• Ahoj przygodo!

          W dniu dzisiejszym odbył się ostatni już w tym roku szkolnym Koncert muzyczny "Ahoj przygodo" organizowany przez Agencję Artystyczną Pozytywka z Olsztyna. Tematyką koncertu były wyprawy statkiem na wyspę pełną skarbów. Na statku był kapitan, bosman, kuk i majtek. Zaś na wyspie skarbu pilnował pirat. Oprócz wielu ciekawych opowieści nie zabrakło dobrej szantowej muzyki.  Myślą przewodnią koncertu było znalezienie podczas wakacji największego skarbu, jakim jest PRZYJAŹŃ.

          Podsumowaniem cyklicznych koncertów był konkurs wiedzy muzycznej: Ania Załęska z klasy II b  zajęła I miejsce,  II miejsce - Agata Pragacz z klasy I b,   III miejsce Jan Grzegorczyk z klasy II b.

          Na kolejne przygody muzyczne czekamy w przyszłym roku szkolnym.

          AB

        • V Finałowy Turniej Szachowy

               12 czerwca 2024r. MSCDN w Warszawie odbył się V Turniej Szachowy. Przy szachownicach zmierzyli się najlepsi zawodnicy Mazowsza – finaliści turniejów rejonowych. Emocje buzowały zarówno przy stolikach szachowych jak i w kuluarach, gdzie czekali rodzice i opiekunowie. Wszyscy zawodnicy z zaangażowaniem brali udział w kolejnych rundach.

          Dzieci rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych, z podziałem na dziewczęta i chłopców. Klasa I, II, III – z osobną klasyfikacją dla chłopców i dziewczynek. Grano tempem 15 minut dla zawodnika na dystansie 7 rund systemem szwajcarskim. Naszą szkołę reprezentowali:

          - Michał Majewski z klasy I B,

          - Filip Sierak z klasy II B

          - Iga Kowalczyk z klasy III A.

          Michał zajął 5 miejsce, Filip 10, a Iga 14 -  każdy w swojej kategorii wiekowej.

               Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zawodnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w kolejnych rozgrywkach.   

          ~I.Ch.

        • Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami

                Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły, na przełomie maja i czerwca,  również i w tym roku szkolnym uczestniczyli w programie profilaktyki antykleszczowej. Podczas spotkań uczniowie pogłębiali wiedzę o tym, jak zadbać o własne bezpieczeństwo spędzając czas na łonie natury. Utrwalali zasady dotyczące przygotowania się do wyjścia do lasu, parku czy na łąkę (odpowiedni ubiór, stosowanie preparatów odstraszających kleszcze) i  zachowania po  powrocie     do domu. Wiedzą na jakie miejsca na ciele należy zwracać szczególną uwagę,   jak postępować usuwając kleszcze, jakie choroby mogą one przenosić i  jakie  są ich objawy. Poznali też kilka ciekawostek na temat anatomii i fizjologii tych groźnych pajęczaków. Młodsze klasy w ramach utrwalania wiedzy otrzymały kolorowanki profilaktyczne, starsze klasy oglądały film, rozwiązywały krzyżówki a także grały w profilaktyczną grę planszową. W pracowni biologicznej do końca roku szkolnego mogą korzystać z wiadomości umieszczonych na gazetce ściennej.     (M. Cz.)

        • Wycieczka klasy III a

          Uczniowie klasy III a w dniach 9-10 czerwca 2024r. brali udział w wycieczce dwudniowej do Ośrodka Wypoczynkowego „Kulka”. Wyjazd miał na celu zintegrować klasę oraz przeżyć aktywnie czas spędzony w Kulce. Na uczniów czekały kosmiczne pokoje oraz 6 zajęć tematycznych (każde po 90 minut). Unikalny cykl programowy pozwolił wybrać niezapomniane atrakcje: akcja integracja, najnowocześniejsze kino sferyczne, w którym projekcje odbywają się na kopule ogromnych rozmiarów, sprawiając, że widzowie na półleżących miejscach zanurzają się w obrazie filmu wyświetlanego dookoła, laserowy paintball, ognisko z animatorem, park linowy. Podczas wyjazdu uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale także wykorzystali ten czas na powtórzenie i zdobycie nowej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, dzięki zajęciom ranny lotnik. Dzieci wróciły szczęśliwe z nowymi wspomnieniami i przygodą, która pozostanie z nimi na długo. I tak jak na stronie Ośrodka napisano – 1 dzień wystarczy, by zakochać się w Kulce! 😊

                                                                                                                                                             A. Dąbek-Łada

        • III Regionalny Turniej szachowy

                  Dnia 6 czerwca 2024 roku w GOK w Krasnosielcu odbył się III Regionalny Turniej Szachowy. Organizatorem, podobnie jak dwóch poprzednich edycji, była Szkoła Podstawowa w Rakach.  Do turnieju zgłosiło się 62 uczestników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. W pierwszej kategorii klas I – III i młodsi rywalizowało w sumie 20 uczniów (14 chłopców i 6 dziewcząt).

