• JASEŁKA

          W naszej szkole 20 grudnia 2022r. wystawiono przepiękną inscenizację z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie kl. IV – VIII zaprezentowali nam bardzo ciekawy program słowno-muzyczny, podczas którego przedstawili scenki z codziennego życia, zobrazowali problem samotności i starości, konflikty między rodzicami, a dziećmi. Uroczystość uświetniły nam występy dzieci grających na ukulele i fletach. Występujący uczniowie przekazali nam najważniejsze wartości płynące z narodzin Jezusa. Wszyscy poczuliśmy się jedną rodziną,  w której panuje radość, wzajemna życzliwość i zrozumienie. Odczuliśmy, że każdy z nas otrzyma Dar Bożego Narodzenia, a Święta będą najpiękniejszymi dniami w naszym życiu.

              Na koniec uroczystości harcerze przekazali p. Dyrektorowi Andrzejowi Maluchnikowi Betlejemskie Światełko Pokoju. Dyrektor Szkoły podziękował wszystkim występującym uczniom i ich opiekunom za przygotowanie tak pięknego programu i złożył całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne i noworoczne.

              Jasełka zostały przygotowane przez siostrę Jolantę Szymańską, p. Wiolettę Kuprajtys oraz p. Ninę Grabowską. O odpowiednie nagłośnienie zadbał p. Szymon Kołakowski.

              Na apelu  odbyło się również wręczenie naród i dyplomów dla uczennic: Blanki Kuplickiej z klasy IV a, Nikoli Czarkowskiej z klasy I a i Katarzyny Maliszewskiej z klasy IV a za udział w Gminnym Konkursie pt:

          „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa w języku angielskim” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Rakach.                                                             

           Dziewczęta zajęły odpowiednio: I, II i III miejsce.

           

          ~M.S.

        • Konkurs świetlicowy na Ozdobę Bożonarodzeniową

          Świetlica szkolna ogłosiła konkurs plastyczny „Ozdoba bożonarodzeniowa”. Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej uczniów, posługiwanie się różnymi technikami artystycznymi oraz upowszechnianie wiedzy, związanej z historią i tradycją Świąt Bożego Narodzenia. 
          Konkurs świetlicowy skierowany był do uczniów klas I–III oraz IV–VII.
          Na konkurs wpłynęło 19 prac. Spośród prac komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów:

          Kl. I a

          • Agata Bagińska
          • Jakub Drewelus
          • Magda Drewelus
          • Mateusz Sierak
          • Adam Siemiatkowski
          • Nikola Czarkowska

          Kl. I b

          • Anna Nosarzewska

          Kl. II b

          • Maja Kalinowska
          • Aleksandra Drewelus

          Klasa III a

          • Igor Polakowski
          • Miłosz Ruziecki

          Kl. III b

          • Julia Okoniewska
          • Filip Skiba
          • Emilia Zabielska

          Kl. IV a

          • Adam Kiliańczyk

          Kl. IV b

          • Amelia Drewelus
          • Maria Bojarska

          Kl. VI a

          • Aleksandra Zabielska

          Kl. VII a 

          • Daria Skiba
        • Przy wigilijnym stole

          W dniu 19 grudnia naszą szkołę, a w niej uczniów kl. I-III odwiedzili mili panowie z Agencji Artystycznej Pozytywka z Olsztyna. Koncert zatytułowany "Przy wigilijnym stole" był wspaniałą okazją do wspólnego śpiewania kolęd, a także poznania tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Pięknie śpiewane kolędy wprowadziły wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój. Koncert zakończył konkurs na najładniej wykonaną kolędę lub piosenkę o tematyce świątecznej, w którym zwycięzcą został Karol Ochenkowski, a Maria Gołębiewska i Julia Okoniewska otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy odważnym solistom.

          ~Alina Błaszkowska

        • Świąteczna Akcja Charytatywna

          Grudzień od kilku lat jest dla naszej społeczności szkolnej czasem udziału w różnego rodzaju inicjatywach o charakterze charytatywnym. Tak było i tym razem. Dołączyliśmy do zbiórki na portalu siepomaga.pl na rzecz chorego na dystrofię mięśniową Ducheann'a dwuletniego Maksa Budziszewskiego.

