• Wiwat Maj, Trzeci Maj!

          Trzeciego maja 1791 r. uchwalono drugą na świecie, a pierwszą w Europie nowoczesną konstytucję.  Mimo rozbiorów Polski, pamięć o Konstytucji 3 Maja przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać wiarę w odzyskanie niepodległości. Na przekór wszelkim zakazom, polska ludność, w Ojczyźnie która znajdowała się pod zaborami, świętowała kolejne rocznice uchwalenia tej ustawy. Natomiast od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 Maja  uznano za jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych. 

          W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku 30 kwietnia 2024 r.  mieliśmy kolejną okazję, by zastanowić się nad znaczeniem i rolą takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie klas IV a i  V a zaprezentowali wiersze, inscenizacje i pieśni patriotyczne.

        • Wycieczka do Torunia

          W czwartek 25 kwietnia 2024 roku klasy: Ia, Ib oraz IIIa wraz z wychowawcami panią pedagog wybrały się na wycieczkę do Torunia.  Chociaż rano wyjeżdżając z Krasnosielca, pogoda nas nie rozpieszczała, to w Toruniu powitało nas słońce. Spotkaliśmy się z przewodnikami przebranymi w stroje historyczne, którzy powitali nas specjałami toruńskimi - piernikami. Wszyscy uczniowie również przebrali się w pelerynki krzyżackie i rozpoczęliśmy zwiedzanie Torunia. Widzieliśmy Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Rynek Staromiejski w Toruniu, Pomnik Flisaka i Pomnik Mikołaja Kopernika, mury obronne i bramy miejskie, dawny Spichlerz. Poznaliśmy historię związaną z obroną Torunia i kotami.

          Następnie udaliśmy się do planetarium na seans  „Zostać astronomem”. Wrażenia były niesamowite. Kolejnym punktem wycieczki były PIERNIKOWE WARSZTATY , podczas których uczyliśmy się pieczenia słynnego toruńskiego specjału, jakim jest piernik. Zajęcia te odbywały się w pomieszczeniach piekarni, tradycyjnymi narzędziami i technikami stosowanymi w XVI wieku. Upieczone pierniki zabraliśmy do domu. Po zakupieniu pamiątek i pierników, zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną.

                                                                                                                                                       Anna Brzozowa

        • Nie pal przy mnie, proszę

          Kolejny już raz nasza szkoła realizuje program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Makowie Mazowieckim. Program adresowany jest do uczniów klas I-III oraz ich rodziców. Według danych szacunkowych, co roku około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na bierne palenie. Głównym celem programu „Nie pal przy mnie, proszę” jest kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za zdrowie własne i swoich bliskich, uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, usystematyzowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia, kształtowanie u dzieci postaw asertywnych w sytuacji, gdy narażone są na bierne palenie. W naszej szkole został zorganizowany przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej tydzień kampanii „Nie pal przy mnie, proszę” trwający w dniach 15 – 19 kwietnia 2024r. oraz szkolny konkurs plastyczny. Zwyciężyły prace poszczególnych uczniów:

          Klasy I

          I miejsce Michalina Cychowska

          II miejsce Tymoteusz Orzeł

          III miejsce Tymoteusz Łada

          Klasy II

          I miejsce Filip Król

          II miejsce Mateusz Sierak

          III miejsce Maria Gołębiewska

          Klasy III

          I miejsce Iga Kowalczyk

          II miejsce Ada Kowalczyk

          III miejsce Maria Regulska

          Wyróżnienie otrzymali Anna Załęska i Ignacy Ochenkowski.

          Warto wspomnieć, że zwycięzców wyłoniło prezydium Rady Rodziców oraz ufundowało nagrody, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni!

          A.Dąbek-Łada

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.  http://www.swiatowydzienksiazki.pl/

          Na odwiedzających w tym dniu naszą Bibliotekę Szkolną  czekały:

          - wystawa  najstarszych książek z naszych zbiorów / m. in. Bajki  A. Mickiewicza z 1953 r. ,  Tańcowała igła z nitką J. Brzechwy  z 1959r., Za złotą bramą H. Bechlerowej z 1973r, W królestwie grzybów  T. Kraszewskiego z 1971r, Co słonko widziało M. Konopnickiej z 1957r., Na drugą planetę W. Umińskiego  z 1957r., Wokół księżyca J. Verna z 1958r.