          Wśród chłopców najlepsi zawodnicy to:

          • Julian Borowy  – I miejsce - kl. II b
          • Filip Sierak  – II miejsce - kl. II b
          • Michał Majewski – IV miejsce - kl. I b

          W grupie dziewcząt najwyższe lokaty osiągnęła:

          • Iga Kowalczyk – III miejsce – kl. III a
          • Alicja Borowa – III miejsce - kl. V a

          Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii wiekowej otrzymali puchary, dyplomy i nagrody. Wszyscy uczestnicy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali także drobne upominki. Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          I. CH.

        • Kangur Matematyczny

          21 marca 2024 roku ponad trzydziestu uczniów naszej szkoły rozwiązywało test międzynarodowego konkursu „Kangur Matematyczny”. Uczniowie klas I - II pisali test w kategorii żaczek, uczniowie klas III - IV zmierzyli się z zadaniami w kategorii maluch, uczniowie klas V-VI rozwiązywani test w kategorii beniamin, zaś dla klas VII-VIII przewidziano kategorię kadet. W każdej z kategorii uczniowie z największymi wynikami zostają laureatem, uzyskują bardzo dobry wynik, albo wyróżnienie. Niedawno otrzymaliśmy wyniki testów.

          W tym roku wyróżnienie otrzymało troje uczniów naszej szkoły, są to: Julian Borowy z klasy II b, Alicja Borowa z klasy V a i Michalina Regulska z klasy V a. Wyróżnionym i wszystkim uczestnikom konkursu życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w zmaganiu się z „królową nauk”.  

          rp

        • Powiatowy Konkurs Plastyczny „Portret Mamy”

          W tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Portret Mamy” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim wzięło udział 12 uczniów z naszej szkoły z klas I-III. Tematyką pracy konkursowej był portret mamy lub taty. Wszystkie prace naszych uczniów były piękne i oryginalne. Jednak praca Ani Załęskiej z klasy 2b najbardziej zachwyciła i przykuła uwagę Komisji Konkursowej. 

          Ania zajęła I miejsce w kategorii klas I - III.

          Aniu, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, wielkie brawa!!!

          ~J.O.

        • #LaboratoriaPrzyszłości – segregacja śmieci z Photonem

          Uczniowie klasy II b w drugim semestrze tego roku szkolnego uczestniczyli w serii zajęć z robotami Photon. Najpierw zapoznali się z działaniem robotów, następnie programowali je za pomocą tabletu, aby roboty realizowały określone zadania. Podczas ostatnich zajęć uczniowie ćwiczyli umiejętności programowania. Zaprogramowany przez dzieci Photon pokonywał drogę do poszczególnych śmieci ułożonych na macie. Zmieniając zabarwienie czułek na odpowiedni kolor oraz wydając odpowiedni dźwięk przyporządkowywał je do właściwych pojemników. Uczniowie bardzo chętnie pracowali z Photonami. Nauka przez zabawę jest najlepszą i najbardziej przyswajalną formą nauki, której towarzyszy wiele pozytywnych emocji. Zajęcia z programowania uczą precyzyjnego myślenia, rozwijają umiejętność myślenia logicznego, kreatywność i pomysłowość.

           

          ~J.O.

