• Pokaz historyczny

           

              W dniu 31 maja 2022r. Rada Rodziców z okazji Dnia Dziecka zaprosiła do naszej szkoły Grupę Artystyczną „Rekonstrukto ” na pokaz historyczny „ Życie i kultura w średniowieczu”. Była to żywa lekcja historii podczas, której zaprezentowano obyczaje  i kulturę epoki, dokonano przeglądu ekwipunku i uzbrojenia.. Pojedynki zapierały dech w piersiach oglądających. Każdy uczeń mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami i strojem średniowiecznym.

                                                                                                                                                                     A.B , A. S

        • Konkurs plastyczny

           

          W roku szkolnym 2021/2022 odbył się szkolny konkurs plastyczny w ramach „Programu dla szkół – działania o tematyce przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, przechowywania i przygotowywania żywności, postępowania z odpadami spożywczymi i kuchennymi oraz zasadach rolnictwa ekologicznego, w tym znakowania produktów ekologicznych”.

           

          Celem konkursu adresowanego do uczniów Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu kl. IV-V  było:

          1. Zwrócenie uwagi dzieci do uświadomienia ważności tematyki o zdrowym odżywianiu się.
          2. Popularyzowanie wiedzy o żywności oraz jej wpływie na zdrowie.
          3. Rozwijanie dziecięcych zdolności plastycznych, rozbudzanie ich kreatywności w twórczości plastycznej.

          Konkurs polegał na wykonaniu plakatu promującego zasady zdrowego odżywiania się dowolną techniką plastyczną.

          Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

          I miejsce          - Szymon Ciok kl.Va

          II miejsce        - Maja Rawa kl.Va

          III miejsce       - Piotr Czajkowski kl.IVa

                                  - Aleksandra Zabielska kl.Va

          wyróżnienie    - Zuzanna Nidzgorska kl.IVa

                                  - Maria Zduniak kl.Vb

                                  - Laura Kołakowska kl.IVa

                                  - Łucja Glinka kl.Vb

          Skład jury:

          1. Nina Grabowska
          2. Wanda Dziąba
          3. Małgorzata Czarnecka
          4. Edmund Mąka

          Nina Grabowska

        • Dzień Rodziny

                 W dniu 27 maja 2022r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu odbył się Dzień Rodziny obchodzony przez klasy I – III. Chociaż pogoda pokrzyżowała plany i trzeba było zrezygnować z imprezy plenerowej oraz atrakcji w postaci baniek mydlanych to zabawa na sali gimnastycznej udała się znakomicie. Rodzice wraz ze swoimi pociechami dzielnie walczyli  w konkurencjach sportowych, brali udział w zabawach przygotowanych przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki rodzicom dzieci jadły smaczne kiełbaski z grilla oraz zajadały się smakołykami upieczonymi przez mamy. Rada Rodziców zorganizowała loterię  , w której każde dziecko wylosowało jakiś gadżet. Uczennice z pobliskiego liceum pomogły w przygotowaniu konkurencji sportowych oraz malowały twarze chętnym dzieciakom. Dzięki współpracy wymienionych osób ten wyjątkowy dzień pozostawi miłe wspomnienia.

                                                                                                                      Alina  Błaszkowska

        • XX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza

           

          27.05.2022 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie odbył się XX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza. „Od miłości wszystko się zaczęło…” – to hasło przewodnie tegorocznego konkursu. Wzięło w nim udział trzynastu uczniów z pięciu szkół podstawowych powiatu makowskiego, tj.: SP Sypniewo, SP Różan, SP Krasnosielc, SP Amelin oraz SP Szelków. Występy były przeplatane scenkami, wykonanymi przez sypniewskich uczniów. Po wysłuchaniu recytatorów jury przyznało dwa pierwsze, dwa drugie, dwa trzecie miejsca oraz siedem wyróżnień. Naszą szkołę reprezentowała jedna uczennica – Lidia Brzostek, która otrzymała wyróżnienie.

