• #LaboratoriaPrzyszłości - Nauka przez zabawę

          Dnia 15 lutego 2024 roku uczniowie klasy III a po raz kolejny mogli uczestniczyć w zajęciach z robotem edukacyjnym Photon, którego szkoła otrzymała w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci bardzo chętnie brały udział w programowaniu robota oraz korzystały z jego pomocy podczas podziału na grupy.

          W dalszej części zajęć uczniowie wykorzystali Photona do udziału w quzie, który podsumował i utrwalił ich wiedzę o poznanych kontynentach i oceanach. Pracując z Photonem nie tylko się bawimy, lecz także uczymy i wciąż na nowo odkrywamy jego możliwości. Robot Photon to innowacyjna technologia, która pozwala nauczycielom na odkrywanie nowych horyzontów nauki dzieci, które bardzo chętnie współpracują razem z nim.

          ~ A. Dąbek-Łada

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

        • Dzień kota z książką

          Są różne, białe, czarne, rude, rasowe, dachowce, lecz łączy je to, że wszystkie mruczą, łaszą się i miauczą. Oczywiście mowa o kotach - 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota.  W naszej bibliotece świętować zaczęliśmy już w piątek 16 lutego.

          Koty, koteczki, kociska, to bohaterowie wielu książek, nie tylko dla najmłodszych i ulubieńcy wielu z nas. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć wystawę książek z kotami i o kotach, pokolorować obrazki z tymi niezwykłymi zwierzakami. Oglądaliśmy też animacje Przygody kota Filemona.

          Na odwiedzających bibliotekę z okazji kociego święta czekały też kocie zakładki do książek.

          as

        • Konkurs – Kartka walentynkowa

          W lutym świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny na „Kartkę walentynkową”. Celem konkursu było:

          • Kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci,
          • Kształcenie umiejętności posługiwania się różnymi technikami artystycznymi,
          • Umacnianie więzi koleżeńskiej i integracji w społeczności szkolnej.

          Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:

          • klasy I–III oraz
          • klasy IV–VIII.

          Na konkurs wpłynęły 24 prace. Spośród nich Komisja konkursowa w składzie: M. Sierak, E. Olkowska, W. Kuprajtys, B. Ruszkowska biorąc pod uwagę zgodność z tematem, walory estetyczne pracy, kreatywność, wkład pracy i samodzielność nagrodziła następujących uczniów:

          I miejsce:        Ada Kowalczyk, kl. IIIa

                                  Olga Gutowska, kl. IIIa

          II miejsce:      Iga Kowalczyk, kl. IIIa

                                  Anna Załęska, kl. IIb

          III miejsce:     Zofia Klan, kl. IIa

                                  Anna Nosarzewska, kl. IIb


          Za udział w konkursie dyplomy otrzymały następujące osoby:

          Marcelina Gołąb, kl. Ia

          Amelia Zduniak, kl. Ib

          Oliwia Zaniewska, kl. Ia

          Filip Nidzgorski, kl. IIa

          Nikola Czarkowska, kl. IIa

          Weronika Lipińska, kl. IIa

          Maja Kiliańczyk, kl. IIa

          Maria Regulska, kl. IIIa

          Dominik Sypniewski, kl. IIIa

          Tobiasz Zyśk, Kl. IIIa

          Daniel Lewandowski, kl. IIIa

          Julita Majkowska, kl. IIIa

          Piotr Bruździak, kl. IIIa

          Alicja Kamzelska, kl. IIIa

          Bartosz Jagieło, kl. IIIa

          Magdalena Rawa, kl. IIIa

          Amelia Lesińska, kl. IIa

          Magdalena Rykaczewska, kl. Vb


          Nauczycielki świetlicy szkolnej dziękują wszystkim uczniom za udział w konkursie.

          MS

        • Walentynki z książką

          Popularne Walentynki są doskonałą okazją do tego, by wyrazić sympatię, wyznać miłość, a nawet się zakochać. Tym razem św. Walenty patronował nam nad miłością do … książek.

