznego korzystania z Internetu wyłoniono zwycięzców:

          -- klasy IV i V:

          -  I miejsce – Maja Rawa, kl. V a;

          - II miejsce – Julia Beczak, kl. IV b;

          - III miejsce - Aleksandra Zabielska, kl. V a;

          - wyróżnienie – Aleksandra Zduniak, kl. IV a, Filip Ochtera, kl. V a,

          -- klasy VI - VIII:

          - I miejsce – Marcin Kuplicki, kl. VIII b; 

          - II miejsce –   Mikołaj Kołodziejczyk, kl. VI a;

          - III miejsce – Zofia Tadrzak, kl. VIII b;

          - wyróżnienie – Aleksandra Grabowska, kl. VII b.

          W Konkursie Informatyczno - Artystycznym na prezentację promującą zasady bezpiecznego korzystania z Internetu wyłoniono zwycięzców:

          -   I miejsce – Lena Ochtera, kl. IV a;

          -  II miejsce – Filip Ochtera, kl. V a;

          - III miejsce – Aleksandra Jóźwik, kl. V b.

          Wszyscy zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali dyplomy.

          Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata i innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności a także w budowaniu reputacji.

          Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony. Brak poszanowania siebie i innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

          Należy pamiętać, że wszystko co zamieszczamy w Internecie zostaje tam na zawsze. Szanujmy swoją prywatność, bo jedna nieprzemyślana decyzja może zaważyć na naszym wizerunku i naszej przyszłości. Najpierw możemy czuć się upokorzeni, wstydzić się i żałować tego co zrobiliśmy. W przyszłości może zaszkodzić to naszej karierze zawodowej i założeniu rodziny.

          Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony został potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

          Uczniowie z wielkim entuzjazmem przygotowywali się do obchodów DBI, włożyli wiele wysiłku w wykonanie prac konkursowych. Wiedza jaką zdobyli i zaprezentowali świadczy o tym, że główny cel został osiągnięty: uczniowie stali się bardziej świadomymi i mądrymi Internautami.

          ~Mariusz Bobiński

          Nagrodzone prace uczniów w kategori klas 4 - 5.

          Nagrodzone prace uczniów w kategori klas 6 - 8.

        • Owoce, warzywa i mleko

                                                                        

          W dniu 21 marca 20022 odbyło się wręczenie dyplomów i nagród  uczestnikom konkursu plastycznego Owoce, warzywa i mleko, zorganizowanego przez Zespół Nauczycieli Nauczania Edukacji Wczesnoszkolnej.

          Celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do spożywania warzyw i owoców oraz picia mleka.

           Nagrodzeni uczniowie:

          Klasy I:

          1. Hanna Janowska - I b

          2. Ada Kowalczyk – I a

          3. Iga Kowalczyk – I a

          Klasy II:

          1. Wiktor Sierak – II a

          2. Filip Skiba – II b

          3. Julia Okoniewska – II b

          Klasy III:

          1. Amelia Drewelus – III b

          2. Adam Kiliańczyk – III a

          3. Tomasz Szczepański -  III a


          AS, AB

        • Europejski Dzień Mózgu

          18 marca przypada Europejski Dzień Mózgu. Z tej okazji  17 marca odbyło się w Publicznej Bibliotece Samorządowej w Krasnosielcu spotkanie z dziecięcym terapeutą Bogusławą Krasnowską -Sołtys. Uczestniczyli  w nim uczniowie z klas V Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu. Tematem przewodnim  był wpływ urządzeń elektronicznych na mózg człowieka. Oprócz wiedzy teoretycznej  dzieci mogły w praktyce poznać i nauczyć się reakcji własnego mózgu dzięki urządzeniu EEG  Biofeedback i tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie. Na pewno nie było to jedyne spotkanie z panią Bogusią. Już planujemy kolejne…

          Fotorelacja ze spotkania na stronie  biblioteki www.pbs-krasnosielc.com

          AS

        • Równowaga i zdrowie psychiczne

               Dnia 17 marca uczniowie klas VI a i VII a wzięli udział w warsztatach profilaktycznych    pod hasłem   „Równowaga i zdrowie psychiczne”.

