„Biblioteka. Lubię tu być” – to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Celem tej ogólnopolska akcji jest promocja czytelnictwa. Święto bibliotek odbywać się będzie od 8 maja do 15 maja 2025 r.
8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Słowo biblioteka pochodzi z języka greckiego (biblos = książka, theke = składnica). W XXI w. obok tradycyjnych bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych, naukowych i narodowych możemy również korzystać z zasobów cyfrowych bibliotek, które oferują nam dostęp do zdigitalizowanych wersji wszelkich zasobów bibliotecznych.
Warto w tym dniu (i nie tylko) pamiętać, że w bibliotece szkolnej można wypożyczyć również inne książki niż tylko lektury szkolne. Znajdziesz tu duży wybór beletrystyki (od klasycznych powieści o miłości po sensacyjne i fantastyczne), a także literaturę naukową i popularnonaukową z różnych dziedzin, poradniki oraz czasopisma. Warto podkreślić, iż czytanie książek poza oczywistymi walorami przyjemnego spędzania czasu oraz tymi związanymi z edukacją:
- Uspokaja i redukuje stres.
- Poprawia pamięć – podczas czytania musimy zapamiętać wiele szczegółów- wątki, wydarzenia, imiona bohaterów i ich charaktery, miejsca, zależności - to wszystko sprawia, że w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące ulegają wzmacnieniu.
- Stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
- Poprawia skupienie i koncentrację
- Wzbogaca nasz zasób słów oraz pozwala doskonalić nasze umiejętności poprawnego pisania w zakresie ortografii i gramatyki.
- Rozwija wrażliwość na innych ludzi – empatię.
- Kształtuje osobowość i poszerza nasze horyzonty, otwiera na nowe doświadczenia, pokazuje zupełnie inne punkty widzenia.
Z okazji święta dla odwiedzających w tym dniu bibliotekę przygotowaliśmy wystawę książek o bibliotece i historii książki. Prezentowaliśmy na niej m. in. następujące książki:
- Encyklopedię wiedzy o książce,
- Biblioteki. Krucha historia,
- Książka na przestrzeni dziejów,
- Historia literatury i historia książki,
- Jat to działa? Książki,
- Bibliotekarstwo,
- Książka,
- Jak drukuje się książkę.
Oprócz wyżej wymienionych książek popularnonaukowych prezentujemy książki z literatury pięknej, w których jednym z głównych bohaterów jest książka. Można było poczytać m. in. o przesympatycznym żółwiu Franklinie / Franklin czyta kolegom, Franklin i książka z biblioteki, Franklin idzie do szkoły,/ czy też prowadzić śledztwo z Emily Lime w książce D. Sheltona Biblioteka a może z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai znajdziecie odpowiedź dlaczego z miejscowej biblioteki giną książki Tajemnica biblioteki M. Widmarka, czy też dla starszych czytelników wyprawa w mroczne czasy II wojny światowej z książką Złodziejka książek M. Zusaka.
Zaczytanego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
as