          W tym celu 14 lutego 2024r. pomieszczenia biblioteki, dzięki dekoracjom, muzyce, zamieniło się w romantyczne miejsce. Oprócz typowego dla walentynek wystroju, przygotowano dla uczniów kilka atrakcji. Odwiedzający tego dnia bibliotekę szkolną uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek. Każdy uczeń wypożyczający książkę otrzymywał słodką walentynkową zakładkę do książek. Wiele serc i ciepłych słów pojawiło się na plakacie, na którym uczniowie zapisywali za co kochają bibliotekę. Ich zdaniem – biblioteka to ulubione miejsce, w którym znajdują spokój, ciepłą atmosferę, oraz liczne i ciekawe książki.

          Na czytelników czekały również serduszka z literackimi cytatami dotyczącymi miłości i przyjaźni. Można też było zrobić sobie walentynkowe zdjęcie z  ulubioną książką.


          as

        • Szkolne Konkursy z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2024

          Z okazji kolejnych już obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole, zorganizowane zostały konkursy na plakat oraz na scenkę tematyczną, piosenkę lub wiersz. Konkursy obejmują tematykę bezpiecznego korzystania z sieci Internet oraz urządzeń komputerowych i są skierowane do uczniów klas IV - VIII.

          Szczegóły znajdują się w regulaminach, które są dostępne w linkach zamieszczonych poniżej.

          Regulamin Konkursu na plakat

          Regulamin konkursu na scenkę, piosenkę lub wiersz

           

          Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.orgOrganizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja OrangeDBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2024.

        • Zabawa karnawałowa

           

          W dniu 8 lutego 2024 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Do zabawy zaprosił absolwent naszej szkoły Adam Bojarski, który przez kilka kolejnych godzin serwował wszystkim najnowsze hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Piosenki na pewno podobały się, sądząc po ilości tańczących na parkiecie uczniów. Przy dźwiękach skocznej muzyki uczniowie bardzo miło spędzali czas. Tańczyli wspólnie z nauczycielami i wychowawcami. Podczas zabawy uczniów klas I – III  grupa wolontariuszek z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu malowała twarze uczestnikom zabawy. Na holu szkolnym znajdowało się też miejsce, gdzie można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Przerywnikiem w beztroskiej zabawie był słodki poczęstunek przygotowany przez klasowe rady rodziców, z kjtórego uczniowie skorzystali również następnego dnia.

           

           

        • Dzień Bezpiecznego Internetu w II a

          Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku przypada 6 lutego. Celem tego święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Tego dnia uczniowie klasy II a obejrzeli film edukacyjny, omówili zasady netykiety oraz w grupach wykonali plakaty promujące to święto.

                                                                                                                                                                                      A.Sz

        • Karnawał w Rio

           Dzisiaj odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie z Agencją Artystyczną  Pozytywka – Karnawał w Rio.  Podczas koncertu uczniowie przenieśli się do roztańczonego Rio de Janeiro. Uczniowie  uczyli się tańczyć brazylijską sambę oraz grać na przeszkadzajkach (marakasy, grzechotki, clavesy, itp.). Poznali też budowę saksofonu tenorowego.

          Pod koniec spotkania odbył się konkurs wiedzy o muzyce, w którym udział wzięli: Zuzanna Kołodziejczyk z kl. III b, Jan Grzegorczyk z kl. II b i Aleksander Brzuzy kl. I a.    Po zaciętej rywalizacji, nagrodę główną zdobył Jan Grzegorczyk z kl. II b.

          as

        • Spotkanie z policjantem

          Zbliżają się ferie zimowe czas wyjazdów na zimowiska, zabaw na świeżym powietrzu. Dlatego też 11 stycznia 2024 r. odbyło się spotkanie  uczniów klas I - III z policjantem starszym sierżantem Danielem Gamdzykiem naszym dzielnicowym. Pan policjant przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych, omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusz udzielał wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Poinformował dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Policjant zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci na drodze oraz omówił sposoby ich unikania. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Poinformował tez o zagrożeniach ze strony Internetu, nie należy podawać adresu, swoich danych na wszelkich portalach internetowych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania.

          Dziękujemy za spotkanie i życzymy panu policjantowi bezpiecznej i spokojnej  pracy.