           

          ~ M. Sierak

        • Egzamin ósmoklasisty 2022

                                                        

          W 2022 do egzaminu zostało zgłoszonych ponad 502 600 uczniów z prawie 12 600 szkół, którzy rozwiązywali zadania w ponad 1 507 000 arkuszy. W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 46 ósmoklasistów.

          Co roku test jest przeprowadzany w formie pisemnej i składa się z trzech części: język polski, matematyka oraz język angielski (lub inny obcy nowożytny do wyboru: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński oraz włoski). Najwięcej ósmoklasistów zdawałó język angielski (97,5 proc.). Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki (2,2 proc). Do egzaminu z pozostałych języków obcych przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów. W naszej szkole wszyscy uczniowie pisali egzamin z języka angielskiego.

          Trzymamy kciuki i czekamy na Wasze wspaniałe wyniki!

          M K

        • Nie pal przy mnie, proszę!

          W dniach od 12 do 20 maja 2022 r. w klasach I-III naszej szkoły był realizowany program edukacji antytytoniowej "Nie pal przy mnie, proszę." Program ma charakter profilaktyczny, a jego celem jest wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na temat zdrowego stylu życia. Poznali  postać Wiewiórki Wiki, która zapoznała ich z ważnym tematem wiodącym - biernym paleniem. Dzieci uczyły się radzenia sobie w sytuacji gdy ktoś przy nich pali. Podczas zajęć wykonywały prace plastyczne, rozwiązywały krzyżówki, układały historyjki obrazkowe i puzzle. Dzieci usystematyzowały wiedzę na temat szkodliwości dla zdrowia dymu tytoniowego i biernego palenia.

                                                                                                                Koordynator programu           Alina Błaszkowska

        • 18 V 2022 - Dzień Patrona

          Teoroczny Dzień Patrona obchodzony był pod hasłem Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia (JP II). Uroczystość  nawiązywała do orędzi Papieża Polaka wygłoszonych  na Światowych Dniach Pokoju.

                      Dzień 18 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Krasnosielcu miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono rocznicę urodzin św. Jana Pawła II- Patrona szkoły. Od samego rana odczuć można było odświętną atmosferę. Wszyscy uczniowie ubrani w strój galowy pragnęli godnie uczcić imię Papieża Polaka. Przed tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku szkoły zapłonął znicz i ustawiono kwiaty, a harcerze ze szkolnej drużyny pełnili wartę honorową, aby oddać hołd Patronowi. Na szkolnym holu przed wizerunkiem św. Jana Pawła II umieszczono bukiety kwiatów,  wyraz naszej wdzięczności i pamięci.

                      Dzień Patrona rozpoczęto od udziału we Mszy Św. odprawionej o godz. 9 w kościele parafialnym w Krasnosielcu. Dyrekcja, nauczyciele i cała społeczność szkolna wraz z pocztem sztandarowym udała się do świątyni, gdzie uczestniczono w Eucharystii sprawowanej przez ks. proboszcza Andrzeja Kotarskiego. Ksiądz dziekan wygłosił także kazanie nawiązujące do nauki i postawy św. Jana Pawła II. Ze wzruszeniem wspominał spotkania Karola Wojtyły z dziećmi i młodzieżą, podkreślając pogodę ducha Papieża, Jego poczucie humoru i troskę o młode pokolenie. Oprawę muzyczną Mszy Św. przygotowała schola młodzieżowa, która przy akompaniamencie gitary wykonała piękne pieśni.

                      Następnie o godz. 11 w szkole rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście: Proboszcz Parafii Krasnosielc ks. dziekan Andrzej Kotarski, Wójt Gminy Krasnosielc p. Paweł Ruszczyński, Dyrektor Przedszkola w Krasnosielcu p. Agnieszka Gałązka,  przedstawiciele Rady Rodziców. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej można było zauważyć wiele symbolicznych elementów. Na biało-czerwonym tle umieszczono  napis „18 V 2022  Dzień Patrona”, a tuż obok ustawiono tablicę z hasłem „Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia” (JPII). Widniał  też obraz namalowany przez uczniów,  przedstawiający uścisk dłoni oznaczający pojednanie i pokój. Po drugiej stronie znajdował się mur, przy którym na usypanym z piasku wzniesieniu położono rekwizyty militarne: hełmy, mundury, broń itp. Dopełnieniem dekoracji był baner ukazujący postać św. Jana Pawła II i paląca się przed nim świeca. 