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

           

           

        • Szachy w mazowieckiej szkole

            28 maja 2024r. MSCDN w Ostrołęce odbył się VII Turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych, które brały udział w projekcie „Szachy w mazowieckiej szkole”. Wzięło w nim udział 89 uczniów z 20 szkół podstawowych. Naszą szkołę w/w zawodach reprezentowali: z klasy I : Michał Majewski i Maja Żebrowska, z klas II: Filip Sierak i Julian Borowy, a z klas III Iga i Ada Kowalczyk.  Uczniowie ci rywalizowali w kategorii klas I-III. Młodzi szachiści zagrali po siedem partii zgodnie z systemem szwajcarskim, partia trwała po piętnaście minut na gracza. Po rozgrywkach wyłoniono zwycięzców w każdej kategorii, którzy otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, osiągając wysokie wyniki indywidualnie. I miejsce w kategorii chłopcy klas I otrzymał Michał Majewski. III miejsce zdobył Filip Sierak  w kategorii chłopcy  kl. II, oraz III miejsce zdobyła również Iga Kowalczyk w kategorii dziewcząt kl. III.  Uczniowie ci zostali zakwalifikowani na V Finałowy Turniej Szachowy, który odbędzie się w Warszawie 12 czerwca 2024r.  Wszystkim zawodnikom gratuluję i życzę sukcesów w kolejnych turniejach.

          i ch

        • Dzień Dziecka w klasach I - III

          W dniu 29 maja uczniowie klas I-III świętowali z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Tego dnia czekało na nich wiele atrakcji. Pierwsze z nich to warsztaty brelokowe. Każde dziecko miało do wyboru wzór breloka i sposób ozdobienia. Kolejną niespodzianką była loteria fantowa. Na dzieci czekało wiele nagród. Każdy wylosował sobie prezent. Ostatnią niespodzianką był słodki poczęstunek w postaci lodów. Uczniowie świętowali cały dzień. Jeszcze raz życzymy wszystkim Dzieciom Szczęśliwego Dnia Dziecka!

                                                                                                                                 Anna Brzozowa  i Anna Szczepańska

        • Dzień Patrona 2024

                  18 maja 2024 roku przypada 104 rocznica urodzin Papieża Polaka, który jest dla nas niekwestionowanym autorytetem i wzorem do naśladowania. Każdego roku przypominamy Jego postać, służbę Bogu i człowiekowi oraz wartości zawarte w nauczaniu. Tegoroczny Dzień Patrona obchodziliśmy pod hasłem: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”(J.P. II).

                    Chcąc upamiętnić naszego Patrona, który w czasie swojego pontyfikatu zmienił oblicze świata i Kościoła, zrealizowaliśmy wiele inicjatyw. Wśród naszych pomysłów znalazł się przegląd twórczości literacko - artystycznej, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Młodzi artyści wykonali plakaty nawiązujące do tegorocznego hasła i postawy Papieża. Inni napisali wiersze o tematyce związanej z Janem Pawłem II. Najmłodsi z klas I-III włączyli się w obchody Dnia Patrona, malując kolorowanki przedstawiające postać Papieża. Natomiast sportowcy z naszej szkoły przygotowali gazetkę przypominającą, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu człowieka. Podobnie miłośnicy przyrody ukazali, że Karol Wojtyła cenił naturę i kontakt z nią. Uczniowie obdarzeni talentem muzycznym wykonali ulubioną pieśń naszego Patrona - „Barkę”, a także hymn szkoły i „Nie zastąpi Ciebie nikt”. W salach lekcyjnych, na korytarzach, w świetlicy pojawiły się cenne myśli Jana Pawła II oraz fotografie z Jego życia. Każdy mógł prześledzić szlaki papieskie na mapie Polski i świata, a w szkolnej bibliotece skorzystać z ciekawych albumów, książek oraz zapoznać się z twórczością Karola Wojtyły. Chcieliśmy pokazać wszystkim,  że możemy dzielić się z innymi wiedzą, dobrym słowem, poświęconym czasem, wysiłkiem, talentem, pozytywnymi uczuciami… W ten sposób oddaliśmy hołd naszemu Patronowi i mogliśmy z Nim poczuć emocjonalną więź.

                 Dla uczczenia pamięci Jan Pawła II ustawiliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku szkoły, a także zawiesiliśmy flagę papieską. W dniu Jego urodzin szczególnie pamiętamy dobro, ciepło i radość,  jakimi emanował Wielki Polak.  Mamy nadzieję, że kolejne rocznice i wydarzenia związane z naszym Patronem będą inspirowały nas do tworzenia rzeczy dobrych i pięknych, bo „Życie jest talentem powierzonym nam, aby go przekształcać, pomnażać i czynić darem dla innych” (J.P.II).

          ~W. M

        • Nie pal przy mnie, proszę!

          W dniu 20 maja 2024r uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z Paniami z PSSE z Makowa Mazowieckiego w ramach profilaktyki antynikotynowej. Uczniowie brali udział w rozmowie na temat czynnego i biernego palenia tytoniu. Dowiedzieli się także jakie choroby może powodować palenie i dlaczego tak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Spotkanie było podsumowaniem kwietniowej kampanii „Nie pal przy mnie, proszę”.