           

          as

        • #LaboratoriaPrzyszłości - Prognoza pogody w języku angielskim

          Na lekcji angielskiego podzieleni na grupy prawie przez trzy tygodnie pracowaliśmy nad projektem „Prognoza pogody w języku angielskim”.  Na zajęciach nie tylko doskonaliliśmy wymowę i słownictwo angielskie, ale także umiejętność pracy w grupach. Nowym doświadczeniem była dla nas obsługa kamery cyfrowej. Nie lada wyzwaniem było wystąpić przed obiektywem. Podczas gdy część z uczniów czuła się w roli prezentera jak ryba w wodzie, inni świetnie bawili się po drugiej stronie obiektywu. Jedno jest pewne, tylko współpraca się opłaca J

          Uczennica klasy VIb

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

        • Pomagamy innym

           

          W ciągu pierwszego semestru uczniowie klasy I a zbierali korki plastykowe od butelek. W dniu dzisiejszym 11 stycznia 2024 roku przekazali je pani Justynie Pogorzelskiej, która jest przedstawicielem  Fundacji SIEPOMAGA.  Pieniądze uzyskane za korki,  pomogą Agnieszce, która cierpi na chorobę nowotworową.

           Pierwszaki z I a już wiedzą, że takim małym gestem można pomóc i chętnie to robią. Brawa dla nich!

           

          AB

        • Bezpieczeństwo w sieci

          9 stycznia 2004 r. uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem Komisariatu w Krasnosielcu, starszym sierżantem Danielem Gamdzykiem, oraz psychologiem- panem Danielem Łukaszewskim.

                    Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci oraz przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Zaproszeni goście opowiedzieli o zagrożeniach czyhających w sieci i o tym, jak się przed nimi bronić. Zwrócili uwagę na niebezpieczne gry, jakie można znaleźć w Internecie, wyjaśnili, dlaczego korzystanie z portali społecznościowych może być niebezpieczne- zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i trudno jest zapanować nad ich rozpowszechnianiem. Pan psycholog radził, jak postąpić, będąc świadkiem hejtu i gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

                    W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi pan policjant mówił też o zagrożeniach mogących pojawić się podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Omówił również zasady bezpieczeństwa i przypomniał, w jaki sposób uzyskać potrzebną pomoc w razie zagrożenia.


                                                                                                                I. Ziemska, M. Turowska

        • Konkursy polonistyczne

                                             

                Miło nam poinformować, że czworo uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do II etapu Ogólnopolskich Konkursów Polonistycznych. Julian Borowy z kl. II b oraz Michalina Regulska z kl. V a będą reprezentować szkołę w dwóch  konkursach - "Z poprawną polszczyzną na co dzień" i  "Z ortografią na co dzień", zaś Alicja Borowa oraz Blanka Kuplicka, uczennice kl. V a,  wezmą udział w finale konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień".

                    Kolejny etap konkursów odbędzie się w kwietniu. Trzymamy kciuki!

                                                                                                              

                                                                                                                        J. Oleksy, M. Turowska

        • Finał projektu „Szkolny zespół redakcyjny”

          Aktualności i rozmaitości - wersja online    

                  Właśnie zakończyliśmy realizację projektu organizowanego przez Fundację RORO z Warszawy. W projekcie uczestniczyli uczniowie klas 7a i 7b pod kierunkiem p. Wiesławy Mydło.

                   Pracę rozpoczęliśmy w czerwcu 2023 r. , kiedy zapoznaliśmy się z pracą dziennikarską i podzieleni na grupy zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą czasów PRL-u. Każdy zespół zajmował się inną tematyką np. wiadomości z kraju i ze świata, sport i motoryzacja, rozrywka i sprawy na mieście. Następnie we wrześniu odbyliśmy wycieczkę do Warszawy, gdzie kontynuowaliśmy projekt, aby przygotować artykuły do gazetki. Każda drużyna otrzymała zadania i mapę w celu odszyfrowania różnych obiektów. Do rozwiązania mieliśmy zagadki, krzyżówki, rebusy. Wyjazd w całości sfinansowany był przez Fundację RORO.