           Ostatni rok szkolny wielu z nas zakończyło z obniżonym nastrojem z powodu przeładowania informacjami na temat pandemii, tęskniąc za bezpośrednim kontaktem z kolegami i nauczycielami. Odczuliśmy psychicznie ogólnokrajową kwarantannę, a nasza równowaga psychiczna uległa zachwianiu.

                           Warsztaty miały na celu przede wszystkim pokazać sposoby na poprawę samopoczucia psychicznego, nauczyć, jak radzić sobie z problemami emocjonalnymi, lękiem, strachem i stresem w różnych niespodziewanych życiowych sytuacjach oraz uświadomić, że tego typu sytuacje mogą spotkać każdego z nas w codziennym życiu i trzeba umieć się do nich dostosować.

           

             Iwona Ziemska

        • Warszawska Syrenka

           

          W Miejskim Domu Kultury w Makowie – Maz. 15 i 16 marca 2022r. odbyła się 45 edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego  ,,Warszawska Syrenka’’. Młodzi recytatorzy wystąpili w trzech kategoriach:

          - klasy I – III

          - klasy IV –VI

          - klasy VII – VIII.

          Szkołę Podstawową w Krasnosielcu reprezentowali następujący uczniowie: Janowska Hanna kl. I b, Lewandowska Natalia kl. II a, Tadrzak Antoni kl. II a, Bojarska Maria kl. III b, Ochenkowska Michalina kl. V b, Libchaber Helena kl. V b, Glinka Łucja kl. V b, Rekosz Kalina kl. VII b, Banasiak Olga kl. VII b, Chmielińska Anna kl. VIII a, Mamińska Michalina kl. VIII b. Po wysłuchaniu recytacji komisja konkursowa przyznała wyróżnienia czterem uczennicom z naszej szkoły: Natalii Lewandowskiej z kl. II a, Marii Bojarskiej z kl. III b, Łucji Glinka z kl. V b oraz Michalinie Mamińskiej z kl. VIII b. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

          Wszystkim uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

           

          MS

        • Nowe książki

          Miło mi poinformować, iż nasza Szkolna Biblioteka  zakupiła 1021 książek  dofinansowanych ze środków Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Zgodnie z waszymi życzeniami mamy książki :

          • dla małych i dużych
          • dla dzieci i młdzieży
          • bajki i baśnie
          • pwieści  detektywistyczne
          • kryminały
          • sensacje
          • fantasy
          • historyczne
          • biografie
          • przyrodnicze
          • o zwierzętach
          • przygodowe

          Każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś ciekawego do czytania. Książki już czekają na czytelników.

           

           

          AS

        • KLASA  III A W PARKU NUKI TORUS W CIECHANOWIE

           

           

          Uczniowie klasy III a w tym roku uczcili Dzień Kobiet w Parku Nauki Torus w Ciechanowie.  Najpierw dzieci poznały historię ciechanowskiej wieży ciśnień
          i zasadę działania takiego zbiornika.  Zwiedzając  „Torusa”, uczniowie mieli możliwość nauki przez zabawę korzystając z interaktywnych eksponatów. Wszyscy z dużym zaangażowaniem rozwiązywali zagadki logiczne, brali udział w naukowych eksperymentach. Ogromnym powodzeniem cieszyły się kula plazmowa, latający dywan, maszyna szyfrująca, urządzenie pozwalające przesuwać kulę za pomocą własnych myśli. Duże zainteresowanie wzbudził również interaktywny ekran, który pozwala na wyświetlanie obrazów w powietrzu na bardzo cienkiej warstwie suchej mgły. Dzieci mogły  przechodzić przez ekran, dotykać go, a przede wszystkim wchodzić z nim w interakcje i poprzez dotyk mieć wpływ na to, co jest wyświetlane.

          Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach naukowych  Klubu Małego AlCHemika na temat „Jak powstaje tęcza?”. Jak przystało na prawdziwych tropicieli nauki uczniowie badali i sprawdzali, jak tworzy się to niezwykłe i piękne zjawisko przyrodnicze. Przeprowadzili badania, jak mieszać różne kolory, aby powstały nowe barwy. Na koniec warsztatów każdy samodzielnie stworzył własną tęczę w próbówce, którą później zabrał do domu.

          Ta naukowa wyprawa bardzo nam się podobała. Szczęśliwi i podekscytowani nowymi przeżyciami i doświadczeniami wróciliśmy do domów.

          Justyna Oleksy

        • Zdrowe drugie śniadanie

          Dnia 8 marca w klasie IIb  odbył się konkurs plastyczny –„Zdrowe drugie śniadanie”.

          Celem konkursu było promowanie zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia, w tym korzyści płynących ze spożywania owoców, warzyw, mleka i ich przetworów.

          W konkursie wzięło udział 15 osób. Nagrodzono następujące osoby:

          I-miejsce- Julia Okoniewska

          II- miejsce – Julia Kosińska

          III- miejsce-Wiktor Bojarski,  Filip Skiba

           

           Wychowawczyni kl. IIb -A. Chodkowska

        • Powiatowe Igrzyska Dzieci – halowa piłka nożna

           

           5 marca 2022r. w hali ZS nr 2 w Makowie Mazowieckim odbyły się zawody w halowej piłce nożnej chłopców klas IV – VI. Do rywalizacji przystąpiło 7 szkół z terenu powiatu makowskiego. Zawody zostały przeprowadzone systemem „każdy z każdym”, dzięki czemu chłopcy rozegrali  6 pojedynków. Zdobywając 9 punktów zajęliśmy II miejsce, na szyjach zawodników zawisły srebrne medale, a do szkoły przywieźliśmy puchar i dyplom.

          Skład drużyny:

          1. Kacper Zasztoft
          2. Radosław Grabowski
          3. Tomasz Gutowski
          4. Bartosz Szewczyk
          5. Albert Sendal
          6. Paweł Siemiatkowski
          7. Adam Kołodziejczyk
          8. Miłosz Szewczyk
          9. Maciej Jaworski
          10.  Antoni Podgórski

           

           

          Opiekun; Szymon Kołakowski

        • Warsztaty Pieczenia Pizzy

           

          W dniu 1 marca uczniowie klasy 3 b wyjechali na wycieczkę do Różana. W hotelu Awangarda czekały na nich miłe panie, które poprowadziły Warsztaty Pieczenia Pizzy. Dzieci mogły dowolnie wybierać składniki i ozdabiać pizzę według własnego gustu i smaku. Pizze własnoręcznie przygotowane bardzo wszystkim smakowały. Wiele emocji wzbudziła w dzieciach gra w kręgle. Wszyscy starali się zdobyć jak najwięcej punktów i dzielnie ze sobą rywalizować. Ogromną popularnością cieszyła się gra w piłkarzyki oraz harce w kuleczkowym raju. Czas bardzo szybko minął i trzeba było wracać. Jednak wrażenia i przeżycia pozostaną na długo w małych dziecięcych główkach.

           

                                    Alina Błaszkowska

        • Jak nie dać się nabrać na fałszywe treści w internecie?

          1. Czym są fake newsy – co kryje się za tym pojęciem i jakie treści do nich zaliczamy?

          Fake newsy:

          • W pierwotnym znaczeniu to teksty, zdjęcia lub/i materiały wideo zawierające nieprawdziwe informacje,przyciągające uwagę, podbijające internet i przynoszące m.in. materialne korzyści tym, którzy je tworzą i rozpowszechniają.
          • Dziś to pojęcie definiuje wszystkie nieprawdziwe informacje funkcjonujące w telewizji, gazetach, mediach społecznościowych.
          • Do świata fake newsów należą też nietypowe akcje reklamowe, satyra, memy, które odbiorcy uważają za obiektywne materiały.