          A. Dąbek-Łada

        • Tydzień Bibliotek 2024 - Biblioteka – miejsce na czasie

          Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

          Tegoroczne hasło XXI  Tygodnia Bibliotek  brzmi - Biblioteka – miejsce na czasie.

          Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie.

          W ramach tegorocznej edycji Biblioteka Szkolna w Krasnosielcu zaproponowała swoim czytelnikom:

          - Dzień Bibliotekarza i  Bibliotek – wystawa laurek dla biblioteki,

          - Wystawę  książek z autografem – książki  podpisane przez twórców, którzy odwiedzili naszą bibliotekę. Prezentowaliśmy m. in.: książki G. Kasdepke, W. Drabika, A. Onichimowskiej i wielu innych pisarzy i podróżników którzy gościli w  naszej  bibliotece.

          - Wystawę  najstarszych książek z naszych zbiorów.  Na wystawie prezentowaliśmy m. in.:. Michał  Żurkowski – 1 Armia w boju, Wydawnictwo  Ministerstwa  Obrony  Narodowej,  1956,  Adam Mickiewicz – Bajki, Nasza Księgarnia, 1953, Maria Konopnicka – Co słonko widziało, Nasza Księgarnia, 1957, Jan Brzechwa – Teatr Pietruszki,  Nasza Księgarnia, 1953, Jan Brzechwa – Tańcowała igła z nitką , Wydawnictwo Czytelnik, 1959 i inne stare i wyjątkowo starannie wydane książki.

          - Odwiedzili nas -  to z kolei dwie tablice na korytarzu szkolnym , z  zaprezentowanymi sylwetkami twórców, którzy w ostatnich latach odwiedzili naszą bibliotekę.

          - Nowości z bibliotecznej półki – wystawa nowych książek zakupionych w ramach NPRCz 2.0,

          - Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno  – literackiego  Wiosna wierszem malowana,

          - Biblioteczną  listę  przebojów. Największą popularnością cieszyły się książki  z serii o Koszmarnym Karolku i książki z serii Czytam sobie.

          - Wspólne wykonywanie zakładek do książek.

          - Czytanie to magia – spotkanie z magikiem Piotrem Szumnym / zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę Samorządową w Krasnosielcu /.

          - Teatrzyk kamishibai dla grupy świetlicowej Słodkie kłopoty łakomej wiewiórki we współpracy z PBS w Krasnosielcu.

          - Wystawa zeszytów lektur wykonywanych przez uczniów kl. I b.

                                                                                                                                                                 as

        • Biblioteczne konkursy

          Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

          Tegoroczne hasło XXI  Tygodnia Bibliotek  brzmiało - Biblioteka – miejsce na czasie.

                      Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek nasza biblioteka zaproponowała swoim czytelnikom dwa konkursy literacko-plastyczne. W pierwszym Wiersz w wiosennych barwach nagrodzone zostały następujące osoby:

          - Aleksander Brzuzy z kl. I a,

          - Marcelina Gołąb z kl. I a,

          - Agata Pragacz z kl. I b,

          - Amelia Zduniak z kl. I b,

          - Anna Nosarzewska z kl. II b,

          - Alicja Kamzelska z kl. III a,

          -  Iga Kowalczyk z kl. III a ,

          - Magdalena Rawa z kl. III a,

          - Maria Regulska z kl. III a,

          - Sebastian Zakrzewski z kl. III a.

          Drugi konkurs Najładniejszy zeszyt lektur. Nagrodziliśmy następujące osoby:

          - Jan Kurzyński z kl. I b

          - Amelia Zduniak z kl. I b,

          - Tymoteusz Zduniak z kl. I b.

                      Dziękujemy za liczny udział w konkursach. Gratulujemy!

           as

        • Słodkie kłopoty łakomej wiewiórki

           

          W poniedziałek 13 maja 2024 r., dzieci z naszej świetlicy szkolnej odwiedziły Panie: M. Siemiatkowska i A. Olbryś z Publicznej Biblioteki Samorządowej w Krasnosielcu. Uczniowie mieli możliwość poznania opowiadania pt. „Słodkie kłopoty łakomej wiewiórki” przedstawionego w formie teatrzyku kamishibai. Opowiadanie było punktem wyjścia do rozmowy o promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i ekologii. Dziękujemy Paniom za niezwykłe spotkanie czytelnicze.

          ms

        • Bezpieczeństwo podczas zabaw i prac na wsi

           

          W dniu 13 maja 2024r. uczniowie  klas V a i VII b i VIII a uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z placówki terenowej w Makowie Mazowieckim. Została przeprowadzona pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas pracy i zabaw w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom  z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych.