                  Po powrocie do szkoły zredagowaliśmy artykuły, dołączyliśmy zdjęcia i rysunki, a później przekazaliśmy do pań koordynatorek projektu. One dokonały składu i przysłały naszą gazetę do szkoły.

                  Udział w projekcie był dla nas ciekawym doświadczeniem i sposobem na integrację, a także naukę o czasach nieodległej historii oraz o dziennikarstwie.

          Dziękujemy Fundacji za ciekawą formę zajęć i pomoc w realizacji projektu.

          Karolina, Nadia i Łucja                                     

        • Akcja integracja

           Szkoła to nie tylko miejsce, w którym zdobywamy wiedzę, ale również miejsce, w którym uczymy się współpracy z innymi. Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie kl. V b musieli wykazać się umiejętnością pracy w grupach. Zadaniem każdego zespołu było zbudowanie jak najwyższej wieży ,wykorzystując do tego surowy makaron spaghetti oraz plastelinę. Podczas zabawy trzeba było odznaczyć się pomysłowością i umiejętnością współpracy.

                             Zadanie pokazało, że grupa może zrobić coś, czego nie dokona jedna osoba. Chociaż nie wszystkie konstrukcje przetrwały próbę czasu, to ćwiczenie dostarczyło dużo emocji i uśmiechu. Uczniowie doszli do wniosku, że zgrana klasa to wspólne przeżywanie sukcesów i porażek bez ryzyka ośmieszenia czy wykluczenia.

           

           

                                                                                                                                                                 M. Turowska

        • Urodziny Kornela Makuszyńskiego

          Dzisiaj mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego. Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem) – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury.

          Jest autorem popularnych utworów dla dzieci i młodzieży, np. O dwóch takich, co ukradli księżyc, Przyjaciel wesołego diabła, Panna z mokrą głową, Wyprawa pod psem, Awantura o Basię, Szatan z siódmej klasy, Szaleństwa panny Ewy, Przygody Koziołka Matołka i Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki.

          Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę poświęconą twórczości Kornela Makuszyńskiego. Zapraszamy również do lektury jego książek.

                                                                                                                                                                                 as

        • NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE - Jasełka

          „I rzekł do nich anioł:

          Nie bójcie się, bo oto zwiastuję Wam radość wielką, która będzie udziałem wszystkiego ludu, gdyż dziś narodził się Wam Zbawiciel, którym jest Chrystus Pan”

           (Łuk. 2, 10-11.)

          20 grudnia w naszej szkole wystawiono przepiękną inscenizację z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Program Jasełek, przedstawiający historię biblijną w czasach teraźniejszych, pokazał w sposób oryginalny Objawienie Daru Bożego Narodzenia.

          Występujący aktorzy (uczniowie klas IV i V), a przede wszystkim uczennica klasy Va – Alicja Borowa – grająca Maryję oraz uczeń klasy Va – Adam Kiliańczyk – grający Józefa z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role, aby przekazać nam najważniejsze wartości, płynące z narodzin Jezusa. Swym występem podbili serca całej publiczności i wprowadzili wszystkich w iście świąteczny nastrój. Uroku jasełkom dodały kolędy i pastorałki, śpiewane i grane przez uczniów na fletach. Odczuliśmy, że każdy z nas otrzyma Dar Bożego Narodzenia, a Święta będą najpiękniejszymi dniami w naszym życiu.

          Jasełka zostały przygotowane przez siostrę Jolantę Szymańską, p. Wiolettę Kuprajtys oraz p. Ninę Grabowską. O odpowiednie nagłośnienie zadbał p. Szymon Kołakowski. Na zakończenie uroczystości harcerze przekazali p. Dyrektorowi – Andrzejowi Maluchnikowi Betlejemskie Światełko Pokoju. Pan Dyrektor podziękował wszystkim występującym oraz ich opiekunom za przygotowanie tak pięknego programu i złożył całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne i noworoczne. Do życzeń przyłączył się również obecny na przedstawieniu Dziekan naszej parafii: ks. Wojciech Zyśk, który był zauroczony tak pięknym i oryginalnym  występem uczniów.

          ~MS