          Samorząd Uczniowski zorganizował loterię fantową. Z początkiem grudnia przygotowaliśmy plakaty,  nagłośniliśmy akcję i zaczęliśmy gromadzić  fanty. Byliśmy miło zaskoczeni ich ilością. Przygotowaliśmy prawie 150 losów. Loteria odbyła się 14 grudnia i zgromadziła wielu chętnych do wzięcia w niej udziału. Losy rozeszły się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki” w ciągu kilku przerw a kwota jaką zebraliśmy to  810 złotych.

          Rada Rodziców we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowała Kiermasz ciast. Poprosiliśmy rodziców, aby z każdej klasy przygotowali na kiermasz chociaż jedno ciasto lub inne słodkości ( pierniki, rogaliki, bułeczki, pączki…). Kiermasz odbył się 20 grudnia. Zajęły się nim mamy z Rady Rodziców- p. Anita Dąbek- Łada, p. Magdalena Tadrzak, p. Izabela Szewczak, p. Beata Maliszewska i p. Kinga Kosińska. To one przez cały dzień kroiły, rozkładały i sprzedawały ciasta. Zainteresowanie kiermaszem było ogromne. A rodzice jak zwykle nie zawiedli, bo ciast okazało się znacznie więcej niż zakładaliśmy. Amatorzy słodkości pojawili się jeszcze i następnego dnia. Żeby pomóc rodzicom RSU chętnie się zajął sprzedażą. Po zliczeniu pieniędzy z kiermaszu i loterii okazało się, że łączna kwota to 2318 zł. Jeszcze przed feriami świątecznymi została przelana na konto Maksa.

          Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że możemy liczyć na Wasze dobre serca, na wasze zaangażowanie i chęć niesienia pomocy. Dziękujemy  (RSU)

        • #LaboratoriaPrzyszłości – uczniowie projektują własne modele 3D

          W grudniu, podczas zajęć koła informatycznego, uczniowie klas piątych uczyli się podstaw projektowania modeli 3D w programie Tinkercad. Zapoznali się z podstawowymi zasadami projektowania, obsługą programu i dostępnymi w nim narzędziami. Następnie z pomocą nauczyciela zaczęli projektować breloki z własnymi inicjałami, ozdabiali je dodatkowymi elementami, a następnie eksportowali projekty do popularnych formatów plików i zapoznali się z podstawami przygotowania projektu do wydruku. Zapoznali się również z obsługą i zasadami działania drukarki 3D, którą nasza szkoła zakupiła w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
          Breloki po wydrukowaniu uczniowie otrzymali jako pamiątkę.

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

        • #LaboratoriaPrzyszłości - wydruki 3D na sportowo

          Z okazji Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze wydrukowaliśmy na naszej drukarce 3D replikę trofeum.

          Przygotowane zostały rownież modele trofeum Tenisa Stołegego, które po wydrukowaniu zostały wręczone zwycięzcom Mikołajkowego Turnieju Tenisa Stołowego, odbywającego się w naszej szkole.

          Drukarka 3D zakupiona w naszej szkole w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości pozwoliła nam uatrakcyjnić ten czas.

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

        • #LaboratoriaPrzyszłości – od projektu do wydruku 3D

          W listopadzie, na lekcjach informatyki uczniowie ósmych klas zapoznali się z obsługą i zasadą działania drukarki 3D. Nasza szkoła zakupiła ją w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

          Ósmoklasiści uczyli się podstaw projektowania modeli 3D, eksportowania plików do popularnych formatów oraz  technik przygotowania projektu do wydruku. Zapoznali się z podstawowymi zasadami obsługi programu Tinkercad i dostępnymi w nim narzędziami. Uczniowie pracowali chętnie tworząc pierwsze własne projekty. Zaczęli od przejrzenia wybranych gotowych projektów dostępnych w sieci, a następie z pomocą nauczyciela zaprojektowali breloki z własnymi inicjałami, które ozdabiali dodatkowymi elementami. Uczyli się również tworzyć projekty ozdobnych pudełek z pokrywką i napisami, a także kompozycje świąteczne. Modele breloków po wydrukowaniu uczniowie otrzymali jako pamiątkę.


          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

        • Awantura w śmietniku

           

          W dniu  8 grudnia 2022r.  w  klasie  I a odbyły  się  zajęcia biblioteczne ,, Awantura w śmietniku”. Spotkanie to zorganizowano w ramach  projektu propagującego książkę i czytelnictwo pt.,, Czytam sobie. 10 lat’’.