          - wystawa nowości zakupionych z NPRCz 2.0,

          - kolorowanki związane z książką,

          - można  też było poznać cykl produkcyjny książki,

          - plebiscyt czytelniczy na ulubiona książkę,

           - wszyscy czytelnicy, którzy przyszli tego dnia do biblioteki szkolnej otrzymali zakładki do książek z cytatami o książkach i czytaniu.

                                                                                                                                                                           a

        • Góra grosza 2024

          Samorząd Uczniowski zakończył tegoroczną akcję Góra Grosza. Posegregowaliśmy, przeliczyliśmy i spakowaliśmy zebrane w klasach monety. Do urzędu pocztowego dostarczyliśmy 4 paczki, w których znajdowały się monety na łączną kwotę 330 złotych 67 groszy. Dziękujemy za udział w akcji. (SU)

        • Dzień Ziemi 2024 w naszej szkole

          Jak co roku nie zapomnieliśmy o święcie naszej planety i podjęliśmy działania, aby cała społeczność szkolna zaangażowała się w jego obchody. W tym dniu postanowiliśmy założyć zielone ubrania. Zorganizowaliśmy akcję informacyjną w klasach. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z klas starszych przygotowali dla swoich klasowych kolegów 15- minutowe prezentacje. W pierwszej części opowiadali o idei Dnia Ziemi, historii jego obchodów i sposobach świętowania a także haśle przewodnim obchodów tegorocznych- Ziemia vs plastik. W drugiej części wskazywali na sposoby troski o Ziemię- jak ograniczać produkcję śmieci, jak je segregować i po co poddawać recyklingowi, jak ograniczać zużycie plastiku, jak oszczędzać wodę i energię, jak dbać o czystość powietrza. W każdej klasie wykonano też plakaty związane z Dniem Ziemi. W klasach młodszych prezentację dla swoich kolegów przygotowały zuchy z 21 Gromady Zuchowej „Błękitne Niezapominajki”, przypominając wszystkim dlaczego trzeba segregować śmieci i jak to robić dobrze. Wspólnie z drużynową przygotowały też tablicę informacyjną dla uczniów całej szkoły o segregacji śmieci, którą ustawiono na korytarzu. W klasach pojawiły się gazetki klasowe poświęcone Dniu Ziemi. Zorganizowaliśmy też akcję recyklingową. Każdy uczeń mógł w Dniu Ziemi przynieść do szkoły zużyte baterie, plastikowe korki lub tonery od drukarek. W zamian dostawał wklejkę do zeszytu- kolorowankę ekologiczną. Akcja okazała się sukcesem. Zebraliśmy i przygotowaliśmy do odbioru 4 ogromne worki nakrętek i ok. 100 kg baterii. Uczniowie klas czwartych wybrali się na spacer ekologiczny wokół szkoły i zbierali porzucone tam śmieci. Chyba więc nie ma takiego ucznia, który o Dniu Ziemi w naszej szkole nic nie słyszał. Dziękujemy za zaangażowanie. (SU)

        • Idziemy do cyrku

          W poniedziałek 22 kwietnia odbył się kolejny koncert Agencji Artystycznej Pozytywka, zatytułowany "Idziemy do cyrku".  Tak jak na poprzednich koncertach było dużo muzyki i wiedzy muzycznej oraz zabawy. No i jak na cyrk przystało, był  magik, który wyciągał wyczarowane przedmioty z kapelusza, klaun, który rozśmieszał oraz tresowane zwierzęta. Oczywiście wszystkie te role, odgrywali uczniowie z klas I-III. Koncert zakończył się konkursem wiedzy, który wygrała uczennica Agata Pragacz z klasy Ib.

                                                                                                                           AB

        • Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym

          W dniu 20 kwietnia na Sali sportowej w Drążdżewie rozegrano Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym. Do rywalizacji z naszej szkoły przystąpiły 2 drużyny. Chłopcy okazali się bezkonkurencyjni w swoich kategoriach wiekowych wygrywając wszystkie mecze. Zajęli 1 miejsca i uzyskali awans do kolejnego etapu rozgrywek.

          Klasy VII – VIII

          Tomasz Gutowski, Antoni Jurczewski – 1 miejsce

           Klasy IV i młodsi

          Paweł Pragacz, Igor Polakowski – 1 miejsce

          Podczas ceremonii dekoracji, zawodnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, medale i puchary.

          Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnieć sportowych !

           

          Opiekun: Szymon Kołakowski

        • Lektura w pudełku

              Lekturę można czytać, omawiać, ilustrować, ale również można schować ją w pudełku. Tak zrobili uczniowie kl. V a i V b, którzy przygotowali pięknie ozdobione  szkatułki lekturowe na podstawie książki "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett. Jest to ciekawa metoda pracy z tekstem. Technika ta, podobnie jak lapbook, uruchamia wielkie pokłady kreatywności uczniów. Pozwala pokazać własną wrazliwość, indywidualny odbiór dzieła literackiego oraz utrwala znajomość utworu. W pudełkach znalazły się kwiaty, listki, piórka, rysunki, figurki...Efekty pracy są wspaniałe. Gratuluję pomysłowości!

            ~M.Turowska

        • Wycieczka do Płocka i Sierpca

          16 kwietnia uczniowie klas I - III pojechali na wycieczkę do Płocka i Sierpca. Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. ,,Pchła Szachrajka’’ w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Następnym przejechaliśmy do żywego Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Najpierw uczniowie zjedli smaczny, zdrowy obiad w Karczmie Podhulanka, a następnie udali się na przejazd bryczkami po terenie skansenu. W dalszej części pod kierunkiem przewodnika zobaczyli jak dawniej żyli biedniejsi i bogaci ludzie oraz w jakich warunkach mieszkali. Obejrzeli m.in. starą szkołę, dwór szlachcica, chatę Sołtysa, a nawet stary kościół z Drążdżewa przeniesiony wiele lat temu do skansenu. Zadowoleni i zmęczeni wieczorem wróciliśmy do domu.

          A.Szczepańska  i  A.Brzozowa

           

        • Konkurs Ortograficzny "Ortografia na medal"

                  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Samochodowych im. Czesława Orłowskiego w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie XXII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Ortografia na medal" organizowanego pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty  przez Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów. Wielkie brawa dla Michaliny Regulskiej, uczennicy klasy Va, która otrzymała tytuł finalistki tego konkursu. To duże osiągnięcie, ponieważ Michalina, aby wziąć udział w finale, musiała wykazać się  ogromną wiedzą podczas etapu szkolnego i powiatowego oraz otrzymać odpowiednią ilość punktów podczas etapu wojewódzkiego. Gratulujemy znalezienia się w ścisłym gronie miłośników języka polskiego i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                            M.Turowska

        • Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

          W dniu 14 kwietnia na Sali sportowej w Drążdżewie rozegrano Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. Łącznie z naszej szkoły do rywalizacji przystąpiło 7 uczniów. Wyniki prezentują się następująco:

          Klasy VII – VIII

          Tomasz Gutowski – 1 miejsce

          Antoni Jurczewski,  Albert Sendal-miejsca  7-12

          Klasy V – VI

          Franciszek Lewandowski - 5 miejsce

          Piotr Czajkowski, Dawid Żebrowski – miejsca  7-12

           Klasy IV i młodsi

          Szymon Żebrowski - 3 miejsce

          Podczas ceremonii dekoracji, zawodnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, a najlepsza trójka w każdej kategorii otrzymała medale.

          Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnieć sportowych !

           

                                                                                                                               Opiekun: Szymon Kołakowski

        • Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Siatkowej klas V – VI

          Młodsze uczennice i uczniowie SP Krasnosielc powtórzyły sukces swoich starszych kolegów i koleżanek i zdobyli tytuł wicemistrza Powiatu w piłce siatkowej. Powiatowe Igrzyska Dzieci odbyły się 12 kwietnia 2024 r. w Różanie. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny dziewcząt i chłopców. Zawody były przeprowadzone systemem „każdy z każdym”. Ostatecznie nasze zespoły poniosły jedną porażkę, dziewczęta z SP w Karniewie, chłopcy z SP w Różanie. Pozostałe dwa mecze zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zwyciężyli i w klasyfikacji końcowej stanęli na drugim miejscu podium. Mistrzostwa dostarczyły wszystkim zawodnikom i kibicom pozytywnych wrażeń, wykazały znajomość zasad fair play oraz pozwoliły nawiązać nowe znajomości.