                      Najpierw odśpiewano hymn szkoły i z uwagą wysłuchano słów Papieża Polaka dotyczących wartości życia.  Później zaprezentowano część artystyczną, której motywem przewodnim był pokój. 

          Wielokrotnie cytowano Karola Wojtyłę zasiadającego na Stolicy Piotrowej, a szczególnie Jego słowa pochodzące z orędzi wygłaszanych na kolejnych Światowych Dniach Pokoju. Prowadzący apel podkreślali, iż św. Jan Paweł II dążył do pokoju na świecie, propagując wartości takie jak: wolność, prawda, sprawiedliwość, przebaczenie, miłość, poszanowanie praw człowieka. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Wśród piosenek można było usłyszeć między innymi: „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Modlitwę o pokój” Stanisławy Celińskiej, „Mamo tyś płakała” Sanah, „Moja i twoja nadzieja” zespołu Hej czy utwór „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga. Szczególnie wymownie, w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie, zabrzmiały piosenki zaśpiewane w języku angielskim oraz ukraińskim. Wielu wzruszeń dostarczyły również wiersze np. Czesława Miłosza „Do polityka”, Wisławy Szymborskiej „Nienawiść”, Josifa Brodskiego „Giną ludzie”. Widowiskowo wkomponowano także układy taneczne, czyli taniec dobra ze złem, gdzie młodzi artyści ubrani w biel i czerń ukazali odwieczny konflikt rozgrywający się nie tylko na świecie, ale również we wnętrzu człowieka. Bardzo dobrze publiczność przyjęła też układ taneczny młodzieży przebranej w stroje moro i granatowe berety. Natomiast  „grę uczuć”- od zauroczenia i fascynacji, poprzez przyjaźń, miłość, a potem nienawiść i gniew, aż do przebaczenia i pojednania- można było zobaczyć w walcu zatańczonym przez parę uczniów z  klas 8. Występy wypadły bardzo dobrze i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

                     Na zakończenie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu p. Andrzej Maluchnik podziękował wszystkim występującym i  zaangażowanym w przygotowanie  Dnia Patrona, jak również gościom, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość. Głos zabrał także Wójt Gminy Krasnosielc p. Paweł Ruszczyński, dodając do podziękowań gratulacje  za wspaniale przygotowaną część artystyczną.

                        Ten dzień był wyjątkowo udany, a uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły starali się pokazać, iż są dumni ze swojego Patrona  św. Jana Pawła II i starają się kształtować wartości przez Niego propagowane.  Miejmy nadzieję, że takie uroczystości przyczynią się do podtrzymania w młodych ludziach więzi z patronem, ojczyzną, historią, kulturą i sztuką. Uroczystość Dnia Patrona z 18.06 2022 r. zostanie na długo przez wszystkich zapamiętana.

        • Biblioteka- świat w jednym miejscu

           

          Już po raz kolejny Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało Ogólnopolski Tydzień Bibliotek tym razem pod hasłem  Biblioteka – świat w jednym miejscu.  Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczynają się Dniem Bibliotekarza i Bibliotek – 8  maja i trwają do 15 maja. Jest to akcja społeczna, angażująca wszystkie rodzaje bibliotek, centra kultury, placówki oświatowe.

          W ramach tegorocznej edycji Biblioteka Szkolna w Krasnosielcu zaproponowała swoim czytelnikom:

          - Wystawę  zakładek do książek ze  zbiorów naszej biblioteki.

          - Wystawę  książek z autografem – książki  podpisane przez twórców, którzy odwiedzili naszą bibliotekę. Prezentowaliśmy m. in.: książki G. Kasdepke, W. Drabika, A. Onichimowskiej i wielu innych pisarzy i podróżników którzy gościli w  naszej  bibliotece.