          2. Media społecznościowe – dlaczego to właśnie one w dużym stopniu przyczyniają do powstawania i rozpowszechniania fake newsów?

          • Z portali społecznościowych korzysta 4,2 miliarda użytkowników na świecie, czyli 56% populacji.
          • Aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych jest 26 milionów Polaków – to niemal 70% całkowitej populacji naszego kraju!
          • 41% Europejczyków wskazuje Facebooka jako źródło informacji oraz miejsce, gdzie znajduje istotne wiadomości.
          • 22% użytkowników szuka informacji na YouTubie.
          • 9% korzysta z Twittera jako źródła codziennych wiadomości.

          Tymczasem media społecznościowe mogą stanowić doskonały pas transmisyjny dla fake newsów.

          Dzieje się tak ze względu na:

          • brak mechanizmów kontroli jakości zamieszczanych informacji, które obowiązują w serwisach i agencjach informacyjnych;
          • natłok informacji pojawiających się codziennie na naszych news feedach, czyli tzw. „tablicach” w mediach społecznościowych, na których wyświetlane są informacje publikowane przez naszych znajomych i inne obserwowane osoby/firmy/instytucje. Sprzyja on pobieżnemu przeglądaniu linków;
          • niski koszt i łatwość wygenerowania fake newsa czy teorii spiskowej;
          • łatwość udostępniania materiału do wielu odbiorców poprzez sieć kont i serwisów internetowych powiązanych ze sobą, tworzących „roje informacyjne”;
          • fałszywe lub zautomatyzowane konta, mogące służyć do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji i w sztuczny sposób napędzać ich poczytność.

          3. „Bańka informacyjna” – czym jest i jak się tworzy?

          „Im więcej klikasz, tym bardziej jesteś zamknięty”, czyli jak działa bańka informacyjna:

          • Bańka informacyjna (lub inaczej bańka filtrująca) to zjawisko polegające na otrzymywaniu przez  użytkowników internetu wyselekcjonowanych wiadomości, wybranych w wyniku działania określonych algorytmów.
          • Zadaniem algorytmów stosowanych przez portale społecznościowe jest dobieranie możliwie najbardziej atrakcyjnych treści, odpowiadających na potrzeby użytkowników.
          • Najczęściej treści te selekcjonowane są na podstawie wiedzy o użytkowniku zgromadzonej przez portal na podstawie jego aktywności, np. lokalizacji lub historii wyszukiwania. Mechanizm ten może sprawiać, że użytkownik zostanie zamknięty w samonapędzającym się cyklu opinii i nie zostanie nigdy nakierowany na odmienne tematy lub punkty widzenia.

          Konsekwencje życia w bańce informacyjnej:

          • Zamknięcie na nowe pomysły, tematy i ważne wiadomości.
          • Utrudniony dostęp do informacji, z którymi możemy się nie zgadzać.
          • Ograniczenie możliwości poszerzania wiedzy i własnych horyzontów.
          • Problem z dostępem do innych punktów widzenia niż własne.
          • Ograniczenie dyskursu społecznego i publicznej debaty.
          • Większa podatność na manipulację i propagandę.

          4. Jak rozpoznać fake newsa?

          Jak rozpoznać fałszywe wiadomości?