           

          .

        • #LaboratoriaPrzyszłości – lekcja matematyki z robotami Photon

          Dnia 9 maja uczniowie klasy II a po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach z robotem edukacyjnym Photon, którego szkoła zakupiła w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci bardzo chętnie brały udział w lekcji.  Programowały robota oraz korzystały z jego pomocy podczas podziału na grupy. Photon ułatwił uczniom powtórzenie tabliczki mnożenia w zakresie do 50. Dzięki niemu uczniowie z łatwością rozwiązywali zadania, a tabliczka mnożenia stała się dla nich prosta i przyjemna. Przy okazji ćwiczyli umiejętności programowania tworząc algorytmy wyznaczające robotom drogę do poprawnych wyników wylosowanych działań.

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          ~Anna Szczepańska

        • Wycieczka do Olsztyna

           

          8 maja klasy II a, II b i III b wyjechały na wycieczkę do Olsztyna. Już w autokarze pani przewodnik przybliżyła nam krajobraz Warmii i Mazur oraz opowiedziała wiele ciekawostek związanych z Olsztynem. W programie naszej wycieczki mieliśmy wiele atrakcji. Początek był bardzo radosny. Odwiedziliśmy salę zabawa ,,Warmolandia’’, gdzie każdy z uczniów znalazł dla siebie miejsce do zabawy. Uczniowie mogli korzystać z wielu atrakcji m.in. ścianki wspinaczkowe, gokarty, trampoliny, kulki, zjeżdżalnie, labirynty. Następnie przejechaliśmy do drugiego, co do wielkości w Polsce Planetarium, które zostało wybudowane w hołdzie Mikołaja Kopernika. Obejrzeliśmy tam gwiezdny seans przy udziale efektów dźwiękowych pt. ,,Kosmolekcja’’. Ostatnim punktem naszej wycieczki była Kortosfera Centrum Popularyzacji Nauki. Multimedialna przestrzeń, w której edukacja staje się zabawą. Uczniowie mogli skorzystać ze 140 eksponatów zaaranżowanych w pięć wystaw tematycznych. Przestrzeń wystawiennicza Kortosfery została poświęcona m.in. tematyce rolnictwa, żywności, kosmosu oraz wpływowi diety na zdrowie dziecka.

                                                                                                                              Anna Szczepańska

        • Czytanie to magia !

          Jak co roku w maju  / 8 - 15 /  obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem – Biblioteka – miejsce na czasie. Tydzień Bibliotek zaczyna się 8 maja – Dniem Bibliotekarza i Bibliotek.

          8 maja 2024 roku – na zaproszenie Publicznej Biblioteki samorządowej w Krasnosielcu– odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych i czwartych z magikiem Panem Piotrem Szumnym.

          Pan Piotr zaprosił dzieci do książkowego świata magii, ale nie był sam. Towarzyszył mu niezawodny kompan – Profesor Alf – specjalizujący się w rozpoznawaniu zapachu książek.

          Niesamowitych sztuczek było mnóstwo, a hasło „Czytanie to magia, czytanie jest kul, czytanie to cały wyobraźni świat mój” było powtarzane wielokrotnie.

          Zapraszamy do magicznego świata książek.

          as

        • Przygody Tomka Sawyera

          W dniu 7 maja 2024 r. uczniowie klas IV-VI pod opieką pań: W. Dziąby, M. Turowskiej i M. Sierak pojechali do MDK-u w Makowie Mazowieckim. Obejrzeli tam przestawienie teatralne pt. „Przygody Tomka Sawyera”. Dzieci poznały głównego, tytułowego bohatera powieści M. Twaina oraz jego przyjaciół: bezdomnego chłopca Hucka Finna, dziewczynę Becky Thatcher, a także ciotkę, przyrodniego brata i wieku mieszkańców miasteczka. Zobaczyli historię przedstawiającą kilka miesięcy z życia głównego bohatera. Aktorzy wspaniale oddali charakter postaci, w które się wcielili. Uczniom podobała się bardzo piękna sceneria i śmieszne stroje artystów. Nagrodzili ich gromkimi brawami. 

          ms