                                                                                                        Opiekunowie: K. Grabowska i Sz. Kołakowski

        • Dzień Czekolady z biblioteką

          Z okazji Światowego Dnia Czekolady dla wszystkich, którzy ją lubią, ba – uwielbiają – przygotowałyśmy w bibliotece sporo pysznych, wciągających czekoladowych i kalorycznych opowieści. Proponujemy książki ze słowem czekolada w tytule, książki taktujące o czekoladzie w sposób baśniowy, wiersze z czekoladowym motywem, książki, których akcja rozgrywa się w cukierni, a także książki, w których znajdziecie przepisy na czekoladowe desery i inne słodkości… W bibliotece czekają zatem na Was między innymi:

          • Charlie, Pan Wonka i jego słynna fabryka czekolady z powieści Roalda Dahla,
          • Harry Potter i inni mieszkańcy Hogwartu, którzy z upodobaniem jedzą skaczące czekoladowe żaby, fasolki Bertiego Botta o bardzo „specyficznych smakach”. Słodycze często bywają dla bohaterów również środkiem do rozwiązania przeróżnych zagadek. Z pewnością pamiętacie babeczki czekoladowe z Eliksirem Słodkiego Snu, które pojawiły się w drugiej części serii?
          • Mikołajek i jego koledzy, ponieważ wszyscy (nie tylko Alcest, o nie!) uwielbiają jeść ciasteczka, lody, czekoladki czy karmelki.
          • Monika i Dawid ze słodko-gorzkiego opowiadania Anny Onichimowskiej „Dzień czekolady”,
          • Franklin i jego ciasteczka pieczone z przyjaciółmi,
          • Julia która piecze muffinki,
          • Eufrozyna  i jej muffiny pieczone dla osłody losu,
          • Zasmakuj w czekoladowej historii bibliotekarza Emiliana Apli, który zabierze Cię w mocno czekoladowy świat Andruszków – właścicieli sklepu z... czekoladą.

          Życzymy Wam udanego Dnia Czekolady.

          a

        • Dzień Jednorożca w bibliotece

           

          Jednorożec, to mityczny stwór przypominający konia z rogiem na czole. Ta postać kochana jest zarówno przez dzieci, jak i dorosłych i doczekała się nawet swojego święta – obchodzimy je 9 kwietnia Jednorożce narodziły się w starożytnej Grecji (narodziły się oczywiście tylko w greckich legendach). W starożytności wierzono, że jednorożce, żyły w odległym i egzotycznym kraju, jakim dla Europejczyków były Indie. Chociaż teraz, jednorożce są symbolem kolorów, energii i zabawy, to w tamtych czasach były uważane za potężne zwierzęta, które są silne i nie należy z nimi zadzierać.

          Międzynarodowy Dzień Jednorożca został ustanowiony jako alternatywa dla Blue Monday, czyli przypadającego w 3 poniedziałek stycznia najbardziej depresyjnego dnia w roku. Zgodnie z założeniem święto jednorożca powinno być kolorowe, pełne uśmiechu oraz spokoju.

          Biblioteka przy okazji tego święta prezentuje książki o tym mitycznym stworzeniu.

          Dzieci dowiedziały się również o tym iż jednorożce pojawiają się często w literaturze, czego najlepszym przykładem jest Harry Potter, a do popularnych bajek zaliczyć można My Little Pony.

          W naszej bibliotece znajdziecie  również  książki z cyklu pt. „Mój sekretny jednorożec” Lindy Chapman  o dziewczynce Lauren Foster, która przeprowadza się wraz z rodziną do nowego domu na wsi. Od zawsze marzyła o kucyku, a teraz wreszcie to marzenie się spełnia. Okazuje się jednak, że konik skrywa pewien sekret, domyślacie się jaki?  Zapraszamy do lektury pełnej magicznych postaci.

          Kolejna seria książek "Akademia Jednorożców" to magiczna podróż do świata, w którym marzenia stają się rzeczywistością, a przyjaźń i współpraca są kluczami do osiągnięcia celów. Dzieci nie tylko przeżywają przygody razem z bohaterami, ale uczą się w prosty sposób ważnych wartości. Poznaj szkołę, w której są jednorożce!