          - Wystawę  zabytków z naszych zbiorów.  Na wystawie prezentowaliśmy m. in.: Zielony świat Tatr z 1953r. , Starą Warszawę z 1955r. , Patrzymy na obrazy z 1956r., Dawne wojsko polskie w ilustracji z 1955r. i inne stare i wyjątkowo starannie wydane książki.

          - Odwiedzili nas -  to z kolei dwie tablice na korytarzu szkolnym , z  zaprezentowanymi sylwetkami twórców, którzy w ostatnich latach odwiedzili naszą bibliotekę.

          - Największe z naszych zbiorów, na wystawie można było obejrzeć książki  wydane w dużym formacie np.:

             Mapy A. D. Mizielińskich, atlasy geograficzne i  albumy.

          - Biblioteczną  listę  przebojów. Największą popularnością cieszyły się książki  z serii Mordercza Adelka 

            i wędrówki po naszych parkach narodowych  z Żubrem Pompikiem.

          - Podróżuj z biblioteką. Wystawę na której prezentowaliśmy przewodniki turystyczne, albumy pokazujące ciekawe okolice naszego kraju. Można było wypożyczyć też książki podróżnicze i przygodowe m in. ostatnie nasze nowości : serię Mazurscy w podróży A. Stelmaszyk.

          - Gościliśmy również trzy grupy pięciolatków  i sześciolatków  z przedszkola w Krasnosielcu oraz pierwszoklasistów z naszej szkoły. Dzieci miały możliwość poznania  różnych  form  książki.  Od książek miniaturek, poprzez książki z kartonu  mające różne kształty oraz plastikowe książeczki  do kąpieli. Przedszkolaki mogły  powąchać książkę, której kartki pachną czekoladą lub truskawkami.  Zobaczyły także  książki,  które piszczą czy naśladują głosy zwierząt. Wszyscy uczniowie, którzy odwiedzili naszą bibliotekę w tym tygodniu otrzymali kolorowanki  związane z plakatem tegorocznej akcji. 

                                                                                                                                                                         AS MS

        • Sindbad Żeglarz

          Dnia 6 maja 2022r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu wraz z opiekunami wybrali się do OCK  na spektakl teatralny "Sindbad  Żeglarz" w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Przed przedstawieniem dzieci brały udział w warsztatach dotyczących właściwej emisji głosu, na których ćwiczyły swoje możliwości głosowe. Następnie rozpoczęło się przedstawienie, które wywołało u młodych widzów wiele pozytywnych emocji. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy głównego bohatera, przeżywały jego rozliczne przygody, a także razem z dobrą wróżką Szeherezadą pomagały Sindbadowi w rozwiązywaniu wielu problemów. Myślą przewodnią spektaklu były słowa "Nie poskąpi ci życie radości, gdy masz serce pełne miłości". Dobro, które człowiek nosi w sercu, choć poddane najcięższej próbie, zawsze zwycięży zło. Barwne dekoracje, bogate stroje i niezwykłe efekty świetlne oraz pełne humoru słownego i sytuacyjnego akcje wzbudziły szczere okrzyki podziwu wśród młodych widzów.

                           Alina Błaszkowska

        • Wiosna z książką


          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

          Dzień Książki i Praw Autorskich świętowaliśmy również w naszej Bibliotece Szkolnej. Naszym czytelnikom zaproponowaliśmy udział w konkursie fotograficznym Wiosna z książką, zdjęcie miało pokazywać piękno polskiej wiosny, która będzie tłem dla czytanej właśnie książki.

          Nagrodzone zostały zdjęcia następujących osób:

          - Bartosz Koziołek z kl. II a,

          - Miłosz Ruziecki z kl. II a,

          - Wojciech Jóźwik z kl. III b,

          - Aleksandra Jóźwik z kl. V b.


                                                                                                                                                            AS

          Miłosz Ruziecki kl. II a

          Bartosz Koziołek kl. II a

          Wojciech Jóźwik kl. III b

          Aleksandra Jóźwik kl. V b