          Wprowadzeniem do zajęć była zabawa w słowne skojarzenia, która miała na celu pomóc w odgadnięciu tematu spotkania. Potem był ekologiczny spacer, który polegał na omijaniu coraz to większej ilości przeróżnych śmieci. Uczniowie wysłuchali  książki pt. ,, Awantura w śmietniku ” M. Barana z serii ,,Czytam sobie’’. Pewnego dnia w śmietniku wybucha straszna awantura. Pudełko, drut, butelka i inne odpadki nie chcą leżeć obok siebie. Strasznie się kłócą i niewiele brakuje, by doszło do prawdziwej ekologicznej tragedii! Na szczęście ktoś wpada na pomysł, jak pogodzić skłócone towarzystwo. Seria „Czytam sobie. Eko” w ciekawy i przyjemny sposób przybliża najmłodszym zagadnienia ekologii i pokazuje im, że każdy z nas może dbać o naszą planetę. Dzieci przekonają się, że mają ogromny wpływ na otaczający je świat.

          Następnie uczniowie  mieli do wykonania ćwiczenia praktyczne, segregowali rozsypane po sali odpady do odpowiednich worków. Następne zadanie to kolorowe plansze z koszami  na śmieci, które należało właściwie pokolorować i przyporządkować im odpowiednie śmieci zamieszczone na kolejnej planszy. Rozmawialiśmy też o recyklingu i ekologii.

          as

        • Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

          Zgodnie z coroczną tradycją 7.12.2022r. w SP w Krasnosielcu odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Udział wzięło w nim 40 dziewcząt i chłopców – uczniów naszej szkoły. Celem turnieju było propagowanie tenisa stołowego wśród uczniów, rozwijanie aktywności, pozytywne zagospodarowanie czasu wolnego.

          Turniej rozgrywano w systemie do dwóch przegranych meczy, w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców – uczniów klas IV-VIII.

          Po imponującej walce wyłoniono zwycięzców turnieju.

          Dziewczęta:

          I miejsce – Kaja Goś kl. VIII b,

          II miejsce – Wiktoria Ruziecka kl. VIII b

          III miejsce - Zofia Żebrowska kl. V b

          IV miejsce – Weronika Kosińska kl. VIII a

          V miejsce – Maja Chełchowska kl. VIII b

          VI miejsce – Kalina Rekosz kl. VIII b

          Chłopcy:

          I miejsce – Franciszek Lewandowski kl. V b

          II miejsce – Albert Sendal kl. VI a

          III miejsce – Patryk Rosłon kl. VIII b

          IV miejsce – Mateusz Wójcik kl. VIII a

          V miejsce – Dawid Polakowski kl, VIII b

          VI miejsce – Paweł Siemiątkowski kl. VII a

          Zwycięzcy: Kaja Goś i Franciszek Lewandowski otrzymali statuetki, zawodnicy miejsc 1- 6 dyplomy, a wszyscy słodki poczęstunek.

          Organizatorzy turnieju: pani Katarzyna Grabowski i pan Szymon Kołakowski dziękują za uczestnictwo, przestrzeganie zasad fair play i zapraszają do udziału w turnieju w roku przyszłym. 

          K. Grabowska

        • Mikołajki 2022


          Dzisiaj- 6 grudnia, odwiedził naszą szkołę lubiany i jak najbardziej oczekiwany gość- Mikołaj. Zachęcony przez Samorząd Uczniowski, w towarzystwie śnieżynek i elfa przechadzał się po wszystkich piętrach budynku. Zajrzał do gabinetu dyrektora, sekretariatu, kuchni, świetlicy, biblioteki i szatni. Wszędzie świąteczne dekoracje, gazetki, choinki. A w klasach uśmiechnięte buzie w mikołajowych czapach, świątecznych opaskach i  czerwonych ubraniach. I jak tu  nie częstować słodyczami. Wszak wszyscy już w świątecznych nastrojach, zachwyceni upominkami , którymi obdarowywali się w klasowym gronie. Czuć magię świąt , oj czuć… A rodzice z Rady Rodziców też  jakimiś tajemnymi kanałami dogadali się ze świętym i zapewnili, że tu same grzeczne dzieci😊. Więc słodkości było podwójnie. Mikołajki- jeden z najmilszych dni w roku szkolnym. Szkoda, że jeden…… (m)

        • #LaboratoriaPrzyszłości -- lekcja fizyki - obwody

          W pierwszych dniach grudnia klasy VIIIa i VIIIb na fizyce korzystały z pomocy zakupionych w ramach laboratoriów przyszłości. Z modułowych klocków budowali obwody elektryczne zawierające rezystory, silniki i diody. Nauczyli się budować obwody zawierające kilka źródeł światła połączonych równolegle i szeregowo oraz zalety i wady każdego z nich. W praktyce widzieli jak wyglądają obwody zbudowane poprawnie, a jak poprawić te zbudowane błędnie. Poznali zasady, których należy przestrzegać budując obwody, aby nie doprowadzić do zwarcia oraz jak rozpoznać, że w obwodzie ma miejsce zwarcie.