          • Przeczytaj cały artykuł – tylko wtedy będziesz mieć pewność, że nagłówek lub lead odpowiada treści.
          • Zweryfikuj wiarygodność strony internetowej. Sprawdź, czy adres URL jest poprawny i prowadzi do właściwej, prawdziwej strony internetowej.
          • Sprawdź datę i aktualność informacji.
          • Zweryfikuj autora – czy jest wiarygodny, jakie są jego cele i intencje, czy publikował już inne materiały w sieci.
          • Poszukaj danej historii w internecie – czy inne źródła potwierdzają tę informację?
          • Sprawdź, czy obrazy nie wyglądają dziwnie lub czy nie zostały spreparowane – możesz to zrobić np. przez dostępną w wyszukiwarkach opcję odwróconego wyszukiwania obrazem.
          • Pomyśl o kontekście informacji.
          • Upewnij się, czy nie jest to żart (sprawdź, czy nie masz do czynienia z satyrą).
          • Nie wierz krzykliwym nagłówkom.

          5. Fake news a dezinformacja lub propaganda – czym się różnią?

          Nie można postawić znaku równości między fake newsami i dezinformacją czy propagandą.
          Mogą one jednak być używane w tym samym celu, jakim jest szerzenie nieprawdziwych wiadomości.

          Materiały rozpowszechniane w celu dezinformacji:

          • są całkowicie lub częściowo fałszywe, zmanipulowane lub wprowadzające w błąd;
          • dotyczą ważnych kwestii z punktu widzenia interesu publicznego danego kraju;
          • mają wywołać niepewność lub wrogość, doprowadzić do polaryzacji albo zakłócenia procesów demokratycznych;
          • mogą być rozpowszechniane lub wzmacniane za pomocą nowoczesnych technologii, takich jak np. sztuczna.

          Dezinformacja może destabilizować sytuację w państwie, wywierać destrukcyjny wpływ na jego struktury
          administracyjne i decyzyjne, a także podważać podstawy społeczne, ekonomiczne oraz kulturowe.

          Propaganda (łac.) – celowe oddziaływanie na zbiorowości i jednostki zmierzające do pozyskania
          zwolenników i sojuszników, wpojenia pożądanych przekonań i wywołania określonych dążeń i zachowań.
          Jej celem jest upowszechnienie, narzucenie odbiorcom określonych trwałych postaw (indoktrynacja)
          lub doraźne wpływanie na przekonania służące konkretnym celom (agitacja). Wykorzystuje środki
          perswazji intelektualnej i emocjonalnej (słowa, gesty, symbole, skojarzenia, obrazy), metody manipulacji
          (np. prowokacji, dezinformacji, tendencyjnej selekcji i interpretacji faktów)

          6. Teorie spiskowe – co je charakteryzuje?

          Teoria spiskowa – hipoteza będąca próbą wyjaśnienia zdarzeń i zjawisk, zakładająca istnienie intrygi
          zawiązanej przez grupę ludzi posiadających znaczne wpływy, którzy działając świadomie i w ukryciu,
          dokonują aktów dążących do uzyskania korzyści własnych lub/oraz na szkodę innych osób.

          Teorie spiskowe często pojawiają się jako logiczne wyjaśnienie wydarzeń lub sytuacji, które trudno jest
          zrozumieć. Dają fałszywe poczucie kontroli i sprawczości, zwłaszcza w niepewnych sytuacjach.
          Wspólne cechy teorii spiskowych:

          • Istnienie domniemanego, tajnego spisku oraz aktywnej grupy spiskowców.
          • Prezentowanie „dowodów”, które wydają się potwierdzać teorię spiskową.
          • Założenie, że nic nie dzieje się bez przyczyny i nie ma przypadków; nic nie jest takie, na jakie wygląda, wszystko jest ze sobą związane.
          • Dzielenie ludzi na dobrych i złych.
          • Wzmacnianie w odbiorcach przekonania, że należą do grupy „wybranych”, którzy poznali niedostępną innym prawdę.

          Przykłady popularnych teorii spiskowych to m.in.: chemtrails (smugi kondensacyjne samolotów to
          chemikalia celowo rozpylane w powietrzu przez rządy) czy rzekome sfałszowanie przez amerykański
          rząd lądowania na Księżycu.

          7. Jak się obronić przed fake newsami?

           

          Bańki informacyjne_fake_newsy_teorie spiskowe_ulotka.pdf