          Każda książka z serii "Akademia Jednorożców" opowiada historie toczące się w szkole, gdzie uczniowie połączeni są w pary z jednorożcami i przeżywają wspólne, szalone przygody. Wszystko dzieje się głównie w internacie oraz w szkole, gdzie bohaterowie prowadzą codzienne życie, jednak w niecodziennych okolicznościach. Pomimo przeciwności losu, które towarzyszą postaciom, zawsze znajdują sposób na to, jak połączyć siły i je pokonać.

          Na odwiedzających bibliotekę czekały w tym dniu kolorowanki, konkursy i oczywiście książki których bohaterem jest jednorożec.

          a

        • Powiatowe Igrzyska Młodzieży w Piłce Siatkowej

          W sobotę 6 kwietnia w Różanie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży w Piłce Siatkowej. Do rywalizacji przystąpiło 3 drużyny dziewcząt i 3 drużyny chłopców. Zawody były przeprowadzone systemem ”każdy z każdym”. Ostatecznie dziewczęta  i chłopcy stanęli na drugim miejscu podium. Pojedynki dostarczyły wiele emocji zarówno zawodnikom jak i licznie zgromadzonym kibicom.  

           

                                                                                                                              Opiekunowie: Katarzyna Grabowska

                                                                                                                                                        Szymon Kołakowski

        • Świąteczna Akcja Charytatywna Samorządu Uczniowskiego

          W odpowiedzi na facebookową nominację Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu w dniu 27 marca 2024r. nasza społeczność szkolna wzięła udział w wyzwaniu – pomoc strażakowi. Przygotowaniem i przeprowadzeniem akcji zajął się Samorząd Uczniowski.

          Piotr Kożuchowski, ojciec czwórki dzieci, to strażak z Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie, który wielokrotnie ratował zdrowie i życie innych. Teraz sam potrzebuje pomocy. 3 stycznia tego roku doznał rozległego udaru mózgu i jest w śpiączce.

          Challenge polegał na zrobieniu zdjęcia z ułożoną z czego chcemy literą „K” ( K jak Kożuch, #KożuchWygra), które opublikowaliśmy w mediach i przeprowadzeniu zbiórki pieniężnej na  pomoc    dla rodziny Piotra.

          Oficjalnym organizatorem zbiórki jest Komenda Powiatowa PSP  w Węgrowie i Parafia Św. Ojca Pio  w Węgrowie. Na jej konto wpłaciliśmy zebrane datki, wpisując w tytule przelewu „Piotr Kożuchowski- pomoc strażakowi”

          We wtorek 26 marca Samorząd Uczniowski zwrócił się z prośbą o aktywny i liczny udział w akcji, a już następnego dnia wolontariusze – przedstawiciele SU-  zbierali do puszki datki w ramach podjętego wyzwania. Zbiórka trwała do dużej przerwy, potem odbyło się liczenie.

          Zebrana kwota to 1512 złotych.

          Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce. Każda najmniejsza kwota jest ważna i oznacza Wasze wielkie serca i dobroć z nich płynącą. Nie zawiedliście. Pomaganie ma moc. (SU)

        • Europejski Dzień Języków Obcych

          Podstawowym celem obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych jest podnoszenie świadomości w zakresie różnorodności językowej i kulturowej Europy. W ramach tej inicjatywy uniwersytety, szkoły i instytucje działające w sektorze kultury organizują wydarzenia związane z promocją języków. Oto krótka relacja obchodów EDJ w naszej szkole.

           

          Mamy nadzieję, że tego typu działania pozytywnie wpłyną na poczucie potrzeby i motywację do nauki języków obcych u naszych uczniów. Chcielibyśmy, abyście czerpali z tego satysfakcję. Prędzej czy później sami przekonacie się, że warto uczyć się języków! Kiedy, jak nie teraz?

          ~MK

           

          Galeria zdjęć:

          Galeria nagrań:

          klasa IV a

          klasa IV b

          klasa V a

          klasa V b

          klasa VI a

          klasa VI b

          klasa VII a

          klasa VII b

          klasa VIII a

        • Konkurs recytatorski "Warszawska Syrenka"

                 19 marca 2024 r. w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim odbyły się eliminacje powiatowe konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka". W kategorii klas IV- VIII  naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów. Lena Ochtera, uczennica klasy VI b, zajęła drugie miejsce, zaś  Alicja Borowa, uczennica klasy V a, otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!      

                                                                                                                             M.T.