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

        • #LaboratoriaPrzyszłości -- Programowanie z robotami Photon - Sztuczna Inteligencja

          Podczas zajęć z robotami edukacyjnymi Photon w listopadzie uczniowie uczyli roboty rozpoznawać tekst, warzywa, owoce i inne produkty spożywcze. Następnie sprawdzali czy Photony potrafią rozpoznawać teksty napisane ręcznie oraz napisane w obcych językach. Poznawali technologie pozwalające maszynom na rozpoznawanie znaków, liter, symboli i obrazów oraz dzięki którym potrafią one tłumaczyć teksty z obcych języków, analizować listy produktów, tworzyć listy zakupów, itp. Uczniowie sprawdzali, czy Photony potrafią określić brakujące produkty spożywcze ze stworzonej wcześniej listy oraz, czy rozpoznają sklepy, w których można je kupić. Jak zwykle z wielką ciekawością i zaangażowaniem uczniowie pracowali w zespołach aby poznawać nowe możliwości Photonów, jakie daje sztuczna inteligencja.

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

        • #LaboratoriaPrzyszłości -- zajęcia robotyki - ruch

          Podczas zajęć robotyki w listopadzie uczniowie skupili się na ruchu budowanych robotów. Z wielkim zaangażowaniem konstruowali oni nowe roboty zasilane silnikami, które napędzały osie jezdne.

          Bardziej skomplikowane konstrukcje, z większą liczbą elementów ruchomych, napędzały układy kół zębatych, albo przekładnie ślimakowe. Ponadto działanie silników było uzależnione od odczytów parametrów z czujników montowanych w robotach.

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

        • Mikołajki w I a

          Dzień mikołajek w klasie 1 a zapowiadał się niezwykle ciekawie. Dzieci poznały historię Św. Mikołaja biskupa z Miry oraz dowiedziały się dlaczego 6 grudnia obchodzimy mikołajki,oglądając filmy edukacyjne. Dzieci odwiedziły elfy i Mikołaje z Rady Rodziców oraz samorządu uczniowskiego  obdarowując je słodkimi cukierkami. Elfy działające w wolontariacie Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu pomagały dzieciom ozdobić pierniki upieczone przez mamy uczniów klasy 1 a. Mali kucharze z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Pierniczki były piękne i kolorowe oraz bardzo smakowały małym wykonawcom. Gdy pierniki były już pięknie udekorowane do drzwi zapukał mikołaj z elfami wręczając dzieciom upominki, na które z niecierpliwością oczekiwały. Ten dzień był niesamowity i pełen wrażeń.

          A. Błaszkowska

        • Mikołajki z książką


          Instytut Książki rozpoczął trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Kampania „Mała książka – wielki człowiek” ma charakter ogólnopolski i realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

          Mikołaj przynosi prezenty zwykle w Mikołajki, zawitał też do naszej biblioteki. W dniu 6 grudnia 2022 w naszej bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika,   każdy uczeń pierwszej klasy  otrzymał Wyprawkę Czytelniczą przeznaczoną do wspólnego czytania z rodzicami w ramach ogólnopolskiej akcji promującej rodzinne czytanie.

          as

        • Poczuj chemię do fizyki

           

           

          Dnia 29.11.2022r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. Poczuj chemię do fizyki prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. Chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może przydać się nam w życiu codziennym.

          Celem pokazu  było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. W programie tej lekcji znalazły się eksperymenty, dzięki którym uczniowie mogli obejrzeć i  dowiedzieć się na czym polegają: nietypowe spalanie metanu, piłki  Bumber Ball, poduszkowiec, palące kulki, doświadczenia z poliakrylem sodu, zabawy z helem, zabawy z ciekłym azotem. Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu. Atrakcją dla dzieci była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody.

